< Powrót
29
lipca 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Mistrzostwa Polski Omeg: inauguracja

W piątek 29 lipca w samo południe najlepsi zawodnicy klasy Omega rozpoczęli zmagania o mistrzostwo Polski. W trzydniowych regatach organizowanych w Pucku wystartowało 48 załóg.

W rozpoczęciu mistrzostw uczestniczyło ponad sto osób – samorządowcy, żeglarze i sympatycy białych żagli. Wszystkich powitała serdecznie Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka. Wraz z nią imprezę otwierali organizatorzy – Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Jerzy Nadolny, prezes Polskiego Związku Klasy Omega i Janusz Klimczuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku.

– Chciałbym życzyć jak najbardziej zaciętej rywalizacji, zarówno o pierwsze, drugie, jak i o dwudzieste drugie miejsce – mówił Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ.

W regatach w Pucku wystartowały najlepsze załogi w Polsce – m.in. lider klasyfikacji Pucharu Polski w grupie Standard, Romuald Knasiecki z teamu Międzychód Nowicka, a także Kamil Ortyl z teamu Vector Sails, lider grupy Sport.

– Od kilku lat staramy się zdobyć mistrzostwo i mamy nadzieję, że tu się uda – mówi Kamil Ortyl. – Czołówka prezentuje jednak bardzo wyrównany poziom i wygra ten, kto będzie miał więcej szczęścia i lepszy wiatr.

– Trzeci raz startujemy w mistrzostwach Polski w klasie Omega – opowiada Krzysztof Małecki, sternik gdańskiego teamu Błękitny Piotruś. – Mielibyśmy większe szanse, gdyby mniej wiało, ale trzeba zaakceptować warunki. Przyjechaliśmy do Pucka z nową załogą, wczoraj po raz pierwszy pływaliśmy, niespełna godzinę, więc nie czujemy się faworytem.

Dla mniej doświadczonych załóg, częściej pływających na jeziorach, nowością może być ściganie się na Zatoce Puckiej, gdzie i wiatr mocniejszy, i fale większe.

– Załogi Omeg muszą kiedyś doświadczyć tej morskiej przygody – tłumaczy Jan Matzken, wieloletni dyrektor MOKSiR w Pucku. – Czasami uważa się, ze Zatoka Pucka to takie duże jezioro, ale potem okazuje się, że trzeba mieć dużo umiejętności żeglarskich, żeby sobie poradzić.

Uczestnicy Mistrzostw Polski Omeg rywalizować będą o Puchar Juliusza Sieradzkiego, olimpijczyka i konstruktora. Zmarły w 1999 roku w Sopocie żeglarz w 1942 roku stworzył tę klasę, która szybko stała się klasą narodową.

Organizatorzy planują przeprowadzenie 12 wyścigów, choć zapowiadane burze mogą przeszkodzić w realizacji tych zamierzeń. Zakończenie regat zaplanowano na niedzielę na godzinę 15.

Organizatorem Mistrzostw Polski w klasie Omega o Puchar Juliusza Sieradzkiego jest Pomorski Związek Żeglarski, współorganizatorem Polski Związek Klasy Omega, a partnerem MOKSiR Puck. Patronat medialny sprawuje Żeglarski.info.

Klasyfikacja Pucharu Polski w klasie Omega

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ