< Powrót
9
sierpnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Morskie gracje
Powrót „Daru Młodzieży” z rejsu dookoła świata.

„Morskie gracje” w nowej odsłonie

Czwartego wydania doczekał się album „Morskie gracje czyli historia trzech szkolnych żaglowców w fotografii”. Został on poświęcony przypadającemu w 2020 roku stuleciu polskiego szkolnictwa morskiego.

Według znanego powiedzenia Honoriusza Balzaka jednym z trzech ideałów piękna jest fregata pod pełnymi żaglami. O tym, że jest to prawda można się przekonać dzięki albumowi „Morskie gracje czyli historia trzech szkolnych żaglowców w fotografii”, którego bohaterami są „Lwów”, „Dar Pomorza” i „Dar Młodzieży”.

Morskie gracjeW tym roku ukazało się czwarte wydanie albumu, opracowanego przez znanych marynistów – Jerzego Drzemczewskiego i Lechosława Stefaniaka. Ma ono podtytuł „Rejs Niepodległości na 100-lecie polskiego szkolnictwa morskiego” i w porównaniu do poprzednich uzupełnione zostało m.in. o zakończony w tym roku drugi wokółziemski rejs „Daru Młodzieży”. Poprzednie edycje wydanego po raz pierwszy w 2007 roku albumu upamiętniały 100-lecie „Daru Pomorza” oraz 25-lecie „Daru Młodzieży”.

„Morskie gracje” to pasjonująca podróż przez sto lat dziejów polskich żaglowców szkolnych, które współtworzyły nie tylko historię żeglarstwa, ale też szkolnictwa i kadr morskich. W albumie znalazło się sporo informacji technicznych oraz kalendaria „Lwowa”, „Daru Pomorza” i „Daru Młodzieży”. Najważniejsze są jednak bez wątpienia zdjęcia pokazujące żaglowce, rejsy i życie ich załóg. Najstarsze fotografie ukazujące pierwsze chwile „Lwowa” pod polską banderą pochodzą z 1921 roku, a najmłodsze – z powitania w Gdyni powracającego z wokółziemskiego rejsu „Daru Młodzieży” – z 2019 roku.

Album „Morskie gracje czyli historia trzech szkolnych żaglowców w fotografii” wydała Porta Mare – Pomorska Oficyna Wydawniczo-Reklamowa. Można go kupić na stronie wydawnictwa w cenie 80 zł.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ