Najlepsi spotkają się w Kartuzach
Już wiadomo! Kolejna Pomorska Gala Żeglarska odbędzie się w Kartuzach. Połączona zostanie z zakończeniem pomorskiego sezonu żeglarskiego i Świętem Żeglarstwa.
Pomorska Gala Żeglarska organizowana jest co roku przez Pomorski Związek Żeglarski. Do tej pory odbyło się siedem edycji. W jej trakcie honorowani są najlepsi żeglarze mijającego sezonu. Ostatnia odbyła się w Gdyni.
Dzięki uprzejmości władz gminy Kartuzy, w szczególności burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, kolejna Gala odbędzie się właśnie w tym mieście. W trakcie rozmowy z prezesem PoZŻ Bogusławem Witkowskim ustalono jej datę na 3 grudnia.
Pomorska Gala Żeglarska przeprowadzona zostanie w Kartuskim Centrum Kultury. Będzie miała status zakończenia tegorocznego sezonu żeglarskiego na Pomorzu.
Będzie także finałem Święta Żeglarstwa – całodziennej imprezy promującej żeglarstwo, skierowanej do lokalnej społeczności.
W trakcie Święta mieszkańcy Kartuz będą mieli okazję spotkać znakomitych pomorskich żeglarzy, zapoznać się z osiągnięciami pomorskiego żeglarstwa, czy obejrzeć film o tematyce żeglarskiej. Dla najmłodszych zaś przygotowany zostanie symulator żeglowania. Wstęp na wszystkie atrakcje będzie wolny.
Kartuzy w przeszłości miały bogate tradycje żeglarskie, głównie związane z funkcjonowaniem w Hufcu Kartuzy harcerskiej drużyny żeglarskiej. Tradycje te postanowił, przy pomocy Gminy Kartuzy, wskrzesić Uczniowski Klub Żeglarski Lamelka.
Początkowo działacze klubu prowadzili działalność w oparciu o akwen Jeziora Klasztornego w Kartuzach. Szukając możliwości wzbogacenie oferty turystycznej gminy Kartuzy samorząd gminy postanowił wykorzystać walory Złotej Góry i przy wsparciu Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 rozpoczął budowę Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu.
Otwarto je w 2010 r. Obiektem charakterystycznym dla Centrum jest amfiteatr z zadaszeniem sceny, nawiązującym kształtem do odwróconej łodzi. U jego boku, nad samym brzegiem jeziora Wielkie Brodno usytuowana jest marina żeglarska z hangarem oraz salą szkoleniową.


