
Najciekawsze żeglarskie strony w internecie
Są systematycznie prowadzone, mają dużo nowych informacji i pomagają lepiej poznać żeglarstwo. Prezentujemy nasz subiektywny wybór najciekawszych polskich stron internetowych poświęconych żeglarstwu.
Oto 10 naszych propozycji:
„Na naszej stronie znajdziesz informacje o historii polskiego żeglarstwa, o planowanych wyprawach polarnych, a także wiele ciekawostek o rejonach polarnych”. I to prawda, bo informacje są przedstawione czytelnie. Można tam znaleźć m.in. terminy wypraw, składy załóg, trasy rejsów i sylwetki żeglarzy. Warto wejść na tę stronę także ze względu na informacje o wszystkich najważniejszych polskich wyprawach polarnych począwszy od tej na “Mariuszu Zaruskim” do Narwiku w 1957 roku, aż po ubiegłoroczną wyprawę na “Patagonii” do Grenlandii Wschodniej.
To rodzinny projekt, w którym żeglarskie wyprawy są opisane bardzo przystępnie, ciekawie zilustrowane i dające wszystkim czytającym niezbędną wiedzę i inspiracje do rodzinnego żeglowania po świecie. „Bimsi – to coś więcej niż tylko nazwa jachtu i inicjały od nazwiska (B…) oraz imion (Ida, Magda, Sebastian, Igor) naszej czteroosobowej rodziny – załogi. Zapraszam Was na naszą stronę, gdzie opowiadamy o wspaniałym, rodzinnym żeglowaniu oraz o tym, że jak się czegoś bardzo chce to wszystko jest możliwe!” – zachęca Magdalena Banasik.
To oficjalna strona największej żeglarskiej organizacji w naszym kraju, na której znajdzie się zawsze świeże informacje. Nie tylko żeglarskie newsy, ale też wiadomości organizacyjne, techniczne, historyczne, a także dotyczące szkoleń i egzaminów.
Strona i blog prowadzony przez Szymona Kuczyńskiego i Annę Jastrzębską, odbywających wspólnie wokółziemską wyprawę. Kuczyński to laureat wielu nagród w tym także Rejs Roku – Srebrnego Sekstantu 2016 i 2018. Na swojej stronie pisze m.in. „Pokazujemy, że każdy, nawet z najmniejszym budżetem i, z pewną odwagą robienia inaczej i na przekór, jest w stanie żeglować po świecie”.
To nazwa projektu realizowanego od 2013 roku przez Macieja Sodkiewicza i Ewę Banaszek. „Teraz już nie gnamy, lecz delektujemy się dźwiękami, obrazami i magią białych krain. Słuchamy trzasku pękających gór lodowych i śpiewu wielorybów. Odwiedzamy najmniejsze osady inuickie. Poznajemy ludzi północy i chłoniemy ich historie” – piszą o swoim projekcie. Dużo więcej można przeczytać i zobaczyć na ich stronie.
– Przybycie “Inatiz” stawało się nie lada sensacją, bo mieszkańcy niejednokrotnie nigdy nie widzieli jachtu żaglowego. Byli jednak bardzo gościnni i zawsze chętnie nawiązywali dobre relacje z załogą – wspominają Maciej Sodkiewicz i Ewa Banaszek swoją wyprawę do Hudson Bay w 2022 roku. Na stronie są też wspomnienia i podsumowania innych wyjątkowych wypraw realizowanych w ramach projektu “Lodowe Krainy – z dala od utartych szlaków”.
Sailforum.pl, forum.zegluj.net
Jak się okazuje, żeglarstwo jest niewyczerpanym źródłem dyskusji. Nie wiesz, na jakim jachcie zacząć przygodę z żaglami? Co warto przygotować na pierwszy rejs? Jak się ubrać i co ze sobą zabrać na łódź. Te i inne bezcenne informacje znaleźć można na stronach tych forów dyskusyjnych.
To jak sama nazwa wskazuje źródło wiedzy o morzu i gospodarce morskiej. Jest prowadzony systematycznie i czytelnik znajdzie w nim dużo bieżących informacji o statkach, stoczniach, pracy, logistyce czy rybołówstwie.
Jest stroną prowadzoną przez innych triumfatorów prestiżowej nagrody „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”, czyli Michała Palczyńskiego i Oli Rapp. Ta dwójka nie tylko od 2018 roku żegluje dookoła świata na jachcie „Crystal”, ale też potrafi barwnie i interesująco o tym opowiadać. Na stronie można zobaczyć m.in. filmowe podsumowanie 5 lat rejsu.
To witryna, na której znajdzie się mnóstwo informacji o starych jachtach, uczestniczących w zlotach „Próchno i Rdza”. Autorzy strony zadbali o pełne wizytówki ponad 100 jachtów, dzięki czemu można się dowiedzieć o nich niemal wszystkiego, od danych technicznych po historię.
Warto zajrzeć także na stronę zmarłego w ub. roku kpt. Janusza Zbierajewskiego, który dokumentował wypadki morskie. Na tej stronie znajdziecie kilkaset orzeczeń izb morskich dotyczących wypadków na morzu, raporty z dokładnymi datami wypadków i ich konsekwencjami oraz inne interesujące materiały. Na stronie znajdują się cenne informacje przypominające o morskich tragediach i ludziach, którzy tracili w nich życie. Te najstarsze sięgają 1960 roku i tragedii jachtów “Czajka” i “Czeczena” na Zalewie Wiślanym. To jednak tylko niektóre historie warte przypomnienia.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ