< Powrót
17
maja 2017
Tekst:
NNM
Zdjęcie:
NNM

Narodowe Muzeum Morskie z Oskarem!

16 maja na Zamku Królewskim w Warszawie przyznano muzealne Oskary, czyli nagrody dla najciekawszych wystaw, projektów, publikacji i inwestycji w polskich muzeach. Sybillę 2016 w dziedzinie Digitalizacja i Nowe Technologie otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za projekt „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”.

Opracowana i wdrożona przez zespół NMM metoda fotogrametrycznej dokumentacji 3D wraków statków, znajdujących się na dnie Morza Bałtyckiego pozwala na szybkie i dokładne wykonanie dokumentacji tych obiektów wraków in situ, także przy bardzo słabej widzialności pod wodą.

– W mitologii Sybilla jest wieszczką przepowiadającą przyszłość – mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin. – Nasza tegoroczna Sybilla, już czwarta w historii Muzeum, jest za digitalizację, czyli dziedzinę, która jest przyszłością nowoczesnego muzealnictwa. Digitalizacja stała się pojęciem, które przyjęło się na dobre w muzealnictwie. To niezwykle ważne narzędzie, wspomagające m.in. dokumentację oraz zarządzanie kolekcjami, dające wielkie możliwości prezentacji i upowszechniania zbiorów. Każda nagroda, zwłaszcza tak prestiżowa jak Sybilla cieszy, ale ta w dziedzinie nowych technologii pokazuje, że nasze muzeum się zmienia, pracuje i rozwija z duchem czasu.

Instytucje muzealne chętnie wykorzystują nowoczesne technologie i wzbogacają dzięki nim swoje ekspozycje. Dziś wszystkie instytucje muzealne mają swoje strony internetowe, na których udostępniają zbiory, również te nieprezentowane na co dzień w przestrzeni muzealnej, wraz ze szczegółowymi opisami, wirtualnymi wycieczkami i aplikacjami, które mają za zadanie pokazać jak duży jest potencjał danej instytucji.

Ekipa badawcza NMM, kierowana przez dra Tomasza Bednarza, od roku 2013 realizuje projekty naukowo – badawcze z dziedziny archeologii podwodnej, w których m.in. rozwijana jest nowatorska metoda dokumentacji podwodnej w postaci fotogrametrycznych modeli 3D wraków statków z Zatoki Gdańskiej.

– Modele wraków to nie tylko atrakcyjne wizualnie prezentacje, ale także uniwersalne i precyzyjne narzędzie pomiarowe dla archeologii podwodnej, pozwalające na tworzenie dowolnych przekrojów i rzutów, a także skuteczny sposób do monitorowania oraz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego – podkreśla dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji NMM. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ