< Powrót
10
grudnia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Pogoria

NASZA POGORIA: Legendarny żaglowiec w anegdotach

W rejsach na „Pogorii” przez ponad 40 lat tysiące osób przeżyło niezapomniane chwile. Zaowocowały one m.in. wieloma anegdotami i powiedzeniami, które zebrała Alina Raduła. Prezentujemy kilka z nich.

Legendarni kapitanowie, charakterni bosmani i niesforni załoganci – wzajemne relacje na „Pogorii” obfitowały w powiedzonka, anegdoty i aforyzmy. Część z nich dotyczyła samego żaglowca.

Z „Pogorii” jestem dumny najbardziej. Jest w tym statku coś, co sprawia, że ludzie chcą wracać. Jakiś duch miejsca.

Zygmunt Choreń, legendarny konstruktor żaglowców, którego pierwszym projektem była właśnie „Pogoria”.

Autorami części cytatów są kapitanowie.

Pracowity kapitan to zakała na morzu. Sam się urobi i załogę zgnoi. Kapitan powinien być inteligentnym leniem, którym, nie chwaląc się, jestem.

Janusz Zbierajewski, słynny kapitan żaglowców, który dowodził m.in. „Zawiszą Czarnym”, „Kapitanem Borchardtem” i „Pogorią”.

Duża część powiedzonek kierowana była do niedoświadczonej załogi, której trzeba było jasno wyjaśnić zasady panujące na „Pogorii”.

A teraz uwaga! Cała załoga, proszę uważnie spojrzeć na keję – tam została demokracja! W czasie rejsu będziecie pod opieką załogi stałej, oficerów wachtowych i moją. Znamy statek i mamy doświadczenie z rejsów, więc słuchajcie nas uważnie i róbcie wszystko tak, jak wam mówimy. A jeżeli wydaje wam się, że wiecie lepiej, to macie rację – wydaje wam się!

Artur Pierzyński, kapitan jachtowy i motorowodny, oficer Marynarki Wojennej, kaphornowiec i komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.

W opowieściach często pojawiają się młodzi żeglarze, którzy czasem zbyt dosłownie rozumieją zalecenia oficerów…

Grudniowy rejs z młodzieżą. Zaczynaliśmy w Genui. Wcześniej odbyło się tradycyjne szkolenie, w tym omówienie zasad bezpieczeństwa, na którym młodzież dowiedziała się, że po zmroku należy obowiązkowo zakładać szelki bezpieczeństwa. Wczesnym, ale ciemnym już wieczorem, załoga poszła zwiedzać Genuę, a ja ruszyłem dwie godziny po nich. Nagle spotykam ich na mieście, wracających już na statek. I wszyscy mają na sobie szelki bezpieczeństwa!

Zygmunt Biernacik, doświadczony kapitan żaglowców, m.in. „Kapitana Głowackiego”, „Fryderyka Chopina”, „Kapitana Borchardta” i „Zawiszy Czarnego”.

Bohaterami anegdot byli też kapitanowie.

Podejście do Świnoujścia. Na mostku kapitan Piotr Kołodziejczyk – admirał, były minister obrony narodowej. Bardzo mądry, nieprawdopodobnie inteligentny, elokwentny, a przy tym skromny człowiek. Do tego świetny żeglarz i kapitan. Idziemy tuż poza torem, żeby nie przeszkadzać większym statkom. W kapitanacie przy radiu niedowartościowany marynarz:
– „Pogoria”! Co to za zwyczaje? Dlaczego idziecie poza torem? Natychmiast wejść w tor.
Kapitan spokojnie potwierdza, wchodzimy w tor. Po minucie znów wołanie:
– „Pogoria”! Natychmiast zejść ze środka toru! Co wy sobie wyobrażacie! Co to ma być? A kto tam u was w ogóle jest kapitanem?
Nasz kapitan się przedstawia: – Piotr Kołodziejczyk. Po drugiej stronie długa cisza, po niej niepewny głos:
– Zaraz, to nie ten admirał, minister?
Kołodziejczyk do UKF-ki z uśmiechem:
– Nie będę się wypierał…
Po drugiej stronie znów cisza, po niej drżący, przygaszony głos melduje:
– W takim razie witamy bardzo serdecznie „Pogorię” i jej kapitana w Świnoujściu. Ma pan drogę wolną! Na wejściu jeden statek, ale oczywiście na was zaczeka. Prąd wychodzący pół węzła. Już przygotowujemy dla państwa keję! Jeszcze raz serdecznie witamy!
U nas na mostku wybuch śmiechu. Pan z kapitanatu oczywiście już niczego więcej od nas nie chciał.

Wojciech Wilk, kapitan jachtowy i motorowodny, dowódca „Śmiałego” i „Kapitana Głowackiego”. Prowadził rejsy Stowarzyszenia Edukacja pod Żaglami oraz Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami.

PogoriaWszystkie cytaty pochodzą z książki „Pogoria w cytatach i anegdotach kapitanów i załogi”, napisanej przez Alinę Radułę na 40-lecie żaglowca. Autorka – która uczestniczyła w dwunastu rejsach na tym żaglowcu jako załogant, starszy wachty i oficer wachtowy – zebrała w niej łącznie 168 cytatów i 29 anegdot należących do 48 osób związanych z „Pogorią”.

Więcej informacji o książce

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
3
+1
5
+1
0
+1
0
+1
2