< Powrót
10
sierpnia 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski
Mistrzostwa Polski Klasy 505

Mistrzostwa Polski klasy 505: Legioniści na szczycie podium

W weekend 6-8 sierpnia, podczas Ustka Charlotta Sailing Days, odbyły się Mistrzostwa Polski Klasy 505, zaliczane do klasyfikacji MINUTOR Energia Puchar Polski 505. W trakcie trzech dni regat udało się rozegrać dziewięć z dziesięciu zaplanowanych wyścigów.

W imprezie wzięło udział 21 załóg z całej Polski i trzy załogi z Niemiec. W trakcie trzech dni regat warunki były zmienne – od flauty do porywistego wiatru, dlatego by zająć wysokie miejsce trzeba było pływać równo i konsekwentnie. Rywalizacja na wodzie była zacięta, jachty tasowały na każdym znaku i boku trasy, wpływając na metę grupami. Walka trwała do ostatniego metra.

Do Ustki przyjechała czołówka zawodników ścigających się regularnie na 505, a także kilku doświadczonych zawodników znanych z innych klas regatowych. Tytuł mistrzów Polski trafił do reprezentantów klubu Legia Warszawa – Sailing Legia, czyli Jakuba Pawluka i Marcina Józefowskiego. „Coming from behind” – tak można nazwać styl żeglowania Legionistów, którzy po słabszych startach potrafili na każdym boku odzyskiwać stracone metry.

Na podium stanęli również Matusz Jura i Bartosz Chroł, zdobywając srebrny medal oraz z brązowym bracia Karol i Bartosz Milewscy z YK Stal Gdynia. Zwycięstwo w Otwartych Mistrzostwach Polski wywalczyła załoga z Niemiec, w składzie Alexander Holzapfel i Finn Boeger z Post-Sportverein Kobelenz, którzy w zeszłym roku zakończyli regaty na drugiej pozycji.

– Warunki na Morzu Bałtyckim przez wszystkie trzy dni były doskonałe – komentuje Mateusz Jura, sternik załogi, która zdobyła srebrny medal. – W piątek wiatr około 15 węzłów, w porywach do 20 w drugiej połowie dnia, a także rozbudowana wcześniejszym wiatrem bałtycka fala osiągająca 2 metry. W sobotę 8-10 węzłów utrzymywało się do południa, później wiatr osłabł i ostatni wyścig został odwołany. W niedzielę mocno kręciło. Pierwszy wyścig był raczej słabowiatrowy, ale w kolejnych nabierał prędkości, przez co stawka mocno się tasowała. Pływaliśmy w pełnych ślizgach, choć spotkały nas dwie krótkie ulewy ograniczające widoczność. Mimo tego jesteśmy bardzo zadowoleni z pływania i wyniku. Super prędkość i świetna rywalizacja.

Wyniki

W tym roku zostały jeszcze dwie imprezy żeglarskie z cyklu MINUTOR Energia Puchar Polski 505. Kolejne starcie pięćsetpiątkarzy już 4-5 września w Dziwnowie.

– Zapraszamy wszystkich żeglarzy i kibiców do Dziwnowa, a tych którzy zdecydują się kibicować zdalnie do obserwowania naszego fanpage @Klasa505wPolsce, gdzie na bieżąco publikujemy aktualizacje i relacjonujemy wszystkie regaty – mówi Paweł Choroba, prezes Stowarzyszenia Klasy 505.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ