< Powrót
8
lutego 2016
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
mat. POL42
Łukasz Przybytek (z lewej) i Paweł Kołodziński.

Mistrzostwa Świata z Polakami od jutra na Florydzie

Trzy najszybsze klasy łódek olimpijskich – 49er, 49erFX i Nacra 17 – powalczą o mistrzostwo świata podczas jednej imprezy. Polskę reprezentować będą dwie załogi w klasie 49er: olimpijczycy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) oraz piąta załoga zeszłorocznych mistrzostw Europy Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn).

–  Bezpośrednie przygotowania do Mistrzostw Świata w Clearwater zaczęliśmy na początku stycznia, kiedy przylecieliśmy na zgrupowanie treningowe – mówi Paweł Kołodziński. – Wspólnie z załogą Tomka i Jacka przygotowywaliśmy sprzęt, żeby na początku lutego mieć poczucie dobrej prędkości. Na akwenie tegorocznych mistrzostw żeglowaliśmy również w zeszłym roku, w Mistrzostwach Ameryki Północnej i zajęliśmy trzecie miejsce. Zawody rozgrywane były w przybliżonym terminie. Jesteśmy na etapie przygotowań olimpijskich. Każdy start, każdy wyścig jest dla nas ważny, bo możemy sprawdzać się ze światową czołówką. Do tych regat podchodzimy jak do każdego innego startu. Skoncentrowani oraz zmotywowani, by żeglować szybko i mądrze. Jaki będzie wynik końcowy, pokaże seria wyścigów, które rozegramy w dniach 9 – 14 lutego.

Łukasz i Paweł tym razem popłyną z numerem POL 4 na żaglu, a nie jak zazwyczaj POL 42. A tu film z treningu w Clearwater.

Druga nasza załoga, Tomek Januszewski i Jacek Nowak, po wycofaniu się, z powodu kontuzji pleców Jacka, z ostatnich regat Pucharu Świata w Miami, również deklaruje gotowość bojową.  Z plecami Jacka jest coraz lepiej, sprzęt przygotowany i zawodnicy olsztyńskiego klubu odbyli już nawet pierwsze treningi.

Na dzisiaj, 8 lutego, na godzinę 14 czasu lokalnego planowany jest wyścig próbny, a od jutra, od godziny 12 (18 czasu polskiego) rozpoczną się wyścigi serii kwalifikacyjnej. W piątek 12 lutego zacznie się seria finałowa, z podziałem zawodników na grupę złotą i srebrną. W niedzielę, 14 lutego, ostatniego dnia mistrzostw, seria będzie kontynuowana, a w wyścigach medalowych wystartuje najlepszych 10 załóg wyłonionych z finałowej złotej grupy.

Kibicom pozostaje trzymać kciuki, a regaty można śledzić na stronach:

http://49er.org/event/2016-world-championship/?event_id=5482

http://www.saillife.com/

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ