< Powrót
5
stycznia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Pogoria
„Pogoria” podczas organizowanej 19 czerwca 2021 roku przez Pomorski Związek Żeglarski V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej.

NASZA POGORIA: Poznajcie legendarny żaglowiec

Nie ma w niej stajni dla koni, ani galerii z obrazami Jacka Malczewskiego, jak plotkowano, kiedy powstawała „Pogoria”, żaglowiec zbudowany dla telewizji, której dyrektorem był „Krwawy Maciej” – Maciej Szczepański. Są za to funkcjonalne wnętrza, w których można wygodnie żeglować. Pokazujemy najważniejsze pomieszczenia i niedostępne na co dzień zakamarki.

„Pogoria” jest trójmasztową barkentyną o długości całkowitej 41,3 metra, szerokości 8 metrów i zanurzeniu 3,6 metrów. Zaprojektowana została przez Zygmunta Chorenia specjalnie do szkolenia młodzieży i widać to w rozplanowaniu wnętrza, które pozwala na komfortowe odbywanie rejsów przez około 50 osób, naukę żeglowania oraz prowadzenie zajęć lekcyjnych.

Pogoria

 

Z pokładu bezpośrednio wejść można do dwóch pomieszczeń. Pierwszym jest sala lekcyjna, w której podczas Szkół pod Żaglami prowadzone są zajęcia, wykorzystywana chwilowo jako magazynek. Drugi to kabina nawigacyjna.

Z pokładu do wnętrza żaglowca prowadzą dwie zejściówki. Na tym poziomie jest większość najważniejszych pomieszczeń. Na rufie znajduje się salon kapitański, z prywatną łazienką.

Obok salonu kapitańskiego umiejscowione są kabiny – dla oficerów oraz części załogi.

W środkowej części żaglowca znajdują się łazienki, mesa oficerska, mesa oraz kambuz, w którym przygotowywane są posiłki.

Bliżej dziobu są kolejne kubryki oraz łazienki i toalety.

Na poziomie niżej umiejscowione są m.in. magazyny, maszynownia i zbiorniki. Z kambuza zejście prowadzi do spiżarni i chłodni.

Osobne wejście prowadzi do maszynowni, gdzie znajduje się silnik, agregaty oraz zbiorniki na wodę i paliwo.

Spacer po wnętrzu „Pogorii” można także urządzić dzięki projektowi Virtualna Pogoria.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
1
+1
1
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ