< Powrót
20
września 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Robert Hajduk/ShutterSail.com

MŚ J70 – Amerykanie triumfowali w Porto Cervo

Od 12 do 16 września w okolicach Porto Cervo trwały Mistrzostwa Świata w klasie J70. Wygrała amerykańska załoga jachtu „Relative Obscurity” pod wodzą Petera Duncana. Chorwacka ekipa Krzysztofa Krempcia z Yacht Club Gdańsk startująca na jachcie „Eva” zajęła 27 miejsce.

To nie były łatwe mistrzostwa. Przez pierwsze dwa dni regat 166 jachtów, zamiast stanąć na starcie, stało w porcie. Sztormowy wiatr nie pozwolił wyjść żeglarzom na wodę. Dopiero w czwartek udało się rozpocząć mistrzostwa. Rozegrano trzy wyścigi, które podzieliły załogi na dwie grupy – złotą i srebrną.

– Pierwsza grupa to jachty, które po ukończeniu trzech wyścigów zajmowały pozycje od 1 do 82, a srebrna, w której my się znaleźliśmy, to pozycje od 83 do 166 – mówi Paweł Tarnowski startujący z Tomaszem Barkiewiczem, Piotrem Kucharskim i Lukaszem Kiwerem w ekipie Flexistav Apotex Team. – Niestety, nie udało się nam wejść do tej pierwszej grupy, więc mamy pewien niedosyt. Drugiego dnia, już po eliminacjach do poszczególnych grup, kiedy walczyliśmy o końcowe pozycje rozegrano tylko dwa wyścigi, z czego drugi przerwano na sto metrów przed metą. Dla odmiany tym razem ze względu na brak wiatru.

Ostatni dzień regat również nie był łatwy. Porywisty wiatr w ostatnim wyścigu przewrócił jacht „Apotex”. Zanim Polakom udało się postawić go ponownie na wodzie, stracili 5 pozycji. Ostatecznie żeglarze zajęli 8. miejsce w grupie srebrnej (2 wśród załóg nieprofesjonalnych), kończąc regaty jako 95. załoga w klasyfikacji generalnej.

Druga polska ekipa startująca we Włoszech, „Celfast” z Piotrem Kędziorą, Michałem Korneszczukiem, Andrzejem Słabikiem i Bolesławem Płacheckim zajęła 123 miejsce.

Wyniki końcowe AUDI J/70 WORLD CHAMPIONSHIP:
1. Relative Obscurity – USA
2. Savasana – USA
3. Notaro Team – Włochy
4. Petite Terrible – Włochy
5. J-Curve – Włochy
6. Fermax – Hiszpania
7. Cebollita – Argentyna
8. Arrivederci – Brazylia
9. Soak Racing – Wielka Brytania
10. White Hawk – Włochy

Pełne wyniki regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Błękitna szkoła