< Powrót
28
lipca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle, mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. organizatora
Ustka Charlotta Sailing Days
„Bigger Johnka” jest jednym z uczestników Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg wieloosobowych.

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski po raz pierwszy w Ustce

W niedzielę 31 lipca w Ustce rozpoczną się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg wieloosobowych. Impreza jest częścią czwartej edycji Ustka Charlotta Sailing Days.

W tym roku przypada 70-lecie organizacji pierwszych Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski. W jubileuszowym roku zmagania załóg wieloosobowych na jachtach morskich po raz pierwszy w historii zawitają do Ustki.

Impreza rozpocznie się w sobotę 30 lipca, kiedy odbędą się inspekcje pomiarowe i techniczne, uroczyste otwarcie regat oraz trening i wyścig pokazowy. Dzień później wystartują zmagania, które potrwają do wtorku 2 sierpnia. W mistrzostwach planowane jest przeprowadzenie pięciu wyścigów.

– Dla mnie to niejako powrót do domu, bo obie moje łódki – „Little Johnka” i „Bigger Johnka” – powstały w Ustce – mówi Konrad Smoleń (Akademicki Klub Morski), sternik jachtu „Bigger Johnka”. – Ja też tam mieszkałem i znam akwen. Liczymy, że impreza będzie fajna. Mam świetną, bardzo doświadczoną załogę – pływamy razem już od wielu lat i mamy za sobą m.in. dziesięć udziałów w Kieler Woche i trzy Runt Gotland.

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg wieloosobowych są częścią dziewięciodniowej żeglarskiej imprezy Ustka Charlotta Sailing Days, w skład której wchodzą jeszcze trzy imprezy – Błękitna Wstęga Ustki, Ustka SUPer Day oraz Otwarte Mistrzostwa Polski w klasie Flying Dutchman połączone z Pucharem Polski dla klas 505, Europa, katamaranów F18, Hobie Cat 14 i 16 oraz TopCat, łódek Open Skiff i Snipe oraz regatami dla klas ILCA.

Ustka Charlotta Sailing Days

Ubiegłoroczne zmagania w Ustka Charlotta Sailing Days.
Fot. Bartosz Modelski

W środę 3 sierpnia odbędą się regaty o Błękitną Wstęgę Ustki. Zostaną one rozegrane dla wszystkich jednostek każdej z klas biorących udział w tegorocznej odsłonie Ustka Charlotta Sailing Days. Długodystansowy wyścig o miano najszybszego potrwa około czterech godzin i będzie można go obserwować z portu i plaży. Nie powinno zabraknąć tu jachtów na co dzień cumujących w usteckiej marinie. Amatorzy zmierzą się z zawodowcami pod okiem profesjonalnych sędziów. Błękitna Wstęga to też okazja do pierwszych treningów przed regatami katamaranów i szybkich łodzi jednokadłubowych, które rozpoczną się już w piątek.

Zanim to jednak nastąpi, odbędzie się Ustka SUPer Day. Na czwartek zaplanowano bowiem wyścigi na SUP-ach, czyli dmuchanych deskach, na których płynie się wiosłując na stojąco.

– Każdy może wziąć udział w tych zawodach – zaznacza Damian Wiercioch z Klubu Żeglarskiego Pro Sport z Bobęcina, który jest współorganizatorem Ustka Charlotta Sailing Days. – Zapraszamy amatorów pływania, kuracjuszy i letników, którzy chcą fajnie spędzić czas. Oczywiście można wystartować na własnym SUP-ie, ale na chętnych deski będą czekać. Wystarczy przyjść i spróbować sił.

Zawody na SUP-ach rozegrane zostaną w porcie, gdzie zaplanowano sprint i slalom indywidualny. Będą też wyścigi rodzinne na deskach, które mogą pomieścić do 4-5 osób. SUP-er Day to też okazja do sprawdzenia się na pełnym morzu, szczególnie podczas wyścigu długodystansowego z awanportu do mety, którą przewidziano na plaży.

W piątek 5 sierpnia wystartują regaty rangi Otwartych Mistrzostw Polski w klasie Flying Dutchman. Te zmagania potrwają do niedzieli włącznie. W tym samym czasie odbędzie się ściganie w ramach Pucharu Polski dla klas 505, Europa, katamaranów F18, Hobie Cat 14 i 16 oraz TopCat, łódek Open Skiff i Snipe. Rozegrane zostaną też regaty dla klas ILCA.

– Na plaży z pewnością pojawi się więc dużo katamaranów – nie ukrywa Paweł Wiercioch, także z Klubu Żeglarskiego Pro Sport. – Zawody odbędą się po wschodniej stronie portu na kilku, odpowiednio dobranych trasach. Podczas tegorocznej imprezy wyłonimy mistrza kraju, ale startować będą też obcokrajowcy, którzy będą klasyfikowani osobno. Spodziewamy się licznej reprezentacji z zagranicy, szczególnie z Niemiec.

Nad bezpieczeństwem regat czuwać będzie stale dziewięć łodzi motorowych z dwuosobową obsadą. UCSD zabezpiecza też karetka i ratownicy ze słupskiego Rehamedu, strażacy z OSP w Gardnie Wielkiej i druhowie z OSP Cekcyn. W ekipie zabezpieczającej są też płetwonurkowie z klubu Murena ze Szczecinka.

Podobnie jak przed rokiem, wczasowicze będą mogli zobaczyć regaty z bliska. Na bezpłatne, godzinne rejsy morskimi jachtami wystarczy zapisać się w biurze zawodów, które ugości klub Sferique, zlokalizowany na usteckiej plaży. Zadbano nie tylko o morskie atrakcje. 5 i 6 sierpnia tuż obok odbędzie się festiwal Hip-Hop na fali. Wystąpi GrubSon, Jarecki, DJ BRK, i Lukasyno.

Organizatorem Ustka Charlotta Sailing Days jest miasto Ustka, Dolina Charlotty Resort & SPA oraz Klub Żeglarski Pro Sport. Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg wieloosobowych zaliczają się do cyklu Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski i Pucharu Bałtyku Południowego.

Strona imprezy

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ