< Powrót
25
sierpnia 2016
Tekst:
UKS Navigo Sopot
Zdjęcie:
Mariusz Wróblewski
Podium Volvo Gdynia Sailing Days 2016 - zwycięzcy wyścigów Hobie 16: od lewej Filip Ronkiewicz, Łucja Wróblewska, Tymoteusz Cierzan, Oskar Niemira, Anna Świtajska, Dominique Bohdziewicz.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata ISAF w katamaranach z Polakami

Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira wygrali polskie kwalifikacje do udziału w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata katamaranów 2016 w Nowej Zelandii.

Zakwalifikowanie polskiej załogi do udziału w MMŚ 2016 na katamaranie to był główny cel powstałej w 2015 roku grupy Catamaran Youth Team Poland. Dzięki współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Klubu Żeglarskiego UKS NAVIGO Sopot wybrano grupę najzdolniejszych i najbardziej zaangażowanych zawodników i rozpoczęto ich szkolenie na katamaranach Hobie Cat 16. Ta klasa posłużyła również do wyłonienia załogi, która będzie reprezentować Polskę w tej prestiżowej imprezie.

Do tegorocznych eliminacji zaliczały się trzy starty, z których dwa najlepsze wyniki były liczone do klasyfikacji końcowej. Po bardzo zaciętej walce o każdy metr, kwalifikacje wygrali reprezentujący UKS NAVIGO Sopot Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira, i to oni pojadą do Nowej Zelandii. W tym roku zdobyli oni również, jako najmłodsi uczestnicy regat, brązowy medal Mistrzostw Europy Hobie 16 w kategorii Youth, co jest dobrą prognozą na przyszłość.

Mistrzostwa Świata w Nowej Zelandii będą rozgrywane na zupełnie nowej klasie Nacra 15. Jest to zminiaturyzowana olimpijska Nacra 17, łódka mieczowa, w odróżnieniu od Hobie 16, co zupełnie zmienia charakterystykę żeglowania. Z tego też powodu Tymek i Oskar odstawiają na razie swojego Hobie 16 i przesiadają się na bardzo zbliżoną F18, na której będą się przygotowywać do głównego startu sezonu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ