< Powrót
8
września 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Mistrzostwa ORC 2017 – wspólny sukces

Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Europy ORC (21-29 lipca) w Gdańsku należały do największych tegorocznych wydarzeń żeglarskich. Zakończyły się sukcesem, który nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie wielu podmiotów.

Liczba uczestników obu imprez była imponująca – Gdańsk odwiedziło w ostatnich dniach lipca ok. tysiąca żeglarzy i żeglarek z całego kontynentu. Także lista podmiotów zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie regat robi wrażenie.

Głównym organizatorem Granaria Morskich Mistrzostw Polski ORC oraz Dr Irena Eris ORC Mistrzostw Europy Gdańsk 2017, był Pomorski Związek Żeglarski. Gospodarzem wydarzenia był Gdańsk, a z ramienia władz miasta nad wszystkim czuwał Gdański Ośrodek Sportu.

– Dla miasta było to z pewnością wyróżnienie i niewątpliwe korzyści wizerunkowe, promocyjne – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. – Uważam, że zdaliśmy test z organizacji tak prestiżowych zawodów i nie widzę przeszkód, byśmy w przyszłości organizowali wspólnie z PoZŻ kolejne imprezy żeglarskie. Załogi, które przybyły do Gdańska były bardzo zadowolone i wiemy z licznych rozmów, że będą tutaj chętnie wracać.

Lipcowe regaty nie były pierwszą dużą imprezą żeglarska, którą współorganizował GOS. W poprzednich latach Gdańsk wielokrotnie był areną zmagań żeglarzy w międzynarodowych zawodach. Niemniej, jak zauważa dyrektor Paszkowski, po raz pierwszy uczestnicy, korzystając z gdańskiej mariny, gościli bezpośrednio w sercu ponad tysiącletniego miasta.

– Mistrzostwa Polski i Europy były dla naszej ekipy dużym wyzwaniem, z którego pracownicy gdańskiej mariny wywiązali się bardzo dobrze – ocenia szefowa Przystani Jachtowej Marina Gdańsk, Monika Rynkowska. – Szczególne podziękowania należą się bosmanatowi, moim koleżankom, które uczestniczyły w ustawianiu jachtów przy kejach i rozwiązywały bieżące problemy. Moja załoga wykonała ogrom pracy, niejednokrotnie wykazując się sporymi umiejętnościami dyplomatycznymi, co jest zrozumiałe, kiedy ma się do czynienia z dziesiątkami załóg, czyli setkami ludzi, skupionych na niedużej przestrzeni. Pracownicy mariny poświęcali swój czas po godzinach, wykazali duże zaangażowanie w swoje obowiązki, mogę powiedzieć, że włożyli w te imprezy całe serce.

W Mistrzostwach Polski zmierzyło się ze sobą ponad 40 załóg, a w Mistrzostwach Europy 82 ekipy. Regaty przebiegły bez zakłóceń dzięki zaangażowaniu ratowników z Miejskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy zadbali o to, by wszyscy czuli się na wodzie bezpiecznie. Z kolei pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni zabezpieczyli akwen regat i zadbali o dopełnienie wszystkich kwestii formalnych związanych z obecnością na Zatoce Gdańskiej tak dużej liczby jednostek.

– Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację gdańskich regat – mówi prezes pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. – Nabyte w lipcu doświadczenia z pewnością zaprocentują przy okazji kolejnych dużych imprez żeglarskich, które w przyszłości gościć będą na Pomorzu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ