< Powrót
17
września 2020
Tekst:
Maciej Cylupa
Zdjęcie:
Bartosz Modelski
Omega

Mistrzostwa Polski w klasie Omega

W piątek 18 września rozpoczną się w Krynicy Morskiej Mistrzostwa Polski w ramach Porta Puchar Polski w Klasie Omega 2020. Impreza potrwa do niedzieli 20 września. Organizatorzy zapowiadają udział ponad 50 jachtów.

Krynica Morska goszcząca zawodników klasy Omega charakteryzuje się znakomitym akwenem. Stabilne warunki wiatrowe i możliwość ustawienia trasy przy każdym kierunku wiatru czynią go idealnym do rozegrania imprezy rangi mistrzowskiej.

Ubiegłoroczne Mistrzostwa Polski wygrali Romuald Knasiecki w klasie Standard i Marcin Styborski w klasie Sporcie. W tym roku ich dominacja nie jest tak wyraźna. Na Knasieckiego mocno naciskać będzie załoga POL 454 Mirosława Misiaszka, ubiegłorocznego brązowego medalisty Mistrzostw Polski i aktualnego lidera Porta Pucharu Polski po dwóch rundach. Zęby na medale ostrzy sobie także załoga KSW Fregata z Radkiem Stachurskim za sterem, która marzy o wyniku lepszym niż ubiegłoroczne wicemistrzostwo.

Faworyta do zwycięstwa jeszcze trudniej wskazać we flocie Sport. Załoga PG Racing z Politechniki Gdańskiej ze sternikiem Marcinem Styborskim prowadzi w rankingu po dwóch rundach, ale ostatnie regaty w Lubiatowie były dla nich trudne i miejsce na podium wywalczyli rzutem na taśmę. Bardzo wysoką i stabilną formę prezentuje w tym sezonie Vector Sails Racing Team Kamila Ortyla. Pewna wygrana na trudnym akwenie w Lubiatowie nie oznacza jednak, że w Krynicy Morskiej na akwenie o zupełnie innej charakterystyce będą czuć się faworytami. Mocnymi pretendentami do medali będą załogi Daniela Sokołowskiego i Michała Rucińskiego czy przenoszący się do Sportów po wygranej w poprzedniej rundzie w Standardzie Aleks Michalski.

Przy tak wyrównanym poziomie w obu klasyfikacjach Mistrzostwa Polski klasy Omega zapowiadają się naprawdę ekscytująco. Wyścig próbny odbędzie się w czwartek o 17, a na kolejne trzy dni organizatorzy zaplanowali rozegranie 12 wyścigów. Ceremonia otwarcia regat odbędzie się w piątek o godzinie 10 w Porcie Krynica Morska. Zakończenie Mistrzostw ok godz. 16 w niedzielę.

Aktualna klasyfikacja Porta Pucharu Polski Klasy Omega po 2 rundach

Klasa Sport
Marcin Styborski – PG Racing – 195 pkt
Kamil Ortyl – Vector Sails Racing Team – 191 pkt
Michał Ruciński – ProNaw – 183 pkt

Klasa Standard
Mirosław Misiaszek – MKS Szkuner Myślibórz – 190 pkt
Aleks Michalski – PG Racing – 186 pkt
Radosław Stachurski – KSW Fregata – 182 pkt

Więcej informacji, pełne wyniki i ranking

Partnerami głównymi regat są Miasto Krynica Morska oraz MineMaster. Partnerem tytularnym Pucharu Polski jest firma PORTA. Partnerami Klasy Omega są zeglarski.info, nowezagle.pl, Jachting.com i Polski Związek Żeglarski.  Koordynację organizacji Porta Pucharu Polski w Klasie Omega oraz obsługę medialną zapewnia MT Partners.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ