< Powrót
25
czerwca 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz/pya.org.pl
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Volvo Gdynia

Mniej niż miesiąc do Volvo Gdynia Sailing Days 2019

W niedzielę 21 lipca rozpocznie się jubileuszowa, 20. edycja Volvo Gdynia Sailing Days. To największa żeglarska impreza w Polsce. Na wodach Zatoki Gdańskiej zaroi się od białych żagli i zawodników z całego świata. Jak zwykle wielkich emocji na pewno nie zabraknie.

Volvo Gdynia Sailing Days to najbardziej prestiżowy cykl regat w kraju i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego. Żeglarska stolica Polski już po raz 20. ugości zawodników z całego świata, którzy będą rywalizować w 17 klasach regatowych. Impreza odbędzie się w dniach od 21 lipca do 3 sierpnia br.

Najważniejszymi regatami VGSD będą mistrzostwa świata w klasie 29er, które potrwają od 29 lipca do 3 sierpnia. Warto też zwrócić uwagę na mistrzostwa Polski seniorów w olimpijskim windsurfingu w klasie RS:X w dniach 26-28 lipca. Oddzielny termin krajowych mistrzostw dla deskarzy jest spowodowany mistrzostwami świata, które odbędą się w drugiej połowie września we włoskim Torbole.

W Gdyni, oprócz znakomitych i utytułowanych nazwisk, pojawią się również zawodnicy i zawodniczki, którzy znajdują się na początkowym etapie swojej żeglarskiej kariery. Jednym z celów VGSD jest pokazanie z jak największym rozmachem potencjału żeglarstwa. Volvo Gdynia Sailing Days znakomicie tę rolę spełnia. Podczas tych regat regularnie podziwiamy pełne spektrum żeglarstwa sportowego. Dowód to rywalizacja w tak wielu żeglarskich klasach. Od małych Optimistów, przez klasy olimpijskie, czyli windsurfing, kateboarding, super szybkie skiffy czy katamarany, po konkurencje kilowo-mieczowe oraz jachty balastowe.

Volvo Gdynia Sailing Days to nie tylko emocje na wodzie, ale również na lądzie. W marinie co roku funkcjonuje miasteczko zawodów, w którym mieszkańcy i turyści mogą spotkać się oraz porozmawiać z żeglarzami. W poprzednich latach do atrakcji należały także zajęcia ruchowe z animatorami dla dzieci i dorosłych na Plaży Śródmieście, ponadto turnieje piłki nożnej i siatkówki plażowej, strefa zabaw dla najmłodszych, występy teatrzyków i dużo, dużo więcej. W tym roku również można spodziewać się wielu atrakcji.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski, partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Regaty wspiera również Ministerstwo Sportu i Turystyki.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ