< Powrót
18
listopada 2015
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Fot. Matias Capizzano / Fb 49er Sailing

MŚ klasy 49’er na półmetku – obie polskie załogi w złotej grupie

Faza kwalifikacyjna podczas Mistrzostw Świata w Argentynie została dzisiaj, 18 listopada, zakończona. Z planowanych 10 wyścigów, komisja rozegrała 8.

Początek regat upłynął pod znakiem słabych, średnich, ale także zmiennych wiatrów. Dodatkowym utrudnieniem był brązowy kolor wody na akwenie mistrzostw. Wielu zawodników, twierdzi, że dużo trudniej jest im czytać wiatr na takiej wodzie.

Pierwszego dnia planowo odbyły się 3 wyścigi. Po tym dniu załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) mogła cieszyć się z medalowego miejsca, bowiem zajmowali 3 pozycję. Nasza druga załoga, Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn), żeglowała ze zmiennym szczęściem i dzień zakończyła na 23 miejscu.

Drugiego dnia, po porannej burzy nastała cisza i zawodnicy musieli poczekać na wiatr. Z ponad dwugodzinnym opóźnieniem ruszyli na wodę, gdzie z 4 planowanych, odbyły się 2 wyścigi. Obie nasze załogi zanotowały spadek w klasyfikacji generalnej. Łukasz i Paweł na 6 pozycję, a Tomek z Jackiem na 32.

Trzeci dzień kwalifikacji był ostatnią szansą dla załogi z Olsztyna, żeby wejść do złotej grupy i dalej liczyć się w walce o kwalifikację olimpijską, punkty do krajowych eliminacji, a także medal mistrzostw. Tomek z Jackiem zachowali zimną krew i w dzisiejszych wyścigach, przypływając na miejscach 5, 12 i 7, awansowali na 18 pozycję. Załoga z Gdańska utrzymała 6 lokatę.

Na prowadzenie regat wysunęła się załoga z Nowej Zelandii, Peter Burling i Blair Tuke, mistrzowie świata z zeszłego roku, laureaci tegorocznej nagrody ISAF Rolex World Sailor of the Year.

Do złotej grupy oprócz Polaków zakwalifikowali się także reprezentanci 5 innych nacji, które do tej pory nie zdobyły kwalifikacji olimpijskiej. Są to Niemcy, Argentyńczycy, Chorwaci, Belgowie i Japończycy. Jak na razie Łukasz z Pawłem zajmują 3 pozycję w klasyfikacji tych państw.

Przypomnijmy, że podczas mistrzostw tylko 3 niezakwalifikowane dotąd kraje mogą zdobyć kwalifikację olimpijską. Państwa europejskie będą walczyły o jeszcze jedno miejsce podczas przyszłorocznych Regat o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce.

Od jutra faza finałowa regat. Obie nasze załogi będą ścigać się w złotej grupie. Wyścigi planowane są na godzinę 13 (17 czasu polskiego).

Strona regat 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ