< Powrót
23
lutego 2018
Tekst:
dol
Zdjęcie:
bojery.pl
DN

Mistrzostwa świata i Europy DN 2018 w Giżycku

Mistrzostwa świata i Europy w klasie DN rozpoczynają się jutro, 24 lutego, w Giżycku, na jeziorze Niegocin. Impreza, która potrwa do 3 marca została przeniesiona z Estonii, gdzie brak odpowiednich warunków pogodowych.

Organizatorem regat jest Flota Estońska, ale w rejonie estońskiego Orjaku taflę lodu pokrywa obecnie niemal 10-centymetrowa warstwa śniegu i ma być go jeszcze więcej. Temperatury zaś są tak niskie, że zawodnikom groziłby odmrożenia. Dlatego właśnie mistrzostwa odbędą się w Polsce. Bazą regat będzie Ekomarina Giżycko.

Taka zamiana akwenów i czekanie do 48 godzin przed startem zawodów na ostateczną decyzję, to w bojerach procedura standardowa. W 2014 r. mistrzostwa świata miały odbyć się w Giżycku, jednak z powodu złych warunków lodowych przeniesiono je do Estonii. Tym razem sytuacja jest odwrotna.

W regatach weźmie udział ponad 150 zawodników z 17 krajów. Wśród tych liczących się w zmaganiach o mistrzostwo świata i starego kontynentu nie zabraknie oczywiście Polaków. Podwójnego tytułu bronił będzie Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski), który jest także aktualnym wicemistrzem Polski. Poza nim do wyścigów staną dwaj inni medaliści ostatnich MP – brązowy Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) i złoty Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn).

– Chcę zaprezentować się jak najlepiej – deklarował w niedawnej rozmowie z Żeglarski.info Burczyński. – W przeszłości sięgałem już po tytuły mistrza świata czy Europy, ale moja forma była bardziej niestabilna. Teraz jest wysoka i ustabilizowana, powalczę o złoto.

Zapowiada się więc ciekawa rywalizacja silnych konkurentów, a najlepsze jest to, że niezależnie od tego który z nich wygra, mistrzowskie złoto zostanie w Polsce.

Pierwsze starty zaplanowano na niedzielę, 25 lutego, MŚ mają zakończyć się w środę 1 marca, a po nich rozegrane zostaną mistrzostwa Europy. Ostatnie starty zaplanowano na sobotę 3 marca.

Fakt, że mistrzostwa świata i Europy rozegrane zostaną w Polsce może być dla naszych rodzimych bojerówców zachętą do tego, by zgłosić swój udział w zawodach, nawet jeśli wcześniej tego nie planowali. Liczymy zatem na dużą polską ekipę i trzymamy kciuki za starty naszych reprezentantów.

Zawiadomienie o regatach

PODZIEL SIĘ OPINIĄ