< Powrót
21
sierpnia 2016
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

MP klasy Puck: Żeglarze z Rewy triumfowali w Pucku

Krzysztof Stromski z załogą jest zwycięzcą tegorocznych Mistrzostw Polski klasy Puck, które zakończyły się w niedzielę 21 sierpnia. Ubiegłoroczny mistrz, Artur Piernicki zajął drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium stanęła załoga Jacka Ludwiczaka.

Przeprowadzone na wodach Zatoki Puckiej regaty stały na bardzo wysokim poziomie, a konkurencja była tak mocna, że dwie pierwsze załogi zdobyły taką samą liczbę punktów. O wygranej przesądziły lokaty we wszystkich siedmiu wyścigach rozegranych podczas dwudniowej imprezy.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni – powiedział po uroczystości wręczenia nagród Krzysztof Stromski, reprezentujący, podobnie jak pozostałe dwie najlepsze załogi, barwy YC Rewa. – Było super, a poziom rewelacyjny! Moim zdaniem nie trzy, a piętnaście załóg mogło bić się o medale. Co do aury to nie było łatwo, trochę kręciło, ale daliśmy radę. Fajnie mieć to trofeum na koncie.

O nie najłatwiejszych warunkach mówił też współorganizator mistrzostw, Janusz Frąckowiak z YC Rewa.

– W niedziele rano mieliśmy prognozę, która mówiła o możliwym froncie zmiany pogody. Obawialiśmy się silnego wiatru, ale na szczęście wszystko przeszło bokiem. Zaczynaliśmy ze zrefowanymi żaglami, potem je rozrefowaliśmy i do samego końca toczyła się zacięta walka o punkty. W mistrzostwach wzięło udział prawie pięćdziesiąt załóg, w sumie ponad 150 osób. To znaczy, że możemy je uznać za bardzo udane.

Z atmosfery podczas regat zadowolona była także burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

– Wokół naszego miasta tworzy się świetny klimat – powiedziała. – A to między innymi za sprawą klasy Puck i takich imprez. Marka naszego miasta zaczyna funkcjonować w środowisku żeglarskim i nie tylko, to bardzo pozytywne zjawisko. Będziemy współuczestniczyć w takich wydarzeniach, bo to po pierwsze okazja dla ludzi, by mogli realizować swoje pasje, a po drugie dla nas jako samorządu, by promować miasto w regionie i poza nim.

Władze Pucka doceniają znaczenie klasy Puck, a także wkład, jaki w promocję miasta wniósł konstruktor łodzi, Franciszek Lewiński. Kilka miesięcy temu przyznano mu tytuł honorowego obywatela miasta Pucka. A dziś, podczas uroczystego zakończenia mistrzostw, pan Franciszek nie krył wzruszenia.

– To co tu się dzieje, bardzo mi się podoba – przyznał w rozmowie z Żeglarski.info. – Nie przypuszczałem, że wszystko co wiąże się z moją konstrukcją, przyjmie taki obrót. Jestem spełniony i bardzo wzruszony.

Zobacz galerię załóg

Wyniki

Organizatorem MPKP był Polski Związek Klasy Puck, a współorganizatorami Harcerski Ośrodek Morski, Yacht Club Rewa i Pomorski Związek Żeglarski. Poza pucharami dla najlepszej trójki, wszystkie załogi otrzymały pamiątkowe zdjęcia ufundowane przez PoZŻ oraz nagrody rzeczowe.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ