< Powrót
21
marca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
nauczyciel żeglowania

Nauczyciel żeglowania – nowość w szkoleniu żeglarzy

Polski system szkolenia żeglarskiego czekają zmiany. 9 marca Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia uprawnień nauczyciela żeglowania do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Deregulacja zawodów trenera i instruktora w 2013 roku mocno zamieniła obraz szkolenia w polskim sporcie. Dlatego Polski Związek Żeglarski postanowił uporządkować systemy trenerski i instruktorski, w ramach wprowadzanego w całej Unii Europejskiej Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. PZŻ we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych zamierza opisać i włączyć do ZSK pięć kwalifikacji rynkowych, przyjmując roboczą typologię: nauczyciel żeglowania, instruktor żeglarstwa, instruktor wykładowca, instruktor sportu w żeglarstwie i trener żeglarstwa.

Pierwszą kwalifikacją, którą PZŻ zamierza włączyć do ZSK, jest „nauczenie samodzielnego prowadzenia łodzi żaglowej”, co ma leżeć w kompetencjach nauczyciela żeglowania. Jest to nowa forma, która ma wypełnić niszę rynkową i pozwolić na lepsze szkolenie w zakresie podstaw żeglarstwa. Nauczyciel żeglowania będzie mógł prowadzić szkolenie dzieci i młodzież w szkółkach żeglarskich na łódkach sportowych oraz dorosłych na jachtach o długości do 12 metrów.

– Chcieliśmy umożliwić powołanie osób, które będą uniwersalnymi, podstawowymi nauczycielami żeglarstwa – mówi Filip Lipski, który koordynował prace nad projektem. – Nauczyciel żeglowania będzie przygotowywał osoby dorosłe do zdobycia stopni żeglarskich, ale równocześnie będzie mógł pracować jako trener w szkółce żeglarskiej. Do tej pory te dwa obszary działania, czyli sport powszechny i wyczynowy, były rozdzielone, ale na tym początkowym etapie szkolenia taka specjalizacja nie jest potrzebna. Potrzeby rynkowe są takie, żeby zapewnić uniwersalnego nauczyciela żeglarstwa.

Osoby, które będą chciały przystąpić do egzaminu pozwalającego pracować w charakterze nauczyciela żeglowania, będą musiały być pełnoletnie i niekarane, posiadać państwowe uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych i łodzi motorowych z silnikiem powyżej 10 kW oraz zaświadczenie o ukończeniu minimum ośmiogodzinnego kursu pierwszej pomocy udokumentowanego certyfikatem zdobytym w okresie ostatnich 5 lat. Przyszły nauczyciel żeglowania będzie musiał również przejść egzamin oraz wykazać się m.in. umiejętnością prowadzenia zajęć zarówno na jachcie, jak i z motorówki.

Polski Związek Żeglarski wystąpi w najbliższym czasie do ministra sportu i turystyki z wnioskiem o włączenie kwalifikacji rynkowej „nauczanie samodzielnego prowadzenia łodzi żaglowej – nauczyciel żeglowania”, do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ