< Powrót
26
września 2022
Tekst:
Karolina Sołtaniuk
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Mistrzostwa Polski w klasie 2020 przeszły do historii

Za nami dwa dni udanych regat pełnych zaciętej, sportowej rywalizacji. W miniony weekend, w Gdyni, odbyła się druga edycja Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasie 2020. Złoty medal wywalczył Andrzej Hoszko z załogą.

Na starcie stanęło siedem załóg reprezentujących kluby z różnych części Polski. Nad morze przyjechali zawodnicy z Pucka, Łeby, Świnoujścia i Warszawy. Na liście startowej nie zabrakło również, najlepiej znających gdyński akwen, mieszkańców Trójmiasta.

Zdecydowanie Zatoka Gdańska pod względem pogodowym – nie zawiodła, a jesienna aura sprzyjała żeglowaniu. Na akwenie panował stabilny, dochodzący do 10 węzłów wiatr, dlatego komisji regatowej udało się rozegrać osiem z dziewięciu zaplanowanych wyścigów.

– Wiatr nam sprzyjał, były chwile bezwietrzne, ale jesteśmy i tak bardzo zadowoleni – komentuje regaty Maciej Czucha. – Sprzyjało nam wszystko! Bardzo słuszną decyzję podjęła komisja sędziowska o odroczeniu niedzielnych wyścigów, bo rzeczywiście w oczekiwaniu na starty, dla wielu z nas, byłoby na wodzie trochę zimno. W tym czasie przygotowaliśmy na brzegu sprzęt i czekaliśmy na lepsze warunki. Dobra prognoza, dobra decyzja, dziękujemy za wspaniałą imprezę.

Walka trwała do samego końca, a emocji na trasie nie brakowało. W pierwszym dniu regat na pozycji lidera Andrzej Hoszko zmieniał się z Marianem Makowskim. Finalnie załoga reprezentująca Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia przypieczętowała zwycięstwo trzema wygranymi wyścigami z rzędu. Tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski w Klasie 2020 trafił w ręce Andrzeja Hoszki, Macieja Czuchy, Zofii Czuchy, Anny Zissi i Radosława Osuca.

– Do regat zgłosiliśmy się dla zabawy, ale nie by odpuszczać na wodzie – podsumowuje zwycięska załoga. – Pływaliśmy na krawędzi łopotu, myśleliśmy z wyprzedzeniem co może się wydarzyć i dzięki temu udało się nam osiągnąć wynik, który satysfakcjonuje. Chcielibyśmy powtórzyć go w kolejnych latach. Będziemy szlifować nasze umiejętności, które wciąż pozostawiają wiele do życzenia

Drugie miejsce wywalczył Marian Makowski w składzie z Mirosławem Gąską i Pawłem Słowińskim. Drużyna z YKP Gdynia przez ostatni sezon żeglowała pod skrzydłami trenerki Polskiego Stowarzyszenia Klasy 2020 Julii Groth. Na najniższym stopniu podium stanęli złoci medaliści z zeszłego roku: Marek Budzisz, Ryszard Łukowski oraz Michał Miler

– Mamy mieszane uczucia, a to dlatego, że w zeszłym roku zostaliśmy Międzynarodowymi Mistrzami Polski w klasie 2020 – mówi Marek Budzisz. – Wygraliśmy wszystkie 7 wyścigów, a teraz niestety nie udało się, ale za to zajęliśmy zaszczytne 3 miejsce. Na wodzie była mocna rywalizacja, a napięcie trwało do ostatnich chwil. Jacht 2020 to bardzo fajna klasa. Jestem instruktorem żeglarstwa, robię szkolenia dla młodzieży, dorosłych, niepełnosprawnych i sądzę, że to super klasa szkoleniowa jak również regatowa.

Dla wielu zawodników II MMP w klasie 2020 były pierwszymi regatami na tych jachtach.

– To był mój debiut na tej łódce – komentuje Michał Miler. – Wydaje mi się, że jest szybsza i bardziej dynamiczna niż pozostałe, na których żeglowałem. Było to ciekawe przeżycie i podobało mi się, że mogłem dołączyć do załogi i zobaczyć, jak to wygląda.

Najlepsi żeglarze otrzymali puchary, medale i nagrody pamiątkowe. Zwycięzcy regat zaś voucher na tygodniowy rejs żaglowcem „Pogoria”.

Organizatorem mistrzostw było Polskie Stowarzyszenie Klasy 2020. Współorganizatorem Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Sponsorem spółka Pro-Air. Wydarzenie odbywało się pod patronatem naszego portalu.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ