< Powrót
10
lipca 2024
Tekst:
mat. prasowe, jsz
Zdjęcie:
NMM
muzeoterapia

Muzeoterapia, czyli inne spojrzenie na malarstwo marynistyczne

Zwiedzanie wystawy mistrzów niderlandzkiego malarstwa za pomocą wzroku, słuchu, węchu i dotyku jest możliwe w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Na czym polega muzeoterapia?

W murach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku po raz pierwszy w historii prowadzone są zajęcia z muzeoterapii. To kreatywne połączenie rozmowy o sztuce i emocjach z warsztatami plastycznymi oraz elementami ruchu, które zyskuje na popularności w placówkach muzealnych na całym świecie. Jest ona przykładem nowej formy działalności muzeów – czyli realizacji misji społecznej i terapeutycznej.

W Narodowym Muzeum Morskim muzeoterapia towarzyszy wystawie „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”.

Zajęcia mają na celu pogłębienie ciekawości, a zarazem „uważności” dziecka, stąd w trakcie wyprawy do krainy dawnego malarstwa wykorzystywane są różne zmysły. Młodzi uczestnicy zajęć, po symbolicznym przekroczeniu barokowej ramy otwierającej wrota sztuki, będą mieli możliwość przyjrzenia się wybranym obrazom z różnej perspektywy – zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym.

– Dotkną i sprawdzą jak pachną drewniane kawałki wraka łodzi, odkryją różnorodne emocje ukryte w morskich obrazach i wyrażą je za pomocą elementów ruchowych oraz poprzez samodzielne ukończenie niderlandzkiego widoku plaży – tłumaczy prowadząca Zuzanna Mikołajek-Kiełb.

muzeoterapia

Zajęcia z muzeoterapii.
Fot. NMM

Zajęcia nie są jednak skierowane tylko dla najmłodszych gości muzeum.

– Dla dorosłych będą dwie formy: ruchowo-taneczna oraz kontemplacyjno-symboliczno-refleksyjna – tłumaczy Zuzanna Mikołajek-Kiełb. – W obu istotnym elementem będzie podążanie szlakiem kultury złotego wieku Niderlandów. Muzeoterapię układałam w taki sposób, aby pewne treści związane z dziejami tego kraju można było odnieść bezpośrednio do człowieka, potrzeb i emocji wpisanych w psychikę każdego, bo są one ponadczasowe.

Zajęcia odbywają się na matach i wygodnych pufach, dzięki czemu uczestnicy mogą w pełni skupić się na zajęciach.

Harmonogram zajęć

17 lipca, godz. 11. Zajęcia artystyczno-ruchowe

24 sierpnia, godz. 12. Zajęcia artystyczno-ruchowe

07 września, godz. 14. Zajęcia artystyczno-ruchowe

Wystawa „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…” to pierwsza w historii rodzimego muzealnictwa tak obszerna prezentacja holenderskich i flamandzkich dzieł epoki baroku. Ekspozycja została podzielona na cztery części tematyczne i prezentuje różnorodne oblicza morza: Bitwy morskie, Bezpieczny i zasobny port, Wyprawy w nieznane i Groza na morzu, co sprzyja poszukiwaniu różnorodnych emocji oraz nastrojów zawartych w obrazach. Można ją zwiedzać od 15 czerwca do 15 września.

– Towarzyszące warsztatom dźwięki morza, od spokojnego szumu aż po silny huk fal, nie tylko zapewniają odpowiednią atmosferę do zagłębienia się w tajniki dawnej sztuki i ponadczasowe emocje, ale też stanowią istotny element ruchowej części zajęć – dodaje Zuzanna Mikołajek-Kiełb.

Szczegółowe informacje

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ