< Powrót
12
listopada 2015
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
49er Team PolskaFanpage
Od lewej: Jacek Nowak i Tomasz Januszewski oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.

Mistrzostwa Świata klas 49’er i 49’erFX – czas start!

Już jutro, 13 listopada oficjalnie rozpoczną się Mistrzostwa Świata klasy 49’er i 49’erFX. Regaty odbędą się w Buenos Aires w Argentynie. Pierwsze wyścigi planowane są na poniedziałek, 16 listopada, na godzinę 11 (15 naszego czasu).

Polscy zawodnicy powalczą nie tylko o medale mistrzostw świata, ale i o kwalifikację olimpijską dla kraju, a także o punkty w krajowych eliminacjach do Igrzysk w Rio de Janeiro 2016. Na igrzyskach olimpijskich w klasach 49’er i 49’erFX może startować po 20 załóg.

Podczas zeszłorocznych mistrzostw w Santander w Hiszpanii, do startu w Rio zakwalifikować się mogło 10 załóg (10 państw). Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli wówczas 17 miejsce – 11 w klasyfikacji państw. W Argentynie szanse na kwalifikację mają 3 państwa.

W  mistrzostwach w Buenos Aires reprezentować nas będą dwie załogi: Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Tomasz Januszewski z Jackiem Nowakiem (AZS UWM Olsztyn). Obie załogi deklarują walkę o  kwalifikację olimpijską dla Polski i dobry wynik w nadchodzących regatach.

– Podczas zgrupowań zrobiliśmy dokładne rozeznanie akwenu – mówi Paweł Kołodziński, załogant POL42. – Po ubiegłorocznych mistrzostwach świata, a także ostatnich mistrzostwach Europy, gdzie zdobyliśmy brązowy medal, jesteśmy pozytywnie nastawieni. Powalczymy o tę kwalifikację.

Sternik drugiej załogi, POL52, Tomasz Januszewski, już z Argentyny relacjonuje: „Sprzęt działa jak należy. Ustawienia, które robiliśmy przez całe poprzednie zgrupowanie dają nam poczucie dobrej prędkości w dość szerokim spektrum warunków. Co do podejścia to jako team jesteśmy zmotywowani aby zdobyć kwalifikację dla kraju. Jesteśmy pewni siebie i przekonani, że jedna z dwóch załóg ją wywalczy”.

Mimo, że na razie Polska nie ma kwalifikacji w klasie 49’er, eliminacje krajowe już się rozpoczęły. Zgodnie z „Regulaminem Zasad Kwalifikacji Zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego do Igrzysk XXXI Olimpiady Rio 2016”, imprezami gdzie zawodnicy tej klasy mogą zdobywać punkty są:
– Mistrzostwa Europy 2015 – odbyły się w lipcu w Porto w Portugalii,
– Mistrzostwa Świata 2015 – od jutra w Argentynie,
– Regaty Princess Sofia Trphy – odbędą się w kwietniu 2016 roku.

Zawodnicy zgodnie z tabelami w powyższym dokumencie, zdobywają punkty za miejsce w klasyfikacji państw i kolejności indywidualnej wszystkich polskich zawodników w poszczególnych regatach. Będą liczyły się dwie z trzech wymienionych imprez, najlepsze dla danej załogi. Ewentualny remis rozstrzygnie lepsze miejsce na Majorce. Dodatkowo za miejsca 1-3 w sierpniowych regatach Test Event w Rio de Janeiro można było zdobyć 1 punkt. Stan punktowy na dzisiaj wygląda następująco:

– Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński – 8 punktów (za 5 miejsce mistrzostw Europy)
– Tomasz Januszewski/Jacek Nowak – 7 punktów (za 7 miejsce – 6 w klasyfikacji państw – mistrzostw Europy).

Strona regat: http://49er.org/event/2015-world-championship/?event_id=6686

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ