Morskie klasyki, które powinieneś obejrzeć
Nie wiecie co robić w jesienne i zimowe wieczory? Oglądajcie filmy! Oto nasza lista najsłynniejszych filmów o tematyce morskiej. Wstyd ich nie znać.
Stary człowiek i morze, premiera: 1958
Opowiadanie Ernesta Hemingwaya, które mocno przyczyniło się do uzyskania przez niego literackiej Nagrody Nobla w 1954 roku, aż prosiło się o ekranizację. Za najlepszą uchodzi film w reżyserii Johna Sturgesa ze Spencerem Tracy w roli głównej. Walka starego rybaka z marlinem została przez niego zagrana mistrzowsko i na zawsze zapada w pamięć tym, którzy ją widzieli. Film zdobył Oscara za muzykę a Tracy nominację do tej nagrody.
Tora! Tora! Tora!, 1970
Film szczegółowo przedstawia japoński atak na Pearl Harbor. Szczegółowo i – dodajmy koniecznie – dosyć wiernie, co jest jego ogromną zaletą. Nie ma się co dziwić, bo jego współscenarzystą był legendarny Akira Kurosawa. Pomimo tego, że trwa ponad dwie godziny nie jest bynajmniej nudny. Wielu miłośników spraw wojennomorskich od obejrzenia tego właśnie filmu rozpoczęło swoją przygodę z historią. Obraz, zasłużenie, otrzymał Oscara za najlepsze efekty specjalne.
Tragedia „Posejdona”, 1972
Film katastroficzny z niezapomnianą rolą Gene Hackmana. Potężna fala przewraca transatlantyk „Posejdon”, znajdujący się na pełnym morzu. Grupka ocalałych próbuje wydostać się z pułapki. To klasyk nad klasykami i katastrofa wszystkich morskich katastrof. Filmowych oczywiście. Wszystko co było w tej materii robione po „Tragedii „Posejdona”” było już tylko nieudolnym kopiowaniem. Dwa Oscary.
Szczęki, 1975-1987
„Szczęki” to seria czterech filmów, z których najlepszy był chyba jednak pierwszy. Nazwisko reżysera: Steven Spielberg mówi samo za siebie. W nadmorskim kurorcie, podczas kąpieli, giną kolejne osoby. Szef miejscowej policji podejrzewa, że sprawcą jest rekin-ludojad, ale władze miasteczka nie chcą tego dopuścić do swojej świadomości. Ostatecznie potwora udaje się zabić. Film budzi grozę do dzisiaj, a rekiny zawdzięczają mu największy czarny PR w historii świata zwierząt. Trzy Oscary.
Statek miłości, 1977-1987
Aaron Spelling taśmowo produkował filmy i seriale. Swoim nazwiskiem firmował takie hity jak m. in. „Dynastię”, „Siódme niebo”, „Starsky i Hutch” i wiele innych w tym również „Statek miłości”. Budowa tego tasiemca była typowa, za to umiejscowienie fabuły już nie. Genialnym zabiegiem okazało się umieszczenie akcji na pokładzie wycieczkowca. Popularność serialu przyczyniła się do wzrostu zainteresowania taką formą wypoczynku. Po jego obejrzeniu każdy chciał przeżyć romantyczną przygodę na morzu.
Okręt, 1981
Reżyserski popis Wolfganga Petersena. Pomimo upływu lat film w ogóle się nie zestarzał. Ogląda się go z zapartym tchem. Opowiada o rejsie niemieckiego U-Boota podczas drugiej wojny światowej. Scenariusz filmu oparty został na powieści Lothara-Günthera Buchheima pod tym samym tytułem. Jej autor znał życie na U-Boocie z autopsji więc zarówno książka jak i film niezwykle sugestywnie je oddają. Aż dziwne, że pomimo wielu nominacji do najważniejszych nagród, w tym sześć do Oscarów, żadnej jednak nie zdobył.
Bunt na „Bounty”, 1984
W 1789 roku na okręcie Royal Navy „Bounty” na Pacyfiku w okolicach Tahiti doszło do buntu marynarzy, którzy po opanowaniu jednostki wsadzili kapitana (wraz z garstką jego zwolenników) do szalupy sami zaś osiedli wśród tubylców. Na kanwie tej historii, niemal równo dwieście lat później, zrealizowano film, w którym zagrali Anthony Hopkins i Mel Gibson a muzykę napisał Vangelis. I ta właśnie ekranowa wersja buntu na „Bounty”, z rajską scenerią w tle, uchodzi dziś za najlepszą.
Piraci, 1986
Ten film wywołuje skrajne emocje. Niektórzy twierdzą, że „Piraci” to jeden z najsłabszych filmów Romana Polańskiego. Inni z kolei, że – pomimo tego – to i tak najlepszy piracki film w dziejach kina. Tak czy owak awanturnicze przygody Reda i Żaby do dziś potrafią bawić i śmieszyć. Warto podkreślić, że osoba reżysera nie była jedynym polskim akcentem w tym obrazie. Zdjęcia do filmu nakręcił Witold Sobociński, a zagrał w nim mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Władysław Komar.
Wielki błękit, 1988
Reżyseria: Luc Besson. W rolach głównych: Jean Reno i Jean-Marc Barr. I wszystko jasne. Film o wielkiej przyjaźni i wielkim, swobodnym nurkowaniu. Egzotyczne miejsce akcji a co zatem idzie nieprawdopodobne wręcz zdjęcia podwodne dopełniają magiczny klimat filmu. Niewiele osób wie, że film miał dwie wersje zakończenia. Europejscy widzowie przekonani byli o śmierci głównego bohatera, natomiast w USA wręcz przeciwnie. Wynurza się on z podmorskich głębin w towarzystwie delfina. Co kto woli.
Martwa cisza, 1989
Para małżonków (męża zagrał Sam Neill) po trudnych przejściach żegluje po morzu. Pewnego dnia zabierają na pokład rozbitka, który okazuje się psychopatą. Co było dalej każdy wie, szczególnie za przyczyną roli Nicole Kidman (zagrała żonę). Wielka woda, klaustrofobiczne przestrzenie jachtu i fakt, że przed niebezpiecznym wariatem nie ma gdzie w takiej sytuacji uciec budują w tym filmie niesamowite napięcie. Dla obu wymienionych tutaj aktorów film okazał się przełomowy w karierze.
Słoneczny patrol, 1989-2001
Nie ma co gadać. Przez ponad dziesięć lat miliony widzów na całym świecie z zapartym tchem śledziły przygody i romanse grupki nadmorskich ratowników z USA. W rolach głównych wystąpili: David Hasselhoff (rozpalając wyobraźnię kobiet) oraz Pamela Anderson (rozpalając wyobraźnię mężczyzn). Choć pięknych kobiet w skąpych strojach w serialu nie brakowało to właśnie ona stała się jego symbolem. Niektórzy zresztą, tylko ją z niego pamiętają.
Polowanie na „Czerwony Październik”, 1990
To ekranizacja słynnej debiutanckiej powieści Toma Clancy’ego, która zapoczątkowała jego międzynarodową karierę. Tytułowy „Czerwony Październik” to sowiecki, ultranowoczesny okręt podwodny, którego kapitan postanawia zdezerterować i przejść na stronę Amerykanów. Wielopiętrowa intryga i zaskakujące zwroty akcji to najmocniejsze strony filmu, w których główne role zagrali Sean Connery i Alec Baldwin. W efekcie powstał klasyk o zimnowojennych zmaganiach w podmorskich głębinach.
Liberator, 1992
Terroryści opanowują amerykański pancernik „Missouri”. Początkowy sukces operacji zamienia się w klęskę, kiedy do akcji wkracza pewien kucharz, a w rzeczywistości były komandos. W tym filmie nie ma wątpliwości kto jest dobry a kto zły. Jest wartka akcja, dużo wybuchów a trup ściele się gęsto. W roli śmiercionośnego kuka wystąpił Steven Seagal a jego filmowym przeciwnikiem był Tommy Lee Jones. Tym zaś którzy kręcą nosem na takie produkcje przypominamy, że miała ona dwie nominacje do Oscara.
Wodny świat, 1995
Ziemia została zalana wodą. Gdzieś jednak istnieje stały ląd. Pewna dziewczynka ma na plecach mapę jak tam trafić. No i rozpoczyna się akcja, w której główną rolę zagrał Kevin Costner, człowiek ze skrzelami. Obraz okazał się klapą finansową, recenzenci nie zostawili na nim suchej nitki, otrzymał też cztery nominacje do Złotej Maliny. Pomimo tego stał się sławny, a w miarę upływu czasu opinie na jego temat złagodniały. Stąd znalazł się w naszym zestawieniu.
Titanic, 1997
O zatonięciu „Titanica” słyszał pewnie każdy. A gdyby nawet nie to na pewno słyszał o filmie o zatonięciu legendarnego transatlantyku. Niektórzy twierdzą, że James Cameron nakręcił zwykłe romansidło używając do tego Leonarda DiCaprio i Kate Winslet. Trzeba jednak przyznać, że to romansidło stało się jednym z największych sukcesów kasowych w historii kina oraz zebrało imponującą ilość nagród w tym aż jedenaście Oscarów. No a scenę na dziobie statku znają chyba wszyscy.
Gniew oceanu, 2000
Przy oglądaniu tego filmu płakali także mężczyźni. Opowiada on niezwykle poruszającą historię zatonięcia amerykańskiego kutra „Andrea Gail”. Załoga rybaków z Gloucester pod wodzą szypra, w którego rolę wcielił się George Clooney, mierzy się na Atlantyku z huraganem Grace. I przegrywa. Ale w jakim stylu! I nie ma się co dziwić, skoro reżyserem filmu był Wolfgang Petersen, jeden z najbardziej „czujących” morze reżyserów świata, znany z wcześniejszego „Okrętu”.
Gdzie jest Nemo?, 2003
Błazenek Nemo zostaje porwany z rafy koralowej i trafia do akwarium w Sydney. Na poszukiwania syna rusza jego ojciec Marlin z, cierpiąca na zaniki pamięci krótkotrwałej, przyjaciółką Dory. Film zasłużenie zdobył Oscara w kategorii najlepszy animowany film długometrażowy. Niby zrobiony dla dzieci a jednak równie dobrze bawili się na nim dorośli. A komputerowe animacje świata podmorskich głębin budzą po prostu zachwyt.
Pan i władca: Na krańcu świata, 2003
Ze względu na wierne oddane realiów to być może najlepszy film wojennomorski opowiadający o epoce żagli w dziejach kina. Scenariusz oparty został na słynnych powieściach Patricka O’Briana opowiadających o przygodach kapitan Aubreya i lekarza okrętowego doktora Maturina w Royal Navy. W filmie Aubrey, dowodząc okrętem „Surprise” ściga francuską jednostkę „Acheron”. Obraz wyreżyserował Peter Weir a w rolach głównych wystąpili Russell Crowe i Paul Bettany. Dwa Oscary.
Piraci z Karaibów, 2003-2017
Bodaj najsłynniejsza seria filmów pirackich w historii kina i chyba najmniej „piracka”. Z pirackimi realiami nie ma bowiem wiele wspólnego. Powstało pięć obrazów, w których w rolę głównego bohatera – pirata Jacka Sparrowa – wcielił się Johny Depp. Faktem jednak jest, że filmy zostały zrealizowane z niebywałym rozmachem. Opłaciło się. Podobno razem przyniosły producentom niewyobrażalną kwotę 4 miliardów dolarów!
Życie Pi, 2012
Co się stanie, jeśli po katastrofie statku na oceanie w szalupie ratunkowej znajdą się pewien hinduski chłopiec i tygrys bengalski? Czy nastolatek przeżyje konfrontację, w której wydawałoby się, nie ma szans? O tym właśnie opowiada „Życie Pi” (Pi to imię chłopca). Ale to nie jest tylko opowieść o przetrwaniu. To raczej kolorowa baśń, gdzie fikcja miesza się z rzeczywistością. Nie przeszkadza to w odbiorze. Film zdobył cztery Oscary.
Niemożliwe, 2012
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2004 r. wybrzeża Oceanu Indyjskiego nawiedziło tsunami w wyniku, którego śmierć poniosło ponad 200 tys. osób w tym wielu turystów z całego świata. Jak wyglądała ta katastrofa z perspektywy rodziny z trójką dzieci opowiada, oparty na faktach, film „Niemożliwe”. Role główne zagrali w nim Naomi Watts i Ewan McGregor. Tego obrazu nie da się oglądać bez dużej paczki chusteczek do ocierania łez.
Vaiana, 2016, 2024
„Vaiana: Skarb oceanu” to film animowany opowiadająca przygody pewnej polinezyjskiej dziewczynki, która opuszcza rodzinną wyspę, aby ocalić świat. Jej podróż przeradza się w poszukiwanie odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania. „Vaiana” to jedna z najinteligentniejszych animacji Dusneya, którą z zapartym tchem oglądać mogą zarówno dzieci jak i dorośli. Kontynuacją tego filmu jest obraz „Vaiana 2”, który od kilku dni gości w kinach.