< Powrót
7
listopada 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Narodowe Święto Niepodległości
W 2019 roku żeglarze przemaszerowali w gdyńskiej paradzie niepodległości. W tym roku będzie podobnie.

Narodowe Święto Niepodległości w żeglarskim rytmie

104. rocznicę odzyskania wolności będziemy świętować w piątek 11 listopada. Podczas Narodowego Święta Niepodległości również żeglarze będą mieli okazje, żeby uczcić kolejne urodziny Rzeczypospolitej.

11 listopada w całej Polsce organizowane będą uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Atrakcji będzie mnóstwo, począwszy od tradycyjnego składania wieńców, przez wydarzenia sportowe i koncerty, na rajdach rowerowych skończywszy. Wiele imprez skierowanych będzie również do społeczności żeglarskiej.

W Narodowe Święto Niepodległości organizowane będą 104. Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Kulminacyjnym momentem obchodów będzie parada, która po trzyletniej pandemicznej przerwie ponownie przejdzie ulicami miasta. Od 2014 roku w wydarzeniu biorą udział kluby i organizacje skupione w Pomorskim Związku Żeglarskim. W najbliższy piątek żeglarskiej reprezentacji w wydarzeniu nie zabraknie. Parada rozpocznie się o godzinie 12 na al. Piłsudskiego, niedaleko gmachu Urzędu Miasta, a jej trasa będzie biegła ul. Świętojańską i skwerem Kościuszki do Pomnika Polski Morskiej. Osoby zainteresowane uczestnictwem zapraszamy o godzinie 11 na al. Piłsudskiego. Szczegółowe informacje.

Po raz trzeci odbędzie się Rejs Niepodległości, organizowany przez vlogerkę Alicję Szczyptę – znaną także jako Kot Morski. W tym roku w dniach 10-13 listopada na morzach urodziny Niepodległej uczci 37 jachtów z Trójmiasta, Helu, Jastarni, Darłowa, Kołobrzegu, Świnoujścia, Trzebieży, Tromsø, Kilonii, Sztokholmu i Dublina. Szczegółowe informacje.

11 listopada w Iławie odbędą się III Regaty Niepodległościowe Warmii i Mazur, organizowane przez SSW MOS Iława. Zawody będą rozgrywane w formule match racingowej na jachtach Omega. Więcej o wydarzeniu. VII Optymistyczne Regaty Jedenastego Listopada 2022 dla zawodników w wieku 18+ organizuje z kolei Jacht Klub Wrocław. Start imprezy o godzinie 10 na przystani UKS Żeglarz we Wrocławiu. Szczegóły.

Narodowe Święto Niepodległości będzie okazją do organizacji także okolicznościowych rejsów. Z inicjatywy Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni w dniach 11-12/13 listopada „Legia” – jacht, na którym pływał gen. Ryszard Kukliński – będzie pływał po Zatoce Gdańskiej odwiedzając m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża i Pomnik Obrońców Helu. Więcej o planowanych jesiennych i zimowych rejsach na tej jednostce.

Z kolei członkowie Zbąszyńskiego Klubu Żeglarskiego zapraszają na Rejs Niepodległościowy szlakiem Jezior Obrzańskich. Uczestnicy zapalą także znicze przy tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterom powstania wielkopolskiego. Więcej informacji o inicjatywie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ