< Powrót
20
sierpnia 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Grzegorz Goździk
regat

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg wieloosobowych

16 jachtów wpisanych jest na listę startową Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg wieloosobowych, które od 23 do 25 sierpnia trwać będą w Gdańsku. Impreza zaliczana jest do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski oraz Pucharu Bałtyku Południowego.

W tej grupie znalazły się takie jednostki, jak „Scamp 27” pod wodzą Witolda Karałowa, który wraca ze Szwecji z brązowym medalem mistrzostw Europy ORC oraz „Barakam” z Michałem Śliwą, brązowym medalistą tegorocznych Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg dwuosobowych. Nie zabraknie innych uznanych i utytułowanych regatowców, zatem zapowiada się ostra rywalizacja na akwenie regat.

– Liczba startujących załóg najprawdopodobniej wzrośnie do 18, bo zgłosiły się do mnie jeszcze dwie ekipy, które chcą powalczyć o mistrzostwo – zastrzega Marek Lenart, komandor regat. – Kiedy ktoś deklaruje wolę walki i spełnia wymogi regulaminowe, nie możemy mu odmówić udziału w regatach. A jeśli chodzi o nas – organizatorów – przygotowania do wydarzenia idą pełną parą. Czekamy już tylko na rejestrację zgłoszonych załóg i sygnał startu do pierwszego wyścigu. W sumie wyścigów będzie siedem. Zakończenie i uroczystość wręczenia nagród planujemy około 16 w niedzielę.

Warto dodać, że podczas niedzielnego finału w Gdańsku oficjalnie ogłoszeni zostaną organizatorzy poszczególnych imprez przyszłorocznego cyklu Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC.

Program regat

czwartek, 22 sierpnia
godz. 10.00-20.00 – rejestracja w biurze regat
godz. 10.00-20.00 – inspekcja pomiarowa i techniczna w porcie regat

piątek, 23 sierpnia
1 wyścig up&down
1 wyścig długi na trasie otwartej

sobota, 24 sierpnia
3 wyścigi up&down

niedziela, 25 sierpnia
2 wyścigi up&down

W przypadku, gdy dokonany zostanie podział na klasy, jachty poszczególnych klas startowały będą odrębnie.

Sygnał ostrzeżenia dla pierwszego wyścigu w dniach 23 i 24 sierpnia planowany jest o godz. 10.55. 25 sierpnia sygnał ostrzeżenia dla pierwszego wyścigu planowany jest o godz. 9.55. Tego dnia żaden sygnał ostrzeżenia nie zostanie podany po godz. 12.55.

Strona mistrzostw i zawiadomienie o regatach

Cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski jest częścią obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Honorowy patronat nad regatami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Mistrzostwa organizuje Gdański Ośrodek Sportu we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Żeglarski.info.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ