< Powrót
19
kwietnia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Vyacheslav Argenberg
najczystsze wody
Wyspa Palawan na Filipinach to jeden z żeglarskich rajów z lazurową wodą.

Najczystsze wody, czyli gdzie żeglować po lazurowych akwenach?

Wody wokół Malediwów, Lampedusy lub polskiego Jeziora Powidzkiego to akweny, w których woda jest krystaliczna, a pływanie po niej (i w niej) to prawdziwa przyjemność. Gdzie jeszcze znaleźć można najczystsze wody?

Dla żeglarzy rekreacyjnych wybór akwenu często jest kluczowy przy planowaniu rejsów. Pod uwagę bierze się jednak nie tylko widoki czy pogodę, ale też czystość i przejrzystość wody. Dla osób, które łączą żeglarstwo z pływaniem lub nurkowaniem, mogą to być nawet czynniki najważniejsze. Gdzie zatem warto się wybrać, jeżeli szukamy najczystszej wody?

W Polsce postawmy na jeziora

Choć nasz Bałtyk nie jest na szczęście brudnym morzem (nie licząc nielicznych fragmentów, najczęściej przy ujściach rzek), ostatnie co można o nim powiedzieć to, że jest lazurowe. Przez liczne związki organiczne i organizmy żywe jego przejrzystość sięga zaledwie kilku metrów – 10 razy mniej niż np. w Morzu Sargassowym. Dlatego w Polsce lepszym wyborem będą jeziora.

Jezioro Powidzkie – położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim i ma powierzchnię około 1100 ha. Zaliczane jest do I klasy czystości, woda jest w nim wyjątkowo przejrzysta, a dodatkowo obowiązuje na nim strefa ciszy, więc rekreacji nie będą zakłócać motorowodniacy.

Jezioro Piłakno – raj dla płetwonurków, leżący na Pojezierzu Mrągowskim. Ma powierzchnię około 250 ha, a głębokość sięga blisko 60 metrów. Dzięki przejrzystej wodzie na dnie można dostrzec zatopioną osadę z epoki żelaza i wrak jachtu.

najczystsze wody

Jezioro Powidzkie.
Fot. szwejk/Wikipedia

Jezioro Białe – uchodzi za najczystsze jezioro na Lubelszczyźnie. Ma I klasę czystości, a mimo popularności można znaleźć tam spokój i dobre warunki do rekreacji. Odbywają się na nim także regaty, więc miłośnicy adrenaliny też znajdą tam coś dla siebie.

Także na Pomorzu można znaleźć jeziora z bardzo czystą wodą. Jednym z nich jest Dymno na Pojezierzu Bytowskim. Ma powierzchnię ponad 100 ha, a średnia głębokość wynosi 18 metrów, więc można żeglować swobodnie.

Morze Śródziemne zawsze atrakcyjne

Spośród europejskich akwenów na największą uwagę na pewno zasługuje Morze Śródziemne. Dzięki większemu zasoleniu woda jest tam znacznie bardziej przejrzysta niż w Bałtyku, a w niektórych jego częściach sięga nawet 50 metrów. Gdzie zatem szukać krystalicznej wody?

Cypr – wody opływające Cypr słyną z czystości i przejrzystości. Warunki sprzyjają uprawianiu żeglarstwa, a w Limassol często odbywają się międzynarodowe regaty. Dodatkową atrakcją są świetne warunki do nurkowania, a wśród podwodnych atrakcji jest wrak promu „Zenobia”, który zatonął – szczęśliwie bez ofiar – w 1980 roku.

Izrael i Liban – wschodnia część Morza Śródziemnego słynie ze świetnych warunków dla turystów, zwłaszcza tych łączących pływanie z nurkowaniem. Oprócz bogactw natury są też liczne wraki, w tym XIX-wiecznych okrętów.

Lampedusa – włoska wyspa leżąca pomiędzy Maltą a Tunezją. Krystaliczna woda, piękne widoki, ale też regatowe emocje. Wszak w pobliżu tej wyspy przebiega trasa Middle Sea Race – jednego z najważniejszych morskich wyścigów na świecie.

najczystsze wody

Sycylia oferuje nie tylko piękną wodę, ale też doskonałe warunki dla żeglarzy. Na zdjęciu marina w Ragusie.
Fot. Leopold Naskręt

Sycylia – słoneczna wyspa z fantastycznymi warunkami dla żeglarzy. Silne wiatry, piękne mariny i czysta, turkusowa woda. Jest to też raj dla nurków, na których czekają podwodne korytarze i groty.

Zakintos – lazurowa woda, białe klify i urozmaicona linia brzegowa pełna zatoczek, skał i podwodnych jaskiń. Lokalną atrakcją są też żółwie wodne z gatunku Karetta.

Lazurowe Wybrzeże – nadmorska część Prowansji od lat cieszy się zasłużoną sławą wśród turystów. Choć atrakcyjna ze strony lądu, ma też wiele do zaoferowania żeglarzom. Oprócz czystej wody są to liczne luksusowe mariny oraz doskonałe warunki wietrzne, które docenili sportowcy regularnie startujący na regatach w Hyères.

Od Morza Koralowego po Morze Sargassowe

Reszta świata również oferuje piękne akweny, w których znaleźć można najczystsze wody. Tradycyjnie unikać trzeba terenów mocno zurbanizowanych – w morzach okalających Chiny przejrzystość wody może spaść nawet do metra, a czystość także pozostawia bardzo wiele do życzenia.

Morze Koralowe – raj dla miłośników przyrody, głównie dzięki Wielkiej Rafie Koralowej. Przyjemna pogoda, lazurowa woda i tysiące wysp, wysepek i lagun. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na liczne mielizny i podwodne skały, żeglowanie po Morzu Koralowym nie należy do łatwych.

Zanzibar – modne miejsce wśród plażowiczów, ale też ciekawa opcja dla żeglarzy. Rafa koralowa, lasy namorzynowe, ale też pływanie tradycyjnymi łodziami – dauami/dhowami.

Palawan – ta filipińska wyspa jest popularnym miejscem na czarter jachtów, a także jednym z najlepszych miejsc do nurkowania. Z pokładu można podziwiać piękne plaże i góry wznoszące się ponad tropikalnymi lasami, a przez przezroczystą wodę także rafy koralowe.

Morze Sargassowe – część Atlantyku w pobliżu Bermudów, którego granice wyznaczają prądy morskie. Znane jest najbardziej jako miejsce tarła węgorzy, ale to nie jedyne gatunki żyjące w tych wodach. Akwen może poszczycić się niezwykłą przejrzystością – nawet do 65 metrów. Żeglarzy miejsce to jednak często odstrasza – wodorosty czasami utrudniają pływanie, a cień niepokoju wzbudza pobliski trójkąt bermudzki. Ale dla tak krystalicznej wody chyba warto nie zważać na te obawy.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ