< Powrót
26
lutego 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
SAJ
Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych Zbigniew Werner
Kapitan Zbigniew Werner.

Nagroda Honorowa Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych za rok 2020

Rada Armatorska Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych ogłosiła przyznanie nagrody honorowej SAJ za rok 2020. Trafi ona do kapitana Zbigniewa Wernera. Tegoroczny laureat wybrany został spośród czterech kandydatur – żeglarzy, którzy mogą być wzorem dla innych.

Zbigniew Werner urodził się w 1947 roku. Zdobył na Politechnice Gdańskiej wykształcenie inżyniera okrętowca. Żegluje od roku 1966 jako członek AKM Gdańsk, na jachtach tego klubu, m.in. pod dowództwem Jacka Jettmara i Zbigniewa Rudnickiego.

W 1979 odkupił od AKM wrak jachtu „Szkwał II” zbudowanego w roku 1938. Odbudowa trwała kilkanaście lat. W 2008 roku zainicjował stworzenie Fundacji Szkwał Morze dla Młodzieży. Od tej pory jacht pływa z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi: niepełnosprawnymi, z rodzin dysfunkcyjnych (uzależnionych od alkoholu i narkotyków). W latach 2009-2020 przez pokład przewinęło się około 3000 osób (beneficjentów projektów wraz z terapeutami, rodzicami i opiekunami – w programach: integracji, rehabilitacji i resocjalizacji osób niepełnosprawnych i uzależnionych od narkotyków organizowanych przez PFRON, marszałka województwa pomorskiego, Urząd Miasta Gdańsk, Urząd Miasta Gdynia.  „Szkwał II”  uczestniczył także w akcji propagowania żeglarstwa wśród osób niewidomych oraz „zagrał” w filmach „Miasto z morza” i „Prawo Agaty”.

Nagroda Honorowa SAJ.

Od roku 2019 „Szkwał” przechodzi remont kapitalny siłami własnymi armatora i załóg, przy wsparciu zawodowego szkutnika. By zdobyć fundusze, Zbigniew Werner w wieku 70 lat wrócił do pracy zawodowej.

Rada Armatorska dokonując wyboru laureata tegorocznej Nagrody Honorowej wzięła pod uwagę jego zaangażowanie w uratowanie zabytkowego jachtu, który eksploatuje w niekomercyjny sposób.  Zbigniew Werner może stanowić wzór bezinteresownego społecznika, łączącego w działalności szacunek dla historii i ochronę dziedzictwa polskiego żeglarstwa, z pozytywnym kształtowaniem charakterów i edukowaniem młodych ludzi.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ