< Powrót
4
stycznia 2021
Tekst:
mat. prasowe
Ilustracja:
mat. prasowe
Polska eLiga Żeglarska

Można kibicować – startuje Polska eLiga Żeglarska

4 stycznia stratują pierwsze e-regaty wirtualnej Polskiej Ligi Żeglarskiej. Rozgrywane będą na platformie Virtual Regatta, a 45 wyłonionych klubów startować będzie na trzech poziomach rozgrywkowych.

Do startu zgłosiło się blisko 50 chętnych klubów, dla których rozegrano eliminacje i wyłoniono 45 uczestników 1 sezonu ePLŻ. Utworzono trzy ligi: Ekstraklasę, 1 Ligę i 2 Ligę, analogicznie do realnych regat na wodzie. W każdej  z nich startować będzie 15 klubów, które walczyć będą o tytuł mistrza Ligi w przypadku Ekstraklasy, lub o awans do ligi wyższej w przypadku pozostałych lig.

Jeden sezon ePLŻ to cztery regaty rozgrywane raz w tygodniu, zawsze w poniedziałki o 21 (relacja na żywo od 20.45). Planowane jest rozgrywanie sześciu wyścigów w każdych regatach.

Wzorując się na oryginalnej Polskiej Lidze Żeglarskiej, organizatorzy planują relację na żywo z przebiegu wyścigów ekstraklasowych, z komentarzem Zuzy Czuryło i Maćka Cylupy. Transmisje będą prowadzone na youtubowym kanale OCS – Żeglarski Kanał Sportowy.

W gronie startujących klubów i zawodników będzie wielu uczestników regat Ligowych, np. Marek Stańczyk – Giżycka, Grupa Regatowa, Maja Remizowicz (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), Mikołaj Gielniak (Yacht Club Gdańsk), Konrad Rychlik (RKS Lasery Zegrze), Mateusz Kaczmarowski (SportVita), Mateusz Byrski (Navigo) Marcin Murmyłło (Jacht Klub Między Żaglami), Tomasz Feret (Grupa Regatowa Powidz), Dobiesław Budzianowski (PPJK), Maciek Garniewski (Dzygit Białystok), Wojtek Groszyk (Legia Warszawa), Mariusz Kłobucki (Yacht Club Sopot), Mateusz Gołaszewski (Sztorm Grupa), Marcin Wróblewski (SKZ Powidz), czy Krystian Moszczyński (Legia 2).

Faworytami jednak są zawodnicy startujący w e-regatach od dawna i to z sukcesami. Warto będzie obserwować jak walczyć w Ekstraklasie będą m.in. Jakub Bajor (Trefoil), Mieszko Mórawski (KKZ Kościan), Maciej Skiba (Politechnika Rzeszowska), Mikołaj Gielniak (YCG), Andrzej Mańczak (Viking Człuchów), Paweł Turczynowicz i Konrad Rychlik (LAS).

Więcej informacji  na profilu facebook’owym Polskiej Ligi  Żeglarskiej.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ