Morze nadziei, czyli nowy projekt żeglarzy z Gliwic
8 czerwca rozpocznie się bałtycki rejs w ramach projektu Morze Nadziei, realizowanego przez Śląski Yacht Club w Gliwicach. Dzięki niemu osoby z niepełnosprawnościami mogą spróbować swoich sił w żeglarstwie.
Załoga żeglarzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej Tęcza przy Fundacji Różyczka oraz sternicy z Śląskiego Yacht Clubu przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach chcą ponownie zmierzyć się z żywiołami – wiatrem i wodą. Tym razem w dniach 8-15 czerwca 2024 roku planują wypłynąć na Bałtyk.
– Wypłyniemy z Gdańska i skierujemy się na Sopot, Gdynię, Puck, Jastarnię i Hel – mówi Patryk Wiśniowski, komendant Szkoły Żeglarstwa Śląskiego Yacht Clubu. – Popłyniemy na dwóch jednostkach „Biotanique” oraz „First Wind”.
Projekt jest realizowany w ramach cyklicznej akcji Śląskiego Yacht Clubu pod hasłem „Żagiel Nadziei SYC”. Uczestnikami jest sześć osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie oraz żeglarze ze Śląskiego Yacht Clubu.
– Celem akcji jest pokazanie społeczeństwu marzeń, możliwości i działań osób niepełnosprawnych – informuje Patryk Wiśniowski. – Dzięki najnowszej edycji projektu sześcioro niepełnosprawnych intelektualnie, związanych z Warsztatami Terapii Zajęciowej „Tęcza”, dostanie szansę żeglarskiej podróży i przeżycia fantastycznej przygody.
Uczestnicy czerwcowej akcji to zdolna, ciekawa świata i gotowa na przygody załoga, która przez ostatnie miesiące jak gąbka chłonie wiedzę i umiejętności praktyczne potrzebne do żeglowania po jeziorach. Teraz czeka ich pierwszy rejs po Bałtyku. Podczas niego chcą wykorzystać to, czego się nauczyli, pokonywać swoje granice, inspirować siebie nawzajem i innych, który będą śledzić ich rejs po Morzu Bałtyckim.
Sam „Żagiel Nadziei” to impreza charytatywna, która od lat jest organizowana przez członków Śląskiego Yacht Clubu. Pierwszy piknik żeglarski „Żagiel Nadziei” oraz festiwal piosenki żeglarskiej dla dzieci „Szancik” został zorganizowany w 1992 roku. Od tamtej pory Śląski Yacht Club każdego roku zapraszamy dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych oraz osoby z niepełnosprawnościami do wspólnej zabawy.
Śląski Yacht Club jest stowarzyszeniem działającym przy Politechnice Śląskiej od 65 lat. Zajmuje się promowaniem żeglarstwa i edukowaniem przyszłych, jak i obecnych żeglarzy, także w środowiskach osób z niepełnosprawnościami. Z kolei Warsztaty Terapii Zajęciowej Tęcza w Gliwicach przy Fundacji Różyczka to miejsce w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną rozwijają się pod okiem wykwalifikowanych i życzliwych terapeutów. Celem tych warsztatów jest przygotowanie uczestników do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w społeczeństwie.