< Powrót
24
stycznia 2018
Tekst:
dol
Zdjęcie:
mat. prasowe/NMM

Morskie ferie na Pomorzu

Od najbliższej soboty 27 stycznia pomorscy uczniowie będą cieszyć się feriami, które potrwają do 11 lutego. Wśród możliwości atrakcyjnego i aktywnego spędzenia wolnego czasu znalazły się oferty nawiązujące do morskich tradycji regionu.

Bogaty program zajęć dla najmłodszych przygotował Ośrodek Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

– Podczas tegorocznych zimowych ferii w Muzeum połączymy tematykę baśniową z lekcjami geografii i dodamy trochę kreatywności podczas zajęć plastycznych – zaprasza Kamila Jezierewska z Działu Edukacji NMM. – Zajęcia przygotowane zostały z myślą o uczestnikach indywidualnych i grupach zorganizowanych. Przygotowując warsztaty chcieliśmy, aby ich tematyka była zróżnicowana, ale cały czas morska.

W planie zajęć znalazł się cykl spotkań dla najmłodszych (3-5 lat) pod hasłem „Sindbad Żeglarz i skrzynia pełna skarbów”. Zajęcia organizowane codziennie od 29 stycznia do 9 lutego, wprowadzą dzieci w świat morskich stworzonek – kolorowych rybek, krabów, foczek i ośmiorniczek. Podczas warsztatów dzieci poćwiczą też umiejętności chwytania, przenoszenia i trafiania do celu. Zaplanowano akcję ratowania zwierzątek zaplątanych w sieciach i poszukiwania skarbów w skrzyni pełnej muszelek. Najmłodsi  dowiedzą się również, kto śpiewa w stawie i czy można opalać się na… pływającym liściu.

Dla nieco starszych (6-12 lat) zaplanowano cykl pod hasłem „Baśniowa opowieść o Sindbadzie Żeglarzu”. Na wystawie „Łodzie ludów świata” dzieci poszukają łodzi zbudowanej przez szkutników arabskich. Będzie też możliwość poznania baśni o Sindbadzie Żeglarzu i stworzenia ilustracji jego przygód.

O tym, jak wygląda zima na półkuli południowej przekonają się uczestnicy zajęć pod tytułem „Zima na południu”. Będzie można dowiedzieć się, czy do dzieci mieszkających na drugiej półkuli przychodzi św. Mikołaj. A może wszystko jest „na opak”? Podczas zajęć dzieci zastanowią się, jak mieszkańcy południowych krain spędzają ferie zimowe oraz jaka jest ich ulubiona pora roku.

Godziny zajęć: 10-11 (grupy zorganizowane – codziennie) oraz 12.00-13.00
(osoby indywidualne – wtorek, czwartek).
Grupy: do 20 osób (minimum 5 osób)
Cena: 6 zł
Tematy: do wyboru poprzez rezerwacje on-line (grupowe).
Rezerwacje indywidualne na adres mailowy: edukacja@nmm.pl
Adres: Ośrodek Kultury Morskiej, Gdańsk, ul. Tokarska 21-25

Równie interesująco zapowiadają się ferie przygotowane przez Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły w Tczewie. Temat spotkań to „Podróże z kompasem i wiślane tajemnice”. Także tu zajęcia odbywać się będą codziennie, od najbliższej soboty do 9 lutego.

– Od kiedy człowiek zaczął podróżować, szukał sposobu na skuteczne przemieszczenie się z punktu początkowego do punktu docelowego – opowiada Joanna Obniska z Działu Edukacji NMM. – Zaraz po ustaleniu środku transportu, najważniejszym było, jak trafić do wyznaczonego celu. Dlatego na jednych z zajęć poznamy jaka siła drzemie w narzędziach nawigacyjnych. Dowiemy się też, dlaczego nie zawsze warto było ufać światłom widzianym przez żeglarzy na brzegu, a w Muzeum Wisły poznamy zaszyfrowaną tajemnicę wiślanej żeglugi.

Przygotowano trzy tematy zajęć, w których będą uczestniczyć dzieci. Pierwszym z nich jest „Ukryta siła – magnesy i kompasy”. Podczas tych spotkań dzieci zbadają fascynujące zjawisko magnetyzmu. Dowiedzą się, jak wyglądały dawne kompasy żeglarzy wyruszających na podbój świata. Eksperymentując, sprawdzą również, od czego zależy siła przyciągania przedmiotów przez magnesy, a nawet spróbują za ich pomocą coś namalować!

Do uczniów w wieku od 6 do 12 lat adresowane są zajęcia pt. „Światło w ciemności – piraci i latarnie” poświęcone latarniom morskich i innym znakom nawigacyjnym wypatrywanym przez marynarzy z pokładu statku. Dzieci dowiedzą się, jak rozbójnicy wabili załogi statków na skaliste brzegi? Do czego służył „garnek Wulkana” i po co latarnikowi laterna?

Adresatami zajęć pt. „Wiślane tajemnice – gra muzealna” są dzieci w wieku 10-12 lat. Kierując się zadaniami umieszczonymi na karcie pracy, rozwiązując zagadki i rebusy, uczestnicy poznają historię i tajemnice wiślanej żeglugi. Złamią kod dostępu do wiślanej gry muzealnej i odszyfrują wiadomość nadaną alfabetem Morse’a.

Godziny zajęć: 9.30-10.30 oraz 11.00-12.00 (grupy zorganizowane)
Grupy: do 20 osób
Cena: 6 zł
Tematy: do wyboru poprzez rezerwację on-line.
Adres: Centrum Konserwacji Wraków Statków, Tczew, ul. Paderewskiego 24
Rezerwacje indywidualne na adres mailowy: edukacja.ckws@nmm.pl

A w Gdyni na zajęcia w czasie ferii zimowych zaprasza dzieci Muzeum Marynarki Wojennej. Przez dwa tygodnie (29 stycznia- 9 lutego), od poniedziałku do piątku, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach i zabawach specjalnie przygotowanych przez edukatorów Muzeum MW. Uczestnicy warsztatów nauczą się m.in. wiązania i stosowania węzłów marynarskich.  Z kolei mali plastycy dostaną szansę, by wykazać się talentem – w planach zajęć znalazła się budowa modeli okrętów.

Godziny rozpoczęcia zajęć: 10.00 i o 11.45. Czas trwania zajęć – 90 minut.
W zależności od rodzaju zajęć, organizatorzy zapraszają dzieci w wieku od 7 do 12 lat lub od 9 do 12 lat.
Cena: 3 złote
Rezerwacje: tel. 58 620 13 81 w. 22 i 23 od godz. 9 do 15
e-mail: rezerwacja@muzeummw.pl. Liczba miejsc jest ograniczona
Adres: Muzeum Marynarki Wojennej, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1B
Więcej informacji: http://www.muzeummw.pl/?616,ferie-zimowe-w-muzeum

Gdyński „Experyment” także zaplanował zajęcia dla uczniów korzystających z wypoczynku w czasie ferii zimowych. Oto niektóre tematy proponowanych zajeć: „Jak wyglądają morskie aniołki?”, „Dlaczego stworzenia żyjące w zimnych, antarktycznych wodach są większe niż te same gatunki żyjące w ciepłych wodach?”.

Terminy zajęć: sobota, 27 stycznia – niedziela, 11 lutego
Godziny otwarcia „Experymentu” w trakcie ferii zimowych:
wtorek – piątek: 9-18
sobota- niedziela: 10–19
poniedziałek: nieczynne
Wstęp na wszystkie aktywności w trakcie ferii zimowych w „Experymencie” w cenie biletu na wystawę. Bilety do kupienia w kasach i na stronie internetowej bilety.experyment.gdynia.pl.
Adres: Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni, al. Zwycięstwa 96/98

PODZIEL SIĘ OPINIĄ