< Powrót
28
sierpnia 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Nauka i przygoda, czyli „Polska pod żaglami”

W Gdyni przez cały miniony tydzień trwał obóz żeglarski „Polska pod żaglami” dla polonijnej młodzieży zorganizowany przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”, Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte i Pomorski Związek Żeglarski.

Był to już drugi taki obóz szkoleniowy. Ten ubiegłoroczny zakończył się sukcesem, bo pozwolił zdobyć kilkudziesięciu młodym ludziom certyfikaty i patenty żeglarskie.

Obóz „Polska pod żaglami” to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także możliwość kształtowana charakteru, pokory i przeżycia morskiej przygody.

Młodzi adepci żeglarstwa uczyli się wielu przydatnych na jachcie rzeczy, jak choćby wiązanie węzłów czy sztuki nawigacji.

Szkolenie odbywało się przez tydzień, od 20 do 27 sierpnia 2023 roku. Młodzi kandydaci na żeglarzy szkolili się na jachtach klasy Delphia 40, DZ i 2020, a to oznacza, że mieli okazję korzystać z bezpiecznego sprzętu do żeglowania. Uczestnicy robili to pod okiem kadry z Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Przed pierwszym wyjściem na wodę każdy uczestnik przeszedł szkolenie, podczas którego poznał reguły obowiązujące na jachcie, nauczył się poruszać bezpiecznie po pokładzie oraz poznał zasady etykiety żeglarskiej. Dopiero potem można było odcumować i wyjść w morze gdzie sternicy nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem młodych adeptów, ale również uczyli ich podstaw żeglowania.

– Kurs był bardzo fajny, dowiedziałem się na nim dużo nowych rzeczy, tym bardziej że nigdy wcześniej nie żeglowałem – mówi 17-letni Mikołaj Białoń z Czech. – Ważne jest to, że instruktorzy byli bardzo mili i zawsze pomocni. Na pewno spróbuję podejść do egzaminu. Jak się nie uda, to może za rok będzie lepiej.

Udział w szkoleniu „Polska pod żaglami” był bezpłatny, choć dziś to już jest informacja przydatna dla tych, którzy chcieliby skorzystać z takiego szkolenia w przyszłym roku. Jedynym warunkiem jest ukończenie 16 roku życia, zgoda opiekuna prawnego i podstawowa samodzielność. Koordynatorem szkolenia „Polska pod żaglami” jest żeglarz polarny i wykładowca AMW kapitan Ireneusz Kamiński.

– Fakt, że mamy uczestników aż z 11 krajów świadczy o tym,  że to co robimy jest fajnie odbierane przez tych młodych ludzi – mówi organizator szkolenia Dariusz Sapiejka z Akademii Marynarki Wojennej. – To są także osoby, które mogą zasilać polonijne mistrzostwa świata, organizowane co roku w Gdyni.

W tym roku w szkoleniu wzięło udział 24 młodych ludzi z Austrii, Czech, Węgier, Francji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Szkocji. Wszystkich łączy pasja do żeglarstwa i polskie pochodzenie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ