< Powrót
27
marca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Wikipedia
Titanic zatonął po zderzeniu z górą lodową

Najsłynniejsze statki i okręty w historii

Rozpoczynały rewolucje, toczyły wojny, odkrywały świat i tonęły w spektakularny sposób. Przypominamy najsłynniejsze statki i okręty w dziejach (w kolejności alfabetycznej).  

Aurora

To rosyjski krążownik zbudowany na początku XX wieku w Petersburgu. Sławę zdobył jako symbol wybuchu rewolucji październikowej w Rosji w 1917. Jego nazwa pochodzi od nazwy rzymskiej bogini Aurory. Teraz jest okrętem-muzeum w Sankt Petersburgu.

Batory

Polski transatlantyk, który do służby wszedł w 1936 roku. Zbudowany rok wcześniej we Włoszech. Pływał aż do 1969 roku. Był statkiem pasażerskim zdolnym przyjąć na pokład ponad 700 osób i ponad 1000 ton ładunku. Pełnił także służbę w czasie II wojny światowej przewożąc m.in. wojska alianckie. Przez wszystkie lata działalności „Batory” zaliczył 222 rejsy przewożąc ponad 270 tysięcy pasażerów, w 59 wojennych podróżach przewiózł około 120 tysięcy osób odbył 75 rejsów wycieczkowych, przewożąc około 30 tysięcy pasażerów.

Batory w gdyńskim porcie w 1937 roku. Fot. Wikipedia/Tygodnik Światowid.

Bounty

Brytyjski okręt zwodowany w 1784 roku swoją sławę zdobył po buncie załogi, który miał miejsce pięć lat później. Doszło do niego w pobliżu wysp Tonga. Kapitan wraz z lojalnymi marynarzami zostali zmuszeni do opuszczenia okrętu w 7-metrowej szalupie. Bunt na „Bounty” był później kanwą wielu powieści i filmów fabularnych.

Cutty Sark

To brytyjski kliper zbudowany w Szkocji w 1869 roku do przewozu herbaty z Chin. „Cutty Sark” pobił wiele ówczesnych rekordów prędkości a dziś prawdopodobnie jest jedynym ocalałym kliperem herbacianym na świecie. Można go oglądać w Londynie.

Endurance

To brytyjska drewniana barkentyna zwodowana w 1912 roku. Brała udział w wyprawie transantarktycznej, w latach 1914-1917, ale jej nie ukończyła z powodu zatonięcia w listopadzie 1915 roku na Morzu Weddela. 5 marca ubiegłego roku odnaleziono wrak „Endurance”.

Endurance w lodzie na Morzu Weddella w 1915 roku. Fot. Wikipedia/Frank Hurley.

Fram

To norweski szkuner zbudowany w 1892 roku. Był przeznaczony do udziału w wyprawach do Artyki i Antarktyki. „Fram” brał udział w trzech ekspedycjach polarnych Fridtjofa Nansena, Ottona Sverdrupa i Roalda Amundsena.

Myflower

To angielski trójmasztowiec i statek handlowy, który najpierw pływał między Anglią a Francją. Na nim do Ameryki przypłynęli w listopadzie 1620 roku pierwsi brytyjscy osadnicy. Statek wypłynął z Plymouth we wrześniu 1620 roku a po dwóch miesiącach dotarł do brzegów Ameryki. Ten fakt jest uznawany za symbolem angielskiej kolonizacji dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.

Orzeł

Polski okręt podwodny, który zwodowano w 1938 roku w Holandii. W 1939 roku został internowany w Estonii skąd uciekł w brawurowy sposób do Wielkiej Brytanii. Z niewyjaśnionych do dziś przyczyn, ORP „Orzeł” zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku.

ORP Orzeł w Gdyni w 1939 roku. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Witold Pikiel.

Santa Maria

Największy z trzech żaglowców podczas pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba w 1492 roku, podczas której odkrył Amerykę. Miała ok. 21 metrów długości a załogę stanowiło ok. 40 marynarzy. Podczas wyprawy „Santa Maria” osiadła na mieliźnie w pobliżu wyspy Hispaniola (dziś Haiti) i nie mogła już dalej żeglować.

Titanic

Luksusowy transatlantyk należący do brytyjskiego towarzystwa okrętowego White Star Line. Miał dwie siostrzane jednostki „Olympic” i „Gigantic”. „Titanic” stał się sławny, zanim ukończył swój pierwszy rejs. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku podczas rejsu z Southampton do Nowego Jorku zderzył się z górą lodową i zatonął. W katastrofie „Titanica” zginęło ok. 1500 osób.

Missouri

Amerykański okręt wojenny, był jednym z największych, a zarazem ostatnim zbudowanym przez Stany Zjednoczone pancernikiem. Służył w US Navy aż do 1922 roku, a zasłynął tym, że 2 września 1945 roku na jego pokładzie podpisano kapitulację Japonii i zakończono II wojnę światową.

Vasa

To szwedzki galeon z XVII wieku, któremu sławę przyniósł jego koniec. Vasa, którego kadłub został wykonany z czarnego dębu zatonął podczas próbnego rejsu w 1628 roku w porcie w Sztokholmie. Vasę wybudowano na potrzeby wojny z Polską i to polskich agentów obarczono winą za jego zatonięcie.

Victory

To żaglowiec brytyjskiej marynarki wojennej zwodowany w 1765 roku. Do jego budowy zużyto drewno z 6000 drzew, z czego 90 procent stanowiły dęby. Okręt zasłynął udziałem w bitwie pod Trafalgarem 21 października 1805 roku, w której zginął admirał Horatio Nelson, ale zakończyła się ona zwycięstwem Brytyjczyków nad Francuzami i Hiszpanami.

HMS Victory w angielskim porcie Portsmouth. Fot. Jaguar/Wikipedia.

Wilhlem Gustloff

To niemiecki statek pasażerski, który został nazwany imieniem zamordowanego w 1936 roku członka NSDAP – Wilhelma Gustloffa. Najpierw był statkiem wycieczkowym, ale po wybuchu II wojny światowej został włączony do floty wojennej III Rzeszy. W styczniu 1945 został zatopiony przez torpedę odpaloną z radzieckiego okrętu podwodnego. Zginęło wówczas pond 6 tysięcy osób.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
3
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ