< Powrót
2
października 2023
Zdjęcie:
Sebastian Wójcikowski/YKP Gdynia

Młodzi i dzielni żeglarze rywalizowali na Optimistach w Gdyni

Aleksandra Kosowska z klubu Opti CWM Gdynia i Ksawery Chlebowski z YKP Gdynia wygrali Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w sprintach, które odbyły się w sobotę 30 września i niedzielę 1 października w Gdyni. W wyścigach floty najlepsza była Garbriela Friedrich z Zatoki Puck i Wiktor Kruszyński z Yacht Klubu Stal Gdynia.

W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Gdyni walczyli młodzi żeglarze z województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Startowali w nich zawodnicy do lat 13. W ciągu dwóch dni zmagań na wodzie młodzi żeglarze, na jachtach klasy Optimist rozegrali sześć wyścigów floty i 4 wyścigi w sprintach. Do wyścigów sprint zakwalifikowało się 10. najlepszych chłopców i 10 najlepszych dziewcząt z wyścigów floty. Decydujące wyścigi rozegrano w niedzielę 1 października.

– Wszystko udało się przeprowadzić zgodnie z planem – mówi Filip Lipski, trener koordynator kadry wojewódzkiej Pomorza w żeglarstwie. – Pierwszego dnia było bardzo wietrznie, stąd kilka wywrotek, ale młodzi żeglarze i żeglarki bardzo dzielnie sobie z tymi przeciwnościami dawali radę.

W sobotę 30 września udało się rozegrać cztery wyścigi floty, w niedzielę 1 października dwa kolejne, potem żeglarska młodzież zeszła na ląd, podliczono punkty i na ich podstawie 10 dziewcząt i 10 chłopców zakwalifikowały się do sprintów. W niedzielę 1 października odbyły się cztery takie wyścigi, które wyłoniły zwycięzców.

W klasyfikacji dziewcząt wygrała Aleksandra Kosowska z Opti CWM Gdynia, przed Leną Herbą z YKP Gdynia i Anną Sobieraj z ChKŻ Chojnice. Wśród chłopców wygrał Ksawery Chlebowski z YKP Gdynia, przed Jerzym Rułką z AZS AWFiS Gdańsk i Wiktorem Kruszyńskim z YK Stal Gdynia.

W konkurencji floty najlepsza była Gabriela Friedrich z Zatoki Puck, przed Aleksandrą Kosowską z Opti CWM Gdynia i Marią Stajewską z YKP Gdynia. Wśród chłopców w konkurencji floty triumfował Wiktor Kruszyński YK Stal Gdynia przed Tomaszem Traczem, także z YK Stal Gdynia i Mikołajem Turkiem z YKP Gdynia.

Organizatorem regat była Pomorska Federacja Sportu i Yacht Klub Polski Gdynia we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Regaty sfinansowała Pomorska Federacja Sportu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wyniki konkurencji flota

Wyniki konkurencji sprinty

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ