< Powrót
1
grudnia 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Maciej Dziemiańczuk
Trening RS:X w Kadyksie.

Młodzież na ostatniej prostej przed Sanya

W sobotę 9 grudnia w Sanya w Chinach rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Juniorów. Sprawdzamy, jak do ostatniej ważnej imprezy sportowej 2017 roku przygotowują się nasi reprezentanci.

Mistrzostwa odbędą się w klasach 29er, 420, RS:X i Laser Radial, osobno dla kobiet i mężczyzn oraz Nacra 15 Open. W każdej startuję Polacy.

19 listopada nasi zawodnicy klasy Laser Radial, Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) i Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko), wyjechali na trzytygodniowe zgrupowanie do Hong Kongu.

– Mamy czas, żeby porządnie się rozpływać i przygotować się do mistrzostw – mówi Wojciech Klimaszewski. – Moją ostatnią imprezą był finał Pucharu Polski w Giżycku pod koniec września, więc przerwa od żeglowania była spora. Ale przez ten czas trenowałem fizycznie na lądzie. Teraz przede mną udział w mistrzostwach Hong Kongu w weekend 2-3 grudnia.

Treningiem Wiktorii i Wojtka zajmuje się Marek Nostitz, na co dzień pracujący w Hong Kongu.

W dawnej brytyjskiej kolonii do mistrzostw przygotowują się także inni nasi reprezentanci. W czwartek, 30 listopada do Hong Kongu pojechali zawodnicy klasy 420, Barbara i Hanna Dzik (YKP Gdynia), Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka/MKS Dwójka Warszawa) oraz reprezentantki 29er, Zuzanna Walecka i Emilia Zygarłowska (JKW Poznań).

– W Hong Kongu są dobre warunki – mówi Jakub Antoniak, trener kadry 420. – Byliśmy tu już w tym roku dwa razy. Dodatkowym atutem jest, że leży w tej samej strefie czasowej co Sanya, więc będziemy mogli się zaaklimatyzować. Na początku listopada, w trakcie zgrupowaniu w San Remo we Włoszech, nasi kadrowiecze zajęli w regatach czołowe miejsca. Stać nas i na dobry wynik w Sanya.

Zawodnicy klasy RS:X, Lidia Sulikowska i Aleksander Przychodzeń (SKŻ Ergo Hestia Sopot) jesienią trenowali z kadrą olimpijską, a później uczestniczyli w dwóch zgrupowaniach w Hiszpanii.

– Do 2 grudnia całą kadrą trenujemy w Hiszpanii, a trzy dni później wylatujemy do Chin – mówi Maciej Dziemiańczuk, trener RS:X. – Liczę na dobre miejsca, choć nie wiem, czy uda się zdobyć medale. Problemem w naszej klasie jest wyjątkowo długi sezon – mistrzostwa Europy i świata odbywały się wiosną. Mam jednak nadzieję, że poradzimy sobie lepiej od przeciwników.

5 listopada razem z deskarzami do Chin polecą nasi pozostali reprezentanci – Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia) z 29er oraz Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) z Nacra 15 Open. Nasza załoga katamaranów jesienią trenowała przede wszystkim w Sopocie.

Pierwsze wyścigi na mistrzostwach świata odbędą się w poniedziałek, 11 grudnia.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ