< Powrót
27
sierpnia 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

MP w klasie Omega 2017: Bezwietrzny finał zmagań na Zatoce Puckiej

Załoga Kamila Ortyla na jachcie „Vector Sails” zdobyła tytuł mistrzów Polski w klasie Omega Sport podczas zakończonych w niedzielę, 27 sierpnia Mistrzostw Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. W klasie Standard triumfowała ekipa AWF Katowice na jachcie „Jejmagnificencja 2”, ze sternikiem Wiktorem Kobryniem. Klasyfikację zespołową wygrał zespół Vector Sails.

Trzeci, ostatni dzień mistrzostw w Pucku nie był szczególnie udany dla żeglarzy. Z powodu braku wiatru przerwano pierwszy wyścig i podjęto decyzję o zakończeniu regat. Tym samym o podziale punktów zadecydowały wyścigi rozegrane w piątek i sobotę.

Uroczyste zakończenie regat i wręczenie nagród odbyło się na przystani jachtowej Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Poza uczestnikami regat w wydarzeniu wzięli udział organizatorzy i przedstawiciele sponsorów. Puck reprezentowała sekretarz miasta Agnieszka Siebert, z ramienia Pomorskiego Związku Żeglarskiego obecny był jego prezes Bogusław Witkowski, a Polski Związek Klasy Omega reprezentował prezes PZKO Daniel Sokołowski. Obecna była też wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. szkolenia Katarzyna Domańska.

Wśród zaproszonych gości był także prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski. Nie zabrakło kierownika Portu Morskiego Adama Barana i przedstawiciela sponsora Piotra Orvaldi. Byli sędziowie regat i mierniczy. Wszystkim tym ludziom, zaangażowanym w dbałość o prawidłowy przebieg zawodów podziękowania złożył sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego Leopold Naskręt.

– Jako gospodarze tego wydarzenie, jesteśmy bardzo zadowoleni i dziękujemy żeglarzom za tak liczny udział w zawodach – powiedziała do zgromadzonych sekretarz Agnieszka Siebert. – Widzę, że w regatach brały udział całe rodziny. Jedni startują, drudzy trzymają kciuki. Wszystkim uczestnikom mistrzostw serdecznie gratuluję i zapraszam do Pucka w przyszłym roku.

Zawodnicy odebrali medale, puchary i nagrody, a największe powody do radości mieli oczywiście zwycięzcy.

– Było ciężko, ale się udało – podsumował start swojej załogi Kamil Ortyl. – Mieliśmy ostrą konkurencję w postaci załóg z Politechniki Gdańskiej, ale szczęśliwie wygraliśmy jednym punktem. Najtrudniejsze momenty przeżywaliśmy pierwszego dnia, kiedy żeglowaliśmy ze zmiennym szczęściem. Teraz czeka nas jeszcze jedna impreza w ramach Pucharu Polski 28 września, postaramy się zawalczyć o zwycięstwo, choć musimy nadrabiać zaległości. Chcielibyśmy wygrać Puchar po raz drugi, tak jak udało się nam zwyciężyć po raz drugi w mistrzostwach Polski.

Załoga Wiktora Kobrynia nie musi już bić się o zwycięstwo w klasie Standard w klasyfikacji pucharowej, ekipa z Katowic bowiem pierwsze miejsce zapewniła sobie już wcześniej. A tegoroczne Mistrzostwa Polski sternik „Jejmagnificencji 2” uznaje za regaty o podwyższonym stopniu trudności.

– Mieliśmy cały przekrój warunków na wodzie – powiedział Witold Kobryń. – W piątek, kiedy ostro wiało, szło nam bardzo dobrze. Natomiast w sobotę, kiedy wiatr był słabszy, musieliśmy pływać bardziej taktycznie. Na starcie, przy stawce trzydziestu jachtów, było mało miejsca, a i konkurenci postawili poprzeczkę bardzo wysoko. Cieszę się z wygranej, bo to mój pierwszy sezon w Omegach, a to że wróciłem do żeglarstwa i trafiłem do tej klasy zawdzięczam mojemu załogantowi Beniaminowi Piksie. Gdyby nie on, nie byłoby mnie tutaj i nie świętowalibyśmy wspólnie tego sukcesu. Jestem szczęśliwy, że mogę pływać i cieszyć się żeglarstwem, a jeśli przy okazji się wygrywa, to jest to jeszcze fajniejsze.

Wyniki

Wyniki zespołowe

Organizatorem Mistrzostw Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorem Stowarzyszenie Polski Związek Klasy Omega, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku. Patronami medialnymi imprezy są: Żeglarski.info i Żagle.com.pl.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ