< Powrót
2
lipca 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Mistrzostwa świata klasy 505

Mistrzostwa świata klasy 505 zagoszczą w Gdyni

18 lipca w Gdyni rozpoczną się mistrzostwa świata w klasie 505. Na starcie stanie ponad 130 jachtów z dwuosobowymi załogami z 14 krajów. Wśród zgłoszonych zawodników są aktualni mistrzowie świata Mike Holt i Rob Woelfel ze Stanów Zjednoczonych i były mistrz świata, Brytyjczyk Ian Pinnel. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski wraz z Polskim Stowarzyszeniem Klasy 505.

W stawce SAP 505 World Cahmpionship 2018 nie zabraknie też Polaków. Nasza reprezentacja liczy 30 załóg. O ich szansach na lipcowych mistrzostwach mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Przemysław Zagórski, prezes Stowarzyszenia Klasy 505.

– Nasza ekipa będzie na tej imprezie dość liczna – zaznaczył Przemysław Zagórski. – Oczywiście do Gdyni przyjedzie światowa czołówka klasy 505, więc konkurencja będzie ogromna. Postaramy się jednak wypaść jak najlepiej. Nie będziemy mieli łatwego zadania, tym bardziej, że wielu zawodników ściga się na „pięćsetpiątkach” nawet 30 lat. Trudno mierzyć się z ich doświadczeniem. Poza tym same starty do poszczególnych wyścigów będą dość skomplikowane. Wszystkie jachty wystartują równocześnie, a my mamy niewielkie doświadczenie w tego typu manewrach, na co dzień przecież nie pływamy w tak licznej grupie. Okazją do ćwiczenia takiego startu jest udział w dużych imprezach międzynarodowych. Niemniej, zrobimy wszystko, żeby przynajmniej kilka naszych załóg było w czołówce.

O klasie najlepszych zagranicznych żeglarzy klasy 505 mówił też obecny na konferencji prezes PZŻ, Tomasz Chamera.

– To zawodnicy, którzy traktują starty w tej klasie półprofesjonalnie, ale z pewnością nie są amatorami – zapewniał prezes Chamera. – Wśród nich są zdobywcy medali olimpijskich. To gwarancja dużych emocji, zarówno dla uczestników regat, jak i kibiców. Dla nas, poza aspektem wyczynowym, istotna jest możliwość promowania żeglarstwa. Przy okazji takich wydarzeń jak gdyńskie mistrzostwa, możemy zaprezentować żeglarstwo jako dyscyplinę, która jest dostępna dla każdego. Także turystom i kibicom przyglądającym się rozgrywkom z brzegu.

A kibice nie powinni czuć się zawiedzeni, ponieważ przez cały czas trwania kolejnych wyścigów w internecie dostępny będzie streaming – relacja na żywo z przebiegu zawodów. Poza tym czynne będzie miasteczko regatowe w gdyńskiej marinie.

Uroczyste otwarcie mistrzostw zaplanowane na 21 lipca, z udziałem wszystkich załóg, odbędzie się na Skwerze Kościuszki, w rejonie stacjonowania ORP „Błyskawica”.

18 i 19 lipca to dni przeznaczone na pomiary i ważenie jachtów. Każda z łódek przejdzie dokładną inspekcję przeprowadzoną przez międzynarodowy zespół mierniczych. 20 lipca rozegrane zostaną regaty Pre-Worlds. Te krótkie, jednodniowe zawody są rozgrzewką oraz okazją do przetestowania akwenu i sprzętu. Również dla członków międzynarodowej, wieloosobowej komisji regatowej, aby mogli się lepiej poznać i zgrać zespół odpowiedzialny za sprawne przeprowadzenie zawodów. 21 lipca przewidziano możliwość przeprowadzenia ostatnich pomiarów. Od 22 lipca zaś rozpoczną się wyścigi w ramach mistrzostwa świata i potrwają do 27 lipca.

24 lipca to dzień przerwy technicznej, przeznaczony na sprawdzenie jachtów i przeprowadzenie niezbędnych napraw. Tego dnia, o godz. 22 na Zatoce Gdańskiej rozpocznie się wyścig nocny, który można będzie obserwować z gdyńskiej plaży.

Mistrzostwa świata kl. 505 zostaną rozegrane w Polsce po raz pierwszy. Prawo organizacji tej imprezy przyznano Gdyni dwa lata temu podczas walnego zgromadzenia światowej federacji klasy 505. Była to forma docenienia wieloletniej pracy PSK 505 i środowiska żeglarskiego przy budowie silnej i stabilnej krajowej floty „pięćsetpiątek”. Doceniono też walory Gdyni.

– To dla nas zaszczyt, że kolejna impreza światowego formatu zawita do Gdyni – mówił podczas poniedziałkowej konferencji w gdyńskim Infoboksie Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by każdy żeglarz bawił się podczas tych regat jak najlepiej.

Żeglarze z pewnością będą zadowoleni, ponieważ Gdynia ma tę przewagę nad wieloma innymi miastami goszczącymi międzynarodowe regaty, że przystań jachtowa znajduje się w centrum miasta.

– To bardzo ważne – deklaruje Przemysław Zagórski. – Kiedy regaty odbywały się na akwenie olimpijskim w Weymouth, poza mariną dookoła niemal niczego nie było. Tymczasem w Gdyni jesteśmy w mieście, w bezpośrednim sąsiedztwie atrakcji turystycznych, bazy hotelowej i restauracyjnej. To świetne miejsce dla żeglarzy, którzy przyjeżdżają tu z całymi rodzinami oraz kibiców. Tutaj trudno się nudzić.

Śledzenie zawodników w czasie rzeczywistym za pośrednictwem internetu będzie możliwe dzięki sponsorowi tytularnemu mistrzostw, firmie SAP, która od lat wspiera żeglarzy klasy 505. Na czas regat firma uruchomi też aplikacje umożliwiające zawodnikom i kibicom szczegółową analizę każdego rozegranego wyścigu.

Portal Żeglarski.info objął patronatem medialnym lipcowe mistrzostwa świata w klasie 505.

Szczegółowe informacje i relacje dostępne na stronie regat i na Facebooku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ