< Powrót
26
sierpnia 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

MP w klasie Omega 2017: W sobotę liczyła się taktyka

Sobota 26 sierpnia była drugim dniem tegorocznych Mistrzostw Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. Tym razem aura była łaskawsza i udało się rozegrać pięć wyścigów.

W porównaniu z pierwszym dniem, wiatr zdecydowanie odpuścił. Wiało maksymalnie ok. 13 węzłów, co podobało się wszystkim uczestnikom zmagań w Pucku, nawet jeśli nie osiągnęli najlepszych wyników.

– Poszło nam średnio, ale warunki były dużo łatwiejsze niż wczoraj – zapewniał Krzysztof Brzezinka z Enexio Team. – Dziś można było popływać, może jutro pójdzie nam lepiej.

Zadowolony ze swojego startu był skipper Adam Perczyński z jachtu „Żabcia”.

– Warunki były bardzo przyjemne – ocenił żeglarz. – Poszło nam całkiem nieźle, więc czujemy satysfakcję, choć jesteśmy zmęczeni.

Zdaniem innych żeglarzy, warunki panujące na wodzie pozwalały na prezentację technicznego i taktycznego wyszkolenia załóg. Liczyła się taktyka podejścia do boi, planowanie trasy, strategia, czyli to wszystko, czego w piątek mogło brakować.

– Za nami dwa dni wyścigów, a każdy z nich był zupełnie inny – mówi prezes Polskiego Związku Klasy Omega Daniel Sokołowski. – W sobotę wiał słabszy, równy wiatr. Udało się rozegrać pięć wyścigów jeden po drugim, wszystko szło sprawnie i szybko. Mamy bardzo udane regaty. Prognozy na niedzielę pokazują, że wiatr będzie jeszcze słabszy, ale mam nadzieje, że uda się rozgrać chociaż dwa biegi.

W sobotę, w klasie Sport triumfowała załoga Kamila Ortyla z teamu Vector Sails Gdańsk, ścigająca się na jachcie „Vector Sails”. Ubiegłoroczny mistrz Polski w piątek zajął drugie miejsca, ale drugiego dnia regat nadrobił straty i wspólnie z Markiem Gozłowskim i Robertem Zawadowiczem ma szansę na obronę mistrzowskiego tytułu. W klasie Standard dominowali Wiktor Kobryń, Elżbieta Malarz i Beniamin Piksa z AWF Katowice, pływający na jachcie „Jejmagnificencja 2”. W klasyfikacji zespołowej prowadzi drużyna PG Racing.

Wyniki

Start pierwszego niedzielnego wyścigu zaplanowano na godz. 10. Uroczyste zakończenie regat i wręczenie trofeów odbędzie się o godz. 15.30 w przystani jachtowej MOKSiR w Pucku.

Organizatorem Mistrzostw Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorem Stowarzyszenie Polski Związek Klasy Omega, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku. Patronami medialnymi imprezy są: Żeglarski.info i Żagle.com.pl.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ