Dariusz Olejniczak
Caitlin Baxter/Facebook
Klepacka

Mistrzostwa Świata w klasie RS:X – Polacy wracają z Australii bez medali

Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) zajął 5, a reprezentujący Dobrzyń Sailing Club Radosław Furmański 7 miejsce, w mistrzostwach świata w windsurfingowej klasie RS:X rozegranych w Australii. Piotr Myszka uplasował się na 13 lokacie. Wśród kobiet najlepszą Polką była w tych regatach Zofia Klepacka, która zajęła 7 miejsce.

Tuż za reprezentantką warszawskiej Legii uplasowała się Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski), a jej klubowa koleżanka, Karolina Lipińska, zakończyła mistrzostwa na 12 miejscu.

Mistrzostwa były ostatnią okazją do zdobycia punktów w krajowej rywalizacji o imienną kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Mimo 13 lokaty w australijskim Sorrento, wśród mężczyzn tę klasyfikację wygrał Piotr Myszka. Zofia Klepacka zwyciężyła wśród pań.

Ostateczną decyzję o tym, kto będzie reprezentował nasz kraj na igrzyskach podejmie dla każdej z klas zespół decyzyjny składający się z trenera głównego klasy lub trenera głównego Kadry Narodowej Seniorów, trenera głównego przygotowań olimpijskich, przedstawiciela Zespołu Wsparcia Medycznego, prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego i dyrektora Sportowego PZŻ. Decyzja zostanie podjęta do 30 czerwca, a głównym kryterium w przyznawaniu imiennej nominacji będzie punktacja.

Radosław Furmański tak komentuje swój start na antypodach: „Jestem 7 zawodnikiem Mistrzostw Świata 2020. Wynik ten w pełni mnie satysfakcjonuje i jestem bardzo zadowolony z mojego pływania tutaj, zwłaszcza w serii finałowej, w której pływałem najrówniej z całej stawki.
Przez całe regaty mieliśmy bardzo nierówny, szkwalisty wiatr od brzegu o sile od 4 węzłów podczas Wyścigu Medalowego do prawie 30 węzłów podczas drugiego dnia.
Do wyścigu medalowego przystępowałem z 8 pozycji z szansa na awans czego dokonałem kończąc go jako 7.
Regaty te były ostatnią eliminacja do IO Tokyo 2020, w których w punktowej klasyfikacji zająłem drugie miejsce. Można więc powiedzieć, że jestem rezerwowym zawodnikiem Piotra Myszki, który oczywiście wygrywa tę kwalifikację”.

Zdobywca piątego miejsca w mistrzostwach, Paweł Tarnowski, napisał w mediach społecznościowych tak: „Jest dobra informacja! Po tygodniu ciężkiej walki w bardzo trudnym, zmiennym wietrze kończę Mistrzostwa Świata na piątym miejscu. Bardzo niewiele zabrakło do medalu, ale to innym razem. Teraz do Polski jedzie dla Was piąte miejsce. Plan wykonany i to cieszy! Wspaniałe miejsce, wspaniali ludzie i wspaniałe zawody. Dziękuję za kibicowanie, Maksowi Wójcikowi za niesamowite wsparcie”.

Tytuły mistrza i mistrzyni świata wywalczyli w Australii Kiran Badloe z Niderlandów i jego rodaczka, Lilian de Geus. Regaty w Sorrento były ostatnimo mistrzostwami świata RS:X jako klasy olimpojskiej. W 20204 roku, podczas igrzysk w Paryżu, zastąpi ją iFoli.

Pełne wyniki: mężczyźni, kobiety