< Powrót
14
czerwca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Zbigniew Paulus/Radiojachting Polska
Świata Modeli Żaglowych Naviga
W Wągrowcu regularnie odbywają się regaty modeli sterowanych radiem.

Mistrzostwa Świata Modeli Żaglowych Naviga: 11 dni regatowych emocji

W poniedziałek 17 czerwca wystartują pierwsze wyścigi Mistrzostw Świata Modeli Żaglowych Naviga w Wągrowcu. Weźmie w nich udział ponad 80 zawodników z całego świata.

Wielkie emocje czekają w najbliższych dniach wszystkich miłośników radiojachtingu, czyli połączenia modelarstwa i żeglarstwa. W wielkopolskim Wągrowcu, nad Jeziorem Durowskim w dniach 15-27 czerwca, odbędą się Mistrzostwa Świata Modeli Żaglowych Naviga.

Ponad 80 zawodników z całego świata, m.in. Austrii, Chin, Czech, Litwy i Rosji wystartuje w trzech klasach. W dniach 17-20 czerwca będą rywalizowały modele F5-E, między 21 a 24 czerwca F5-M, a 25-27 czerwca F5-10. Łącznie w mistrzostwach wezmą udział 153 jednostki sterowane radiem.

Faworytem do zdobycia medali w klasach F5-E i F5-M będzie z pewnością pochodzący z Wągrowca Jan Springer (Jachtklub Morski Roda z Gdyni) – podwójny mistrz świata z 2017 roku.

– Wychowałem się na akwenie w Wągrowcu, ale od paru lat na nim nie trenowałem, więc czuję lekki niepokój i nie uważam się za faworyta – tłumaczy Jan Springer. – Wodę każdy będzie miał taką samą, więc wszystko zależy od umiejętności i szczęścia. Chcę jednak obronić oba medale – to jest mój cel.

Mistrzostwa Świata Modeli Żaglowych Naviga odbędą się w Wągrowcu po raz drugi w historii. Pierwszy raz miasto gościło tę imprezę w 2001 roku. Radiojachting jest tam jednak stale obecny za sprawą Klubu Żeglarskiego Ogniwo Wągrowiec.

– Jesteśmy dobrze przygotowani do mistrzostw – mówi Jerzy Springer, komandor Polskiej Sekcji Radiojachtingu. – Podczas otwarcia zawodów na miejskiej plaży, odbędzie koncert szantowy. Dla uczestników zorganizujemy też m.in. biesiadę z grillem. Z kolei osoby towarzyszące zaprosimy na wycieczkę do Torunia.

Organizatorem Mistrzostw Świata Modeli Żaglowych Naviga jest Polska Sekcja Radiojachtingu, we współpracy z Ligą Obrony Kraju, powiatem wągrowieckim i miastem Wągrowiec. Partnerem regat jest Pomorski Związek Żeglarski, a odbywają się one pod patronatem portalu Żeglarski.info. Sponsorem jest firma VBW Engineering, która m.in. przygotowała nagrody dla zwycięzców dnia.

Strona mistrzostw

PODZIEL SIĘ OPINIĄ