< Powrót
8
sierpnia 2018
Tekst:
Z Aarhus Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sailing Energy/World Sauling
Aarhus

MŚ Aarhus 2018: Paweł Tarnowski liderem, Zofia Klepacka czwarta

Paweł Tarnowski jest liderem, a Zofia Klepacka zajmuje czwarte miejsce w klasie RS:X po kolejnym dniu żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich w duńskim Aarhus. We wtorek 7 sierpnia wyścig wygrały młode Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda w klasie 49erFX i popłyną w złotej grupie.

Minęło już sześć dni mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich w Aarhus. 7 sierpnia tylko zawodnicy klasy 49er nie zeszli na wodę. Pozostali, mimo planowanego dnia wolnego, musieli nadrabiać stracone wyścigi z dnia poprzedniego, kiedy wiał zbyt słaby wiatr. We wtorkowy poranek też było go jak na lekarstwo, ale późnij zaczęło wiać trochę mocniej i udało się przeprowadzić część wyścigów. Ostatni zawodnicy zeszli na brzeg dopiero około godziny 20.

W Danii poza walką o medale, toczy się także rywalizacja o kwalifikacje olimpijskie dla krajów na igrzyska w Tokio, a część reprezentantów Polski rozpoczęło także starania o indywidualne przepustki olimpijskie.

W rywalizacji panów Polacy w większości wyścigów zajęli dobre miejsca. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) rozpoczął dzień miejscem trzecim, w drugim wyścigu był dopiero dwudziesty szósty, ale w ostatnim najlepszy i awansował w klasyfikacji generalnej z pozycji piątej na pierwszą. Dzięki temu rozpocznie fazę finałową jako lider.

Z kolei miejsca trzecie, dziesiąte oraz dwudzieste pierwsze zajął Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i przesunął się z lokaty dziewiętnastej na jedenastą. Nieznaczny spadek z pozycji dwudziestej na dwudziestą trzecią zanotował natomiast Radosław Furmański z DKŻ Dobrzyń (miejsca 8, 12 i 23). Bardzo dobrze w słabym wietrze poradził sobie jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński, który dopływał do mety piętnasty, drugi oraz trzeci i awansował z pozycji siedemdziesiątej dziewiątej na czterdziestą pierwszą. To oznacza, że w złotej grupie zobaczymy wszystkich naszych deskarzy. Broniący tytułu Chińczyk Bing Ye jest dopiero czterdziesty. Kwalifikacje olimpijskie może zdobyć w Aarhus dziesięć państw.

– Mieliśmy  bardzo słaby wiatr, więc panowały zupełnie odmienne warunki o tych niedzielnych – podsumował swój wtorkowy występ Paweł Tarnowski. – Pomimo tego udało mi się popłynąć dwa bardzo dobre wyścigi, z czego bardzo się cieszę. Szkoda tylko, że przytrafiła mi się jedna wpadka, tym bardziej, że miałem dobry start. Okazało się, że strona w którą popłynąłem nie była dla mnie korzystna i zamiast po dobrym starcie znajdować się w czołówce, popełniłem kosztowny błąd.

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) była tym razem dziesiąta oraz ósma, przez co przesunęła się z lokaty pierwszej na czwartą. Dwudziestą piątą pozycję zajmuje Karolina Lipińska z SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 20 i 17), dwudziesta siódma jest Kamila Smektała z YKP Warszawa (9 i 11), na dwudziestej dziewiątej pozycji znajduje się Małgorzata Białecka (15 i 13), a trzydziesta pierwsza kolejna sopocianka Maja Dziarnowska (19 i 21). Do złotej grupy nie zakwalifikowała się tylko Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk (28 i 24), która zajmuje czterdziestą ósmą lokatę. Prowadzenie objęła trzecia zawodniczka poprzednich mistrzostw Chinka Yunxiu Lu (1 i 7), a zeszłoroczna mistrzyni, jej rodaczka Peina Chen jest jedenasta. W tej klasie na igrzyska może zakwalifikować się jedenaście krajów.

W klasie 49erFX tylko jedna grupa miała tego dnia wyścig, ponieważ w poniedziałek nie udało się dla niej przeprowadzić żadnego startu. Świetnie popłynęły w nim Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), mijając linię mety jako pierwsze. Dzięki temu młode Polki awansowały z pozycji trzydziestej na szesnastą i zapewniły sobie awans do złotej grupy na fazę finałową. Madeleine Zielińska oraz Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn) we wtorek nie pływały. Zajmują czterdzieste szóste miejsce i  będą żeglowały w grupie srebrnej. Prowadzenie utrzymały Dunki Ida Marie Baad Nielsen i Marie Thusgaard Olsen, a najlepsze przed rokiem, ich rodaczki Jena Hansen i Katja Salskov-Iversen są szóste.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.

– Nie znajdowałyśmy się na prowadzeniu od początku wyścigu, ale już niedługo po starcie wiedziałyśmy, że jesteśmy w czołówce – mówi Aleksandra Melzacka. – Na górną boję po pierwszej halsówce wpłynęłyśmy jako drugie i czekałyśmy aż prowadzące Holenderki popełnią jakiś błąd. Udało się nam je wyprzedzić na kursie z wiatrem i utrzymaliśmy tę pozycję już do mety. Jednak nie było to łatwe, ponieważ do ostatnich metrów musiałyśmy odpierać ataki rywalek.

Fazę finałową rozpoczęły już klasy Laser Radial, Laser Standard, 470 oraz Finn. W Laserze Radialu do złotej grupy dostały się dwie Polki. W jedynym wtorkowym wyścigu Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) dopłynęła czterdziesta pierwsza, ale utrzymała jedenastą pozycję w całych regatach. Z kolei dwudzieste drugie miejsce zajęła Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i także pozostała na swojej dwudziestej szóstej pozycji. Osiemdziesiąta czwarta jest pływająca w srebrnej grupie Anna Brzozowska z CŻ Szczecin (miejsca 6 i 34). Prowadzenie utrzymała brązowa medalistka olimpijska z igrzysk w Rio de Janeiro Dunka Anne-Marie Rindom (miejsce 12 tego dnia). Broniąca tytułu Holenderka Marit Bouwmeester jest ósma. W Laserze Radialu kwalifikację olimpijską może uzyskać aż osiemnaście krajów, a pozycja Kwaśnej daje nam na razie dziewiąte miejsce.

W Laserze Standardzie w złotej grupie znalazł się tylko Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 36 i 45), który jest czterdziesty drugi. Pozostali Polacy rywalizowali w grupie srebrnej. Sześćdziesiąty czwarty jest Jakub Rodziewicz z SEJK Pogoni Szczecin (16 i 4), cztery pozycje dalej znajduje się Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki Gdynia (DNC-nie wystartował i miejsce 2), a siedemdziesiąty pierwszy jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (14 i 21). Prowadzenie objął brązowy medalista sprzed roku Australijczyk Matthew Wearn (3 i 9), a obrońcy tytułu Cypryjczyk Pawlos Kondidis jest drugi. Tutaj start w igrzyskach zapewnić może sobie czternaście państw.

Fazę finałową rozpoczęła także klasa Finn. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) zajął miejsca piętnaste oraz trzydzieste szóste i przesunął się z pozycji dwudziestej na dwudziestą drugą. Z kolei Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń) przypływał czterdziesty czwarty oraz czterdziesty pierwszy i zamienił lokatę trzydziestą trzecią na czterdziestą. Pozostali Polacy ścigali się w grupie srebrnej. Pięćdziesiąty pierwszy jest Łukasz Lesiński z YK Stali Gdynia (miejsca 2 i 13), a osiemdziesiątą pierwszą pozycję zajmuje Andrzej Romanowski z AZS Poznań (9 i 32). Liderem pozostał aktualny mistrz Europy Edward Wright z Wielkiej Brytanii (43 i 2). Złoty medalista sprzed roku, Szwed Max Salminen jest czwarty. Tu tylko osiem krajów może zakwalifikować się na najbliższe igrzyska.

Nie udał się natomiast dzień naszym paniom w klasie 470. Wiatr umożliwił przeprowadzenie tylko jednego z trzech zaplanowanych na ten dzień wyścigów. Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) zostały w nim złapane na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze i pozostały na osiemnastej pozycji. W środę jest dzień wolny, więc pozostał tu do przeprowadzenia tylko wyścig medalowy i nasze panie nie będą już miały możliwości poprawienia swojej pozycji. W tej klasie w przypadku kobiet oraz mężczyzn kwalifikację olimpijską może zdobyć osiem krajów. Polki zajęły w tym zestawieniu czternastą lokatę. Liderkami nadal są Japonki Ai Kkondo Yoshida i Miho Yoshioka, które były we wtorek szóste. Agnieszka występowała w roli obrończyni tytułu, który zdobyła przed rokiem, pływając z Irminą Mrózek Gliszczynską.

Wśród mężczyzn, po żeglowaniu w grupie srebrnej czterdziestą ósmą lokatę zajmują Maciej Sapiejka oraz Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) – miejsca 18, 14 i 15. Liderami zostali wicemistrzowie świata, Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstroem (13, 9 i 6). Zeszłoroczni mistrzowie Mathew Belcher i William Ryan z Australii zajmują trzecie miejsce.

Aż cztery wyścigi odbyły się w klasie Nacra 17. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (miejsca 15, 12, 7 i 27) zajmują trzydziestą szóstą pozycję, a na sześćdziesiątej pierwszej znajdują się Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (27, 24, 30 i 23). Nowymi liderami zostali mistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro Argentyńczycy Santiago Lange i Cecilia Carranza Saroli (6 i 4).

U kiteboardzistów po kolejnych sześciu wyścigach trzynasty jest Maks Żakowski z MKR Tramp Mielno (4., 7., 4, 4, 3 i 7) i zajmuje jedenastą pozycję. Prowadzenie objął Oliver Bridge z Wielkiej Brytanii.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę 8 sierpnia na godzinę 12. Tego dnia przerwę będą miały klasy RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet oraz Nacra 17. Regaty w Danii potrwają do niedzieli 12 sierpnia.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ