< Powrót
5
lutego 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
SAJ
Marcin Palacz

Nagroda Honorowa SAJ 2017 przyznana

Laureatem Nagrody Honorowej Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych  za rok 2017, dla żeglarza, który może być wzorem, został Marcin Palacz. Nagrodzono go za bezinteresowną, dyskretną pomoc żeglarzom, publikacje w internecie i prasie oraz wydanie dwóch przewodników dla żeglarzy.

Marcin Palacz urodził się w 1964 roku w Warszawie. Żeglować zaczął jako dziesięciolatek, w żeglarskiej sekcji przy szkole podstawowej nr 17 nad Wisłą, na Saskiej Kępie i w pobliskim klubie  MKSW-SWOS nr 2. Po skończeniu podstawówki, wybrał pobliskie XXXV LO im. Bolesława Prusa, bo powstała tam klasa o profilu żeglarskim. W SWOS-ie, pod okiem trenerów Henryka Ziemkiewicza, Krzysztofa Ligowskiego i Janusza Kuźwy przeszedł  regatową ścieżkę od Optymista, poprzez Cadeta, 420, po 470.

Absorbujące studia  na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a później praca  zawodowa, odsunęły żeglarstwo na plan dalszy. Dopiero po latach powrócił turystycznie na Mazury, jako właściciel Maka-666 o nazwie „Messalina”.

W 2005 roku kupił w Szwecji 30-letni jacht typu Albin Vega o nazwie „Lotta”. I w towarzystwie dzieci ruszył w pierwszy, własny rejs na Bornholm i do Szwecji.  Obecnie, po latach,  najczęściej pływa samotnie, z nadzieją, że wkrótce żeglowaniem zarazi wnuki.

W ciągu ostatnich 13 sezonów odwiedził „Lottą” setki bałtyckich przystani w Szwecji, Danii, Niemczech i Polsce, a  nawet w Królewcu. Owocem jego licznych rejsów stał się wydany w 2015 roku przewodnik po wodach południowej Szwecji, a ostatnio także przewodnik po polskim wybrzeżu Bałtyku (ukaże się marcu). Bałtyckim doświadczeniem dzieli się również w „Żaglach” oraz na prowadzonej przez siebie stronie www.albinvega.pl. Jest doktorem habilitowanym fizyki, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ