< Powrót
3
lutego 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
wiktorowicza

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza przyznana!

Bartłomiej Skwara, kapitan żaglowca „Fryderyk Chopin”, jest laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za rok 2019. Jury przyznało też nagrodę specjalną. Trafi ona do dwóch kapitanów dowodzących „Darem Młodzieży” podczas zakończonego w ubiegłym roku Rejsu Niepodległości.

Jury w składzie: Mariusz Wiktorowicz – syn kapitana Leszka Wiktorowicza, żeglarka Mira Urbaniak, adm. Marek Brągoszewski, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, Marek Padjas – grotmaszt Bractwa Kaphornowców, wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk i Waldemar Heflich – redaktor naczelny magazynu „Żagle”, wybrało spośród dwunastu zgłoszeń właśnie dowódcę „Fryderyka Chopina”.

– Kapitan Bartłomiej Skwara jest dowódcą, spod którego ręki wyszło już kilka tysięcy młodych adeptów żeglarstwa, którzy dzięki jego zaangażowaniu wypłynęli na szerokie wody – uzasadniał wybór grotmaszt Marek Padjas. Ten rok jest szczególny, bo jest rokiem stulecia zaślubin Polski z morzem. Jest więc nam szczególnie miło, że człowiek ze środka naszego kraju został laureatem tej nagrody. Bartłomiej Skwara idzie drogą, na której wzorem jest jego idol, Leszek Wiktorowicz. On ma podobny autorytet wśród wychowanków. Pływa z nimi, wychowuje ich i wraca z nimi do bezpiecznego portu.

W minionym roku kpt. Skawara z załogą na żaglowcu „Fryderyk Chopin” zwyciężył w regatach Tall Ships Races w klasie A. Zdaniem członków jury był to pokaz niezwykłej sprawności żeglarskiej. Przypomniano też, że w grudniu 2018 r., kpt Skwara poprowadził załogę „Chopina” na dystansie, który dał im cenioną w żeglarskim świecie nagrodę Boston Teapot Trophy. Nagroda przyznawana jest jednostce, która płynąc pod żaglami pokona najdłuższy dystans w ciągu 124 godzin (5 dób i 4 godziny). W 1988 roku zdobył ją „Dar Młodzieży”, który podczas rejsu dookoła świata w zadanym czasie przemierzył na żaglach 1241 mil. Dowódcą fregaty był wówczas kpt. Leszek Wiktorowicz. „Fryderyk Chopin” pod dowództwem Bartłomieja Skwary pokonał w wyznaczonym czasie dystans 1218 Mm.

Jury przyznało też nagrodę specjalną dowódcom „Daru Młodzieży” w Rejsie Niepodległości. Żaglowiec, w latach 2018-2019, popłynął dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W rejsie uczestniczyło łącznie kilkuset młodych ludzi, a jednostką dowodzili na zmianę kpt. Ireneusz Lewandowski i kpt. Rafał Szymański. W uzasadnieniu ich wyboru na laureatów nagrody specjalnej Joanna Zielińska wskazała na wychowawczy aspekt Rejsu Niepodległości, który dla wielu młodych ludzi był okazją do pierwszego kontaktu z żeglarstwem morskim i rejsem na dużym żaglowcu.

Wręczenie nagrody – w postaci medalu oraz dziesięciu tysięcy złotych – odbędzie się w tradycyjnie Warszawie na przełomie lutego i marca.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ