< Powrót
29
sierpnia 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Kamila Skowron

MMP w Finnie, Korsarzu i Ok Dinghy za nami

W miniony weekend 25-27 sierpnia zostały rozegrane Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasach Finn, Korsarz oraz OK Dinghy 2023 w Dziwnowie. Na starcie regat stanęło 94 zawodników z czterech krajów (Anglia, Austria, Niemcy oraz Polska), w tym w klasie Finn – 28 zawodników, w klasie OK Dinghy – 10 zawodników oraz w klasie Korsarz 28 dwuosobowych załóg.

Trasa regat została ustalona przez Komisję Sędziowską pod przewodnictwem sędziego głównego Barbarę Grabarz na akwenie morskim na północny-wschód od ujścia rzeki Dźwiny naprzeciwko plaży w Dziwnowie z przepięknym widokiem na wyspę Wolin.

Z uwagi na zmienne warunki wiatrowe udało się przeprowadzić cztery z zaplanowanych dziewięciu wyścigów, które wyłoniły międzynarodowych oraz krajowych mistrzów Polski w poszczególnych klasach.

W klasie Finn walka o tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski rozegrała się przede wszystkim pomiędzy Fabianem Lemmel (GER 501) a Andrzejem Romanowskim (POL 73), zaś o jej końcowym rezultacie zdecydował wynik ostatniego wyścigu, w którym reprezentant Polski, zajmujący po dwóch pierwszych dniach regat pierwsze miejsce (wygrał dwa poprzednie wyścigi), dopłynął na metę na czwartym miejscu, ustępując ostatecznie o jeden punkt najrówniej żeglującemu reprezentantowi Niemiec ((3), 2, 2, 1 miejsce).

Na szczególne podkreślenie zasługuje udział w regatach Błażeja Wyszkowskiego, który startował w klasie Finn w kategorii Legend i zajął 10 miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski. Reprezentował on Polskę w klasie Finn na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Wyniki regat w klasie Finn:

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

 1. Fabian Lemmel (GER 501) – SV03 Berlin
 2. Andrzej Romanowski (POL 73) – AZS Poznań
 3. Jan Heinrich Meyer (GER 137) – SCH

Mistrzostwa Polski

 1. Andrzej Romanowski (POL 73) – AZS Poznań
 2. Bartosz Szydłowski (POL 6) – Saiing Legia
 3. Marek Jarocki (POL 100) – ŻLKS

W klasie Korsarz bezkonkurencyjna okazała się natomiast żeńska załoga Theresa Heilingbrunner/Christina Heilingbrunner (GER 3721), która wygrała trzy z czterech rozegranych wyścigów, zaś o dwa pozostałe miejsca na podium toczyła się zacięta rywalizacja pomiędzy załogami Thomas Pauer/Ute Rogers (GER 3818), Robert Kłakulak/PiotrKamiński (POL 46) oraz Felix Arens/Sabrina Kast (GER 3795). Warto odnotować, że szeregi Korsarzy na tegorocznych Mistrzostwach wzmocniła Mistrzyni Świata w klasie 470 Irmina Mrózek-Gliszczyńska.

Wynik regat w klasie Korsarz:

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

 1. Theresa Heilingbrunner/Christina Heilingbrunner (GER 3721) – Ammerlander Segelclub/Ammerlander Segelclub
 2. Thomas Pauer/Ute Rogers (GER 3818) – Scgn/AmSC
 3. Robert Kłakulak/Piotr Kamiński (POL 46) – LKS Charzykowy/ChKŻ Chojnice

Mistrzostwa Polski

 1. Robert Kłakulak / Piotr Kamiński (POL 46) – LKS Charzykowy/ChKŻ Chojnice
 2. Wojciech Wójtowicz / Irmina Mrózek- Gliszczyńska (POL 69) – Yacht Club Politechniki Lubelskiej/ChKŻ Chojnice
 3. Milena Maciuszko/Karol Boroń (POL 66) – Sailing Legia/Jacht Klub Wrocław

W klasie OK Dinghy, w której jako jedynej na starcie stanęli ostatecznie wyłącznie żeglarze z naszego kraju, walka o mistrzostwo rozegrała się pomiędzy Michałem Strumnikiem (POL 777), Jarosławem Radzkim (POL 17) oraz Pawłem Pawlaczykiem (POL 14). Ostatecznie tytuł wywalczył pierwszy z wymienionych zajmując dwukrotnie trzecie oraz dwukrotnie pierwsze miejsca w przeprowadzonych wyścigach.

Wyniki regat w klasie OK Dinghy:

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

 1. Michał Strumnik (POL 777) – Przygoda Chodzież
 2. Jarosław Radzki (POL 17) – Olsztyński Klub Żeglarski
 3. Paweł Pawlaczyk (POL 14) – JKW Poznań

Szczegółowe wyniki regat w poszczególnych klasach dostępne są TUTAJ.

Organizatorem Mistrzostw byli: Stowarzyszenie Polska Flota Klasy Korsarz, Polskie Stowarzyszenie Regatowe Klasy Finn oraz Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy przy współpracy z Gminą Dziwnów, zaś oficjalny patronat nad imprezą objął Polski Związek Żeglarski. Patronem medialnym imprezy był żeglarski.info.

Regaty nie mogłyby odbyć się bez wsparcia sponsorów, którymi były firmy: Żaglownia Narval Sails, Instytut Kawy, Lamiplast, MarService, AMPV, Borste oraz Water-to-go Polska.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ