< Powrót
25
sierpnia 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
MŻMP

MŻMP ORC załóg wieloosobowych – tytuły dla Trzcińskiego i Adamowicza

Łukasz Trzciński z załogą, na jachcie „PGO Good Speed” w grupie A, po raz czwarty wywalczył tytuł mistrza Polski, podczas zakończonych w niedzielę 25 sierpnia w Gdańsku Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg wieloosobowych. W grupie B triumfował Piotr Adamowicz z ekipą na jachcie „Neoprofil”. To jego 27. tytuł mistrza Polski w karierze.

– Jestem bardzo zadowolony, załoga spisała się wzorowo – mówił po ostatnim wyścigu Łukasz Trzciński (niezrzeszony). – Ostatni, niedzielny wyścig rozegraliśmy bardzo dobrze taktycznie. Dzięki temu udała się powtórka z ubiegłorocznych mistrzostw i znowu obroniliśmy mistrzowski tytuł. Smutne jest natomiast to, że w porównaniu z zakończonymi niedawno mistrzostwami Europy, które odbywały się w Szwecji, u nas nie ma zbyt dużej konkurencji. Brak budżetów to główny problem załóg. Kluczem do odnoszenia sukcesów na arenie międzynarodowej jest inwestycja w żagle i znalezienie solidnych sponsorów. Po mistrzostwach w Szwecji mamy pewien niedosyt, ale tam ścigaliśmy się z najlepszymi ekipami z całego kontynentu. Zdobyte doświadczenie zaowocowało choćby dziś, dając nam kolejny tytuł mistrzów Polski.

„PGO Good Speed” dominował podczas całych, trwających trzy dni regat. Załoga Trzcińskiego wygrała cztery z pięciu rozegranych wyścigów w grupie A (powyżej 8 m). Podobnie zresztą, jak załoga Piotra Adamowicza (AKM Gdańsk), która triumfowała w grupie B (do 8 m). „Neoprofil” z Piotrem Adamowiczem zwyciężył także w specjalnym, 20-milowym wyścigu otwartym ze startem wspólnym. Za ten wyczyn odebrał nagrodę specjalną ufundowaną przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

– Marzy mi się wygrać mistrzostwa w przyszłym roku – przyznał w rozmowie z Żeglarski.info Piotr Adamowicz. – Jeśli sił wystarczy i zdrowie pozwoli, to za rok podejmę wyzwanie. Ale lekko nie będzie. Dziś jestem bardzo zmęczony. Jednak czternaście godzin na nogach, praca na jachcie podczas wyścigu, to dla mnie spory wysiłek. Z drugiej strony, po pięćdziesięciu latach uprawiania żeglarstwa regatowego, drugie miejsce to byłaby dla mnie porażka.

W uroczystości zakończenia regat i rozdania medali, poza uczestnikami wyścigów, wzięli udział Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu oraz Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich.

Dyrektor Paszkowski pogratulował uczestnikom i zwycięzcom, a także podziękował wszystkim pracownikom GOS, wolontariuszom zaangażowanym w pracę podczas mistrzostw, jak i przedstawicielom komisji sędziowskiej.

Z kolei prezes Bogusław Witkowski przekazał zgromadzonym ważny komunikat dotyczący przyszłorocznej edycji MŻMP ORC.

– Rok 2020 będzie rokiem szczególnym, ponieważ będziemy świętować stulecie zaślubin Polski z morzem – przypomniał prezes Witkowski. – W tym ważnym roku organizatorem Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC samotników będzie Jacht Klub Morski „Gryf” Gdynia. Mistrzostwa Polski załóg dwuosobowych, coraz popularniejszej formuły regatowej, zorganizuje START-UP i Paweł „Wilq” Wilkowski, który organizował już tegoroczne mistrzostwa. Natomiast organizatorem Mistrzostw Polski załóg wieloosobowych ma być Fundacja Marina Trzebież. W tym przypadku regaty odbywałyby się na wodach Zalewu Szczecińskiego. Z uwagi na wątpliwości dotyczące prac pogłębieniowych przy podejściu do portu w Szczecinie i związane z tym trudności przy organizacji i rozegraniu regat, wyznaczono organizatora i akwen rezerwowy. Byłby nim tegoroczny organizator Mistrzostw – Gdański Ośrodek Sportu.

Ostatecznie, organizator mistrzostw załóg wieloosobowych znany będzie we wrześniu. Prezes Witowski zadeklarował także, że cykl MŻMP będzie miał formułę otwartą, a do udziału zaproszeni są także żeglarze spoza Polski.

Cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski  jest częścią obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Honorowy patronat nad regatami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Mistrzostwa organizuje Gdański Ośrodek Sportu we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Żeglarski.info.

Regaty można było śledzić dzięki trackingowi PoZŻ. Są one zaliczane do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Wyniki MŻMP ORC załóg wieloosobowych

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ