< Powrót
12
grudnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Andrzej Lutomski
Andrzej Lutomski, komandor MKŻ Arka Gdynia.

Pomorskie kluby: MKŻ Arka Gdynia trzyma dobry poziom

Zawodnicy tego klubu są bezkonkurencyjni w klasie O’pen Bic, ale medale zdobywają także na innych łódkach. W tym roku medalowa kolekcja znowu się powiększyła. O podsumowanie sezonu 2018 poprosiliśmy komandora MKŻ Arka Gdynia Andrzeja Lutomskiego.

– To był udany rok dla gdyńskiego klubu?

– Może nie w stu procentach, ale w dziewięćdziesięciu nasi zawodnicy zrealizowali sportowe cele, jakie przed nimi postawiliśmy. Osiągnęliśmy dobre efekty, poczynając od najmłodszych dzieci, bo zdobyliśmy międzywojewódzkie mistrzostwo młodzików w klasie Optimist. To wprawdzie sukces w grupie B, dzieci do lat 13, ale cieszymy się z niego bardzo. Stałe osiągnięcia mamy w klasie O’pen Bic. W tym roku zajęliśmy całe podium mistrzostw Polski tej klasy. Janka Dmochowska została wicemistrzynią świata podczas zawodów rozegranych w Barcelonie przy trudnych warunkach pogodowych. Z kolei w Radialu sukcesy odniosły Natalia Kuczys i Kinga Brzóska, medalistki Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Także Kuba Ławicki w Radialu i Igor Kuczys w Laserze 4,7 wywalczyli brązowe medale OOM.

– Jest jeszcze Filip Ciszkiewicz, czołowy reprezentant klubu w Laserze Standardzie.

– Również zasługuje na wyróżnienie. Wprawdzie podczas mistrzostw świata w Aarhus kwalifikacji olimpijskiej w Laserze nie wywalczył, ale po pierwszej nieudanej części zawodów znacznie się poprawił i dalej pływał bez zarzutu. To dobrze rokuje na kolejne regaty kwalifikacyjne. Tym bardziej, że Filip zdobył drugie miejsce na mistrzostwach Polski klas olimpijskich. Zwycięstwo było w jego zasięgu, ale wyścig medalowy został rozegrany z perturbacjami, które zaważyły na ostatecznych wynikach i lokatach całej czołówki regat.

– Czyli jest pan zadowolony z tego, jak minął rok w MKŻ Arka Gdynia?

– Tegoroczny program szkoleniowy był bardzo intensywny. Nasi zawodnicy trenowali głównie na Zatoce Gdańskiej i terminarz treningów został zrealizowany z nadwyżką. Efekty są bardzo dobre. Uzyskaliśmy ponad sto punktów w ministerialnym zestawieniu. Ile dokładnie, tego jeszcze nie wiemy, bo liczenie wciąż trwa. To więcej niż w roku 2017. Odbyły się też wszystkie zgrupowania zaplanowane w oparciu o bazę w Pucku.

– A co czeka Arkę w przyszłym sezonie?

– Najważniejszym wydarzeniem będą Mistrzostwa Świata Juniorów World Sailing. Staramy się tak przygotować naszych zawodników, by choć jedna osoba zakwalifikowała się do udziału w tej imprezie. To nie będzie łatwe, bo w każdej klasie każdy kraj może wystawić tylko jednego zawodnika lub zawodniczkę. Mamy silną ekipę w Laserze Radialu, oni już przygotowują się do mistrzostw. Trzymamy za nich kciuki. Zapowiadają się trudne eliminacje krajowe.

– Ilu zawodników zrzesza klub?

– Mamy stałą liczbę naszych klubowiczów. To grupa 70 dzieci i młodzieży. Z uwagi na nasze warunki bytowe i lokalowe nie możemy sobie pozwolić na powiększenie tej liczby. Warto dodać, że dużym wsparciem są dla nas rodzice naszych wychowanków. Bez nich realizacja wielu zadań byłaby bardzo trudna.

Uczniowski Klub Sportowy Arka Gdynia
al. Jana Pawła II 13 D, 81-345 Gdynia
tel.  602-340-654 lub 501-386-917
e-mail: pawel@mkzarka.pl
https://mkzarka.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ