< Powrót
6
września 2019
Tekst:
Jakub Jakubowski
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski
klas olimpijskich

Mistrzostwa Polski klas olimpijskich w Gdańsku wystartowały!

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2019 w klasach olimpijskich rozpoczęte. Bazą regat jest Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. O medale rywalizują najlepsi zawodnicy i zawodniczki z klas: 49er, 49erFX, 470 (K i M), Finn, Laser Radial (K), Laser Standard (M) oraz Nacra 17.

Czwartek – pierwszy dzień zmagań – upłynął pod znakiem oczekiwania na wiatr. Pierwsze wyścigi miały wystartować przed południem, ale do godziny 17.30 żeglarze spędzali czas głównie na brzegu. W końcu jednak zaczęło kręcić i można było rozegrać wyścigi.

W klasie 470 oba wyścigi wygrała załoga Agnieszka Skrzypulec-Jolanta Ogar, w rywalizacji mężczyzn prowadzi załoga Maciej Sapiejka-Dominik Janowczyk.

– Dzisiaj był dość mocno kręcący wiatr od brzegu, więc trzeba było być mocno uważnym – mówią Jola Ogar i Agnieszka Skrzypulec. – W drugim wyścigu mocno mieszała wielka czarna chmura, przez którą na halsówce zrobiłyśmy chyba ze dwadzieścia zwrotów. Na szczęście udało nam się wygrać. Dużo zyskiwałyśmy na szkwałach. Trochę było czekania na wiatr, ale po starcie w Japonii jesteśmy przyzwyczajone do tego. Zjadłyśmy zupkę, nabrałyśmy energii i gdy nadszedł czas, byłyśmy gotowe.

W klasie Finn po dwóch wyścigach na czele jest Mikołaj Lahn przed Łukaszem Lesińskim. W klasie Laser prowadzi Kuba Rodziewicz przed Piotrem Ostrowskim, a w klasie Laser Radial świetnie radzi sobie Wiktoria Gołębiowska, która prowadzi przed Magdaleną Kwaśną.

– Na wodzie sytuacja była bardzo skomplikowana, trzeba było patrzeć przede wszystkim na chmury  – komentuje swój start Wiktoria Gołębiowska. – Dużo się działo, trzeba było szybko reagować. Mogło być nawet lepiej, bo prowadziłam pierwszy wyścig, ale się zagapiłam i dziewczyny to wykorzystały. Jestem jednak zadowolona i z niecierpliwością czekam na kolejne wyścigi.

Klasę Nacra 17 na razie zdominowała załoga Jakub Surowiec-Katarzyna Goralska, która wygrała wszystkie trzy wyścigi. Na drugiej pozycji plasują się Tymoteusz Bendyk-Irmina Mrózek Gliszczyńska, którzy startują wspólnie w regatach na Nakrze 17 po raz pierwszy. Na trzeciej pozycji na razie jest załoga Mikołaj Chłopek-Maja Micińska.

W czwartek na wodzie nie pojawili się tylko żeglarze klasy 49er i żeglarki klasy 49erFX. Ich wyścigi zaplanowane są na piątek.

Strona Mistrzostw

PODZIEL SIĘ OPINIĄ