< Powrót
14
czerwca 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
NMM
Muzeum Morskie wakacje

Morskie Muzeum na wakacje 2019

Narodowe Muzeum Morskie ma wakacyjną ofertę edukacyjną dla dziaciaków w wieku 6-12. Zaprasza do: Ośrodka Kultury Morskiej, Żurawia, Spichlerzy i na statek-muzeum „Sołdek”.  A dorosłych i dzieci do Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

– Zapraszamy do Gdańska, Tczewa i Kątów Rybackich, jeśli chcecie poznawać świat morskich przygód pod opieką edukatorów – mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik działu Edukacji NMM – Jeżeli zdecydujecie się na wizytę w innym z naszych oddziałów, także z radością Was powitamy!

W Spichlerzach na Wyspie Ołowiance na odkrycie czekają ciekawostki podwodnej archeologii, świat zatopionych statków, okrętów i łodzi oraz gra muzealna o przygodach marynarzy rzecznych flotylli. Żuraw będzie „bazą wypadową” podróżników po gdańskich zaułkach, na statku-muzeum „Sołdek” przemierzycie metalowe labirynty w poszukiwaniu tajemniczych urządzeń, a w Ośrodku Kultury Morskiej zostaniecie mianowani na odkrywców i ekologów.

W tczewskim Muzeum Wisły  rozegracie grę poświęconą największej polskiej rzece, a w Centrum Konserwacji Wraków Statków… pomieszacie wszystkie kolory lata!

Goście Muzeum Zalewu Wiślanego w pięknych Kątach Rybackich dowiedzą się, czym zajmowali się mieszkańcy tych terenów, czyli jak łowiło się ryby i budowało łodzie na początku XX wieku.

Spichlerze na Ołowiance

50 lat bałtyckich tajemnic: 24 czerwca – 5 lipca

Podczas zajęć rozwikłane będą tajemnice wraków statków, które przez setki lat skrywały się na dnie Morza Bałtyckiego. Jaka jest ich historia? Dlaczego zatonęły oraz jak zostały odkryte? Kim byli ludzie, którzy na nich pływali?

Monitorowy zawrót głowy: 5 Sierpnia – 16 Sierpnia

Wystawa poświęcona formowaniu się Polskiej Marynarki Wojennej u zarania niepodległości. Podczas wakacyjnych zajęć uczestnicy odbędą podróż w czasie za sprawą gry muzealnej, która zabierze ich 100 lat w przeszłość. Będą też gry planszowe przygotowane specjalnie z myślą o dawnych marynarzach rzecznych.

Statek-muzeum „Sołdek”

Projektujemy ekologiczny plakat: 1 – 5 lipca; 26 – 30 sierpnia

Zajęcia o ekologii morza, związane z wystawą czasową „Plastikowe morze”. Będzie mowa o tym jak niewidoczny plastik szkodzi morskim organizmom i czy możemy go całkowicie usunąć z mórz i oceanów. A także oczyszczanie wydmy i segregowanie znalezionych na niej śmieci. Wreszcie projektowanie ekologicznego plakatu z plastikowych kubków, kartonowych pudełek, słomek i innych materiałów.

Zagadki węglem i parą pisane: 22 lipca – 2 sierpnia

Aktywne zwiedzanie statku-muzeum „Sołdek”, w czasie którego będzie można poznać zakamarki starego parowca i rozwiązać zadania związane z jego konstrukcją. Do czego służyła radiostacja, a do czego telegraf maszynowy? Czy koło sterowe obracało się w obie strony? I jakimi ścieżkami chodził pan kapitan?

Żuraw

Żółw i lokomotywa. Pokręć się po Gdańsku: 19 – 30 sierpnia

Wakacyjne spacery po uliczkach starego Gdańska. Przygoda rozpocznie się pod historycznym Żurawiem. Później będzie myszkowanie po zakątkach miasta, rozpoznawanie ukrytych symboli, tajemniczych śladów, słowem – historii zaklętych w rzeźbach i budynkach. Jak dawni gdańszczanie spędzali lato? Czym pachniał stary Gdańsk  i kto należał do orszaku Neptuna?

Ośrodek Kultury Morskiej

Ekolog w podróży: 8 – 19 lipca

Jak najszybciej opłynąć świat? Oczywiście odwiedzając wystawę „Łodzie ludów świata”!  Z zapamiętanych wypraw do Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, Peru i innych krajów uczestnicy stworzą makiety portowych miast, zamków i pałaców. A wszystko z kartonowych, ekologicznych klocków wielokrotnego użytku.

Informacje praktyczne:
Grupy zorganizowane, od poniedziałku do piątku, do 25 osób
Czas trwania: 60 minut
Cena: 6 zł od dziecka, 1 zł od opiekuna
Dla dzieci w wieku 6-12 Lat
Rezerwacja: edukacja@nmm.pl

Wakacje w Tczewie: 24 czerwca – 30 sierpnia

Muzeum Wisły w Tczewie

Bitwa o rzekę: Jak zostać władcą rzeki? Potrzebna będzie  współpraca całej drużyny oraz wiedza o Wiśle i geografii Polski, a nawet wykazanie się niektórymi umiejętnościami żeglarskimi. Na najlepszych czekają nagrody.

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Wszystkie kolory tęczy: Jak działa pryzmat? Kiedy możemy zobaczyć tęczę i z jakich kolorów się składa? Bawiąc się kolorami można barwić, przelewać i mieszać. Będzie się także można dowiedzieć, jakie tajemnice skrywa czarna barwa.

Informacje praktyczne:
Grupy zorganizowane, od poniedziałku do piątku, do 20 osób
Czas trwania: 60 minut
Cena: 6 zł od dziecka, 1 zł od opiekuna
Dla dzieci w wieku 6-12 lat
Rezerwacja: edukacja.ckws@nmm.pl

Wakacje w Kątach Rybackich: 24 czerwca – 30 sierpnia

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Zwiedzający poznają historię rybołówstwa i szkutnictwa, będą mieli okazję zobaczyć nie tylko jednostki, które dawniej pływały po Zalewie, ale także oryginalny warsztat szkutniczy z okolic Łaszki. Dodatkową atrakcją będzie działająca maszyna powroźnicza oraz pełen opis wykorzystywanych w powroźnictwie narzędzi. Grupy będą mogły obejrzeć również wystawę czasową poświęconą Zygmuntowi Choreniowi – słynnemu polskiemu konstruktorowi żaglowców.

Informacje praktyczne:
Oprowadzania od poniedziałku do piątku
Bilety: normalny – 6 zł, ulgowy – 4 zł
Przewodnik:
Grupa do 30 osób – 25 zł
Grupa powyżej 30 osób – 35 zł
Środa – wstęp bezpłatny (opłata tylko za przewodnika)
Rezerwacja: m.zalewu@nmm.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ