
MMP w Finnie, Korsarzu i Ok Dinghy za nami
W miniony weekend 25-27 sierpnia zostały rozegrane Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasach Finn, Korsarz oraz OK Dinghy 2023 w Dziwnowie. Na starcie regat stanęło 94 zawodników z czterech krajów (Anglia, Austria, Niemcy oraz Polska), w tym w klasie Finn – 28 zawodników, w klasie OK Dinghy – 10 zawodników oraz w klasie Korsarz 28 dwuosobowych załóg.
Trasa regat została ustalona przez Komisję Sędziowską pod przewodnictwem sędziego głównego Barbarę Grabarz na akwenie morskim na północny-wschód od ujścia rzeki Dźwiny naprzeciwko plaży w Dziwnowie z przepięknym widokiem na wyspę Wolin.
Z uwagi na zmienne warunki wiatrowe udało się przeprowadzić cztery z zaplanowanych dziewięciu wyścigów, które wyłoniły międzynarodowych oraz krajowych mistrzów Polski w poszczególnych klasach.
W klasie Finn walka o tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski rozegrała się przede wszystkim pomiędzy Fabianem Lemmel (GER 501) a Andrzejem Romanowskim (POL 73), zaś o jej końcowym rezultacie zdecydował wynik ostatniego wyścigu, w którym reprezentant Polski, zajmujący po dwóch pierwszych dniach regat pierwsze miejsce (wygrał dwa poprzednie wyścigi), dopłynął na metę na czwartym miejscu, ustępując ostatecznie o jeden punkt najrówniej żeglującemu reprezentantowi Niemiec ((3), 2, 2, 1 miejsce).
Na szczególne podkreślenie zasługuje udział w regatach Błażeja Wyszkowskiego, który startował w klasie Finn w kategorii Legend i zajął 10 miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski. Reprezentował on Polskę w klasie Finn na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.
Wyniki regat w klasie Finn:
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski
- Fabian Lemmel (GER 501) – SV03 Berlin
- Andrzej Romanowski (POL 73) – AZS Poznań
- Jan Heinrich Meyer (GER 137) – SCH
Mistrzostwa Polski
- Andrzej Romanowski (POL 73) – AZS Poznań
- Bartosz Szydłowski (POL 6) – Saiing Legia
- Marek Jarocki (POL 100) – ŻLKS
W klasie Korsarz bezkonkurencyjna okazała się natomiast żeńska załoga Theresa Heilingbrunner/Christina Heilingbrunner (GER 3721), która wygrała trzy z czterech rozegranych wyścigów, zaś o dwa pozostałe miejsca na podium toczyła się zacięta rywalizacja pomiędzy załogami Thomas Pauer/Ute Rogers (GER 3818), Robert Kłakulak/PiotrKamiński (POL 46) oraz Felix Arens/Sabrina Kast (GER 3795). Warto odnotować, że szeregi Korsarzy na tegorocznych Mistrzostwach wzmocniła Mistrzyni Świata w klasie 470 Irmina Mrózek-Gliszczyńska.
Wynik regat w klasie Korsarz:
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski
- Theresa Heilingbrunner/Christina Heilingbrunner (GER 3721) – Ammerlander Segelclub/Ammerlander Segelclub
- Thomas Pauer/Ute Rogers (GER 3818) – Scgn/AmSC
- Robert Kłakulak/Piotr Kamiński (POL 46) – LKS Charzykowy/ChKŻ Chojnice
Mistrzostwa Polski
- Robert Kłakulak / Piotr Kamiński (POL 46) – LKS Charzykowy/ChKŻ Chojnice
- Wojciech Wójtowicz / Irmina Mrózek- Gliszczyńska (POL 69) – Yacht Club Politechniki Lubelskiej/ChKŻ Chojnice
- Milena Maciuszko/Karol Boroń (POL 66) – Sailing Legia/Jacht Klub Wrocław
W klasie OK Dinghy, w której jako jedynej na starcie stanęli ostatecznie wyłącznie żeglarze z naszego kraju, walka o mistrzostwo rozegrała się pomiędzy Michałem Strumnikiem (POL 777), Jarosławem Radzkim (POL 17) oraz Pawłem Pawlaczykiem (POL 14). Ostatecznie tytuł wywalczył pierwszy z wymienionych zajmując dwukrotnie trzecie oraz dwukrotnie pierwsze miejsca w przeprowadzonych wyścigach.
Wyniki regat w klasie OK Dinghy:
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski
- Michał Strumnik (POL 777) – Przygoda Chodzież
- Jarosław Radzki (POL 17) – Olsztyński Klub Żeglarski
- Paweł Pawlaczyk (POL 14) – JKW Poznań
Szczegółowe wyniki regat w poszczególnych klasach dostępne są TUTAJ.
Organizatorem Mistrzostw byli: Stowarzyszenie Polska Flota Klasy Korsarz, Polskie Stowarzyszenie Regatowe Klasy Finn oraz Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy przy współpracy z Gminą Dziwnów, zaś oficjalny patronat nad imprezą objął Polski Związek Żeglarski. Patronem medialnym imprezy był żeglarski.info.
Regaty nie mogłyby odbyć się bez wsparcia sponsorów, którymi były firmy: Żaglownia Narval Sails, Instytut Kawy, Lamiplast, MarService, AMPV, Borste oraz Water-to-go Polska.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ