< Powrót
7
sierpnia 2018
Tekst:
Z Aarhus Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sailing Energy/World Sauling
Aarhus

MŚ Aarhus 2018: Zofia Klepacka liderką, załoga klasy 49er na piątym miejscu

Zofia Klepacka jest liderką w klasie RS:X, a Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali na piąte miejsce w klasie 49er po kolejnym dniu żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich w duńskim Aarhus.

Za nami piąty dzień mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich w Aarhus. Po raz pierwszy od początku regat wiatr wiał na tyle słabo, że niektóre floty – zawodnicy w klasach Finn, 470, Nacra 17 oraz Kiteboarding – nie ukończyły ani jednego wyścigu. W Danii poza walką o medale, toczy się także rywalizacja o kwalifikacje olimpijskie dla krajów na igrzyska w Tokio, a część reprezentantów Polski rozpoczęło także starania o indywidualne przepustki olimpijskie.

Jeden wyścig udało się przeprowadzić w klasie RS:X, ale tylko u kobiet. Panowie, którzy mieli startować później, nie zeszli nawet na wodę. W jedynym wyścigu pań bardzo dobrze poradziła sobie Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która przypłynęła trzecia i jest liderką. Dwudzieste trzecie miejsce zajęła Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot) i spadła z lokaty piątej na ósmą.

Z kolei dwudziesta jest jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska, która tego dnia była dwunasta, a na pozycjach 31-33 znajdują się kolejno Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk (miejsce 28 w poniedziałek), kolejna zawodniczka sopockiego klubu Małgorzata Białecka (miejsce 11) i Kamila Smektała z YKP Warszawa (miejsce 13). Zeszłoroczna mistrzyni, Chinka Peina Chen jest szesnasta. W tej klasie na igrzyska może zakwalifikować się podczas tej imprezy jedenaście krajów.

– Dzisiaj było bardzo mało wiatru i w związku z tym sędziowie przeprowadzili tylko jeden wyścig, ale poszło mi bardzo dobrze i minęłam linię mety trzecia – podsumowała Zofia Klepacka. – Jak już przychodziły jakieś podmuchy, to wiatr bardzo kręcił, więc nie było możliwości ustawienia trasy. Na razie znajduję się w czołówce, ale staram się aż tak bardzo tym nie cieszyć, ponieważ przed nami jest jeszcze dużo wyścigów. Po prostu cały czas trzeba być skoncentrowanym i robić swoje.

Dwa bardzo dobre wyścigi w klasie 49er mają za sobą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy dzień rozpoczęli miejscem drugim, a zakończyli trzecim. Jednak z tego powodu, że dwóm pozostałym grupom udało się przeprowadzić tylko po jednym wyścigu, drugi bieg we flocie Łukasza i Pawła został anulowany. Pomimo tego Polacy i tak awansowali z pozycji trzynastej na piątą.

Nasi wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zajęli w poniedziałek miejsce dwudzieste trzecie, co poskutkowało spadkiem z lokaty czternastej na dwudziestą pierwszą. Prowadzenie utrzymali Francuzi Lucas Rual i Emile Amoros, którzy dopłynęli tego dnia na miejscu piątym. Broniący tytułu Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii znajdują się dopiero na dwudziestym miejscu. W klasie 49er podczas duńskich zawodów na igrzyska może zakwalifikować się osiem krajów, a pozycja załogi Przybytek/Kołodziński daje nam na razie piątą lokatę.

– Dzisiaj również panowały trudne warunki -,mówił jeszcze przed decyzją o anulowaniu wyścigu Łukasz Przybytek. – Przez całe regaty wiatr bardzo kręci i tylko kilka załóg nie ma na koncie wpadki w postaci dalekiej pozycji w którymś wyścigu. Tym razem udało się nam popłynąć dwa bardzo dobre wyścigi, ale możliwe, że ten drugi zostanie anulowany, ponieważ w dwóch pozostałych grupach pogoda umożliwiła przeprowadzenie tylko po jednym starcie.

W kategorii kobiet obie nasze załogi znalazły się tym razem w dwóch różnych grupach i tylko Madeleine Zielińska oraz Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn) ukończyły wyścig, zajmując w nim dwudzieste pierwsze miejsce, przez co niemożliwe jest podanie ogólnej klasyfikacji. Jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądała rywalizacja we wtorek. Możliwe jest takie rozwiązanie jak w przypadku panów, ale może okazać się, że siostry Zielińskie będą miały dzień wolny, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) zejdą na wodę, żeby mieć łącznie rozegranych sześć wyścigów fazy kwalifikacyjnej.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na wtorek 7 sierpnia na godzinę 12. Tego dnia przerwę będzie miała tylko klasa 49er. Regaty w Danii potrwają do niedzieli 12 sierpnia.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ