Jędrzej Szerle
Fb/Paweł Nowakowski
Złota ekipa – od lewej główny trener kadry Paweł Nowakowski, Hanna Dzik, Julia Szmit i trener Jakub Antoniak.

MŚ 420: Złote Polki w San Remo

Hanna Dzik i Julia Szmit zdobyły mistrzostwo świata juniorek w klasie 420 we włoskim San Remo. To już drugi w tym roku wielki sukces żeglarek, w styczniu zostały mistrzami świata juniorek ISAF.

Zakończone w sobotę 23 lipca Mistrzostwa Świata w klasie 420 zgromadziły 262 załogi, które startowały w trzech kategoriach – U17, Kobiet oraz Open. Z Polski na zawody pojechało 11 par. Najlepiej zaprezentowały się Hanna Dzik i Julia Szmit (YKP Gdynia/ MBSW/UKŻR Giżycko), które zdobyły mistrzostwo świata juniorek i zajęły piąte miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet. Zawodniczki świetnie zaczęły regaty, dwukrotnie wygrywając, ale od ósmego wyścigu prezentowały się już nieco gorzej.

– W części biegów dziewczyny nie realizowały odpowiednio założeń taktycznych, ale znaczenie miał też silny wiatr, wiejący z prędkością 16-25 węzłów – opowiada Paweł Nowakowski, trener kadry 420. – Dziewczyny ważą tylko 102 kilogramy, a to trochę za mało na takie warunki.

Jest to drugi sukces Hanny Dzik i Julii Szmit – na Mistrzostwach Świata Juniorów ISAF w Malezji zdobyły złoty medal. W najbliższym czasie zawodniczki mają szansę na trzecie trofeum – 8 sierpnia na Węgrzech rozpoczną się Mistrzostwa Europy Juniorów.

– Na Balatonie należy spodziewać się bardzo słabego wiatru z różnych kierunków i wysokich temperatur – mówi Nowakowski. – Dziewczyny żeglarsko są gotowe, ale muszą wypocząć i odpowiednio podejść do regat.

Na mistrzostwach w San Remo w kategorii kobiet wystartowały również Agnieszka Urbaś i Katarzyna Romaniuk (YKP Gdynia), zajmując 26 miejsce, oraz Magdalena Daniszewska i Hanna Siwek (MKS Dwójka Warszawa), które uplasowały się na 61 pozycji.

W kategorii Open 66 miejsce zajęli Adam Głogowski i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), 77 Seweryn Wysokiński i Mateusz Kruczyński (YKP Gdynia), 94 Maciej Krusiec i Rafał Radecki (MKS Dwójka Warszawa), 99 Michalina Wróblewska i Marcel Krajewski (KS Spójnia Warszawa/MKS Dwójka Warszawa), oraz 110 Rafał Szymczak i Aleksander Rybacki (YKP Gdynia).

Trzy polskie zespoły wystartowały w kategorii do lat 17 – 36 miejsce zajęli Paweł i Maciej Abramowicz (MKS Dwójka Warszawa), 58 Mateusz Krasowski i Mateusz Jankowski (MKS Dwójka Warszawa), a 59 Barbara Dzik i Maksymilian Drobniewski (YKP Gdynia).

Mistrzostwo świata w kategorii Kobiet zdobyły Włoszki Francesca Russo Cirillo i Alice Linussi, w open Diogo i Pedro Costa z Portugalii, a w U17 najlepsza okazała się grecka para Telis Athanasopoulos Yogo i Dimitris Tassios.