< Powrót
20
czerwca 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Jerzy Springer
Zimowe Regaty Barbórkowe na Jeziorze Pątnowskim.

Niebanalne regaty, czyli pomysły pod żaglami

Choć nie wszystkie z tych regat nadal są organizowane, to ze względu na pomysłowość ich organizatorów, warto je przypomnieć. Oto przykłady nietypowych polskich regat.

Nocne Regaty O Naftową Lampę Komandora organizuje Yacht Club Opty z Chełma Śląskiego na Zalewie Dziećkowice II. Już w najbliższą sobotę, 22 czerwca 2024 roku odbędzie się ich druga edycja. Organizatorzy rekomendują je jako zawody inne niż wszystkie. Dlaczego? Po pierwsze jachty pływają nocą. Po drugie rywalizacja polega na zebraniu z tafli jeziora jak największej liczby pływających wianków. Te są specjalnie podświetlone, aby żeglarze mogli je dostrzec w ciemnościach.

Znacznie dłuższą historię mają zmagania o Czerwoną Latarnię Zatoki Gdańskiej.  To nagroda wręczana w ramach regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej organizowanych przez Yacht Klub Stal Gdynia. Jest to oryginalna czerwona naftówka awaryjna – jak precyzują organizatorzy – większa od wiadra. Wręczana jest ostatniemu, który ukończył wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Jej pierwszy zdobywca wpływając na metę w środku nocy zastał kartkę, kogo i gdzie ma obudzić dla otrzymania tego trofeum.

Czerwona Latarnia Zatoki Gdańskiej. Fot. Tadeusz Lademann

Inne, dość nieoczywiste regaty, to Puchar 6 Piw. To zawody, które organizuje Jachtklub Stoczni Gdańskiej. W ubiegłym roku odbywały się one we wszystkie wrześniowe soboty na Wiśle Martwej i Śmiałej. W regatach mógł wziąć udział każdy pod warunkiem wniesienia opłaty wpisowej. Sponsorem regat jest Browar Amber, a w nagrodę oprócz okolicznościowych statuetek najlepsi dostają po kartonie piwa tej firmy.

Długodystansowe Regaty Żeglarskie Związku Miast Nadwiślańskich Toruń – Solec Kujawski – Bydgoszcz – to oficjalna nazwa innych nietypowych regat. Nietypowych, bo rozgrywanych na rzece. Organizujący je Toruński Okręgowy Związek Żeglarski rekomenduje je jako kontynuację wieloletniej tradycji, trwającej od 1936 roku. Biorą w nich udział np. jachty klasy Puck oraz kajaki czy SUP-y.

Długodystansowe Regaty Żeglarskie Związku Miast Nadwiślańskich Toruń – Solec Kujawski – Bydgoszcz. Fot. TOZŻ

W czasie gdy większość żeglarzy kończy i podsumowuje sezon w Koninie odbywają się Zimowe Regaty Barbórkowe, które na wodach Jeziora Pątnowskiego zorganizuje Klub Żeglarski przy Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”. Odbywają się późno jak na polskie warunki, bo w listopadzie (Jezioro Pątnowskie jest podgrzewane przez pobliską elektrownię), ale cieszą się sporą popularnością. W regatach biorą udział żeglarze w klasach Laser, 470, Omega Sport i Standard oraz w grupach Open i Turystycznych I, II, III. Regaty zaliczane są do Grand Prix Jezior Konińskich, organizowanego przez Koniński Okręgowy Związek Żeglarski.

Kaszubskie Łodzie Pod Żaglami to z kolei wydarzenie, które ma promować kulturę i rybackie tradycje z Półwyspu Helskiego. Regaty kaszubskich, bardzo różnych, łodzi jak np. pomeranek, łodzi pychowych oraz wiosłowych odbywają się na wodach Zatoki Puckiej. Organizatorem jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, a regaty odbywają się latem. W ubiegłym roku odbyły się już po raz 44.

Kaszubskie Łodzie Pod Żaglami. Fot. Powiat.pucki.pl

Warto przy okazji wspomnieć, że ciekawe regaty odbywały się niegdyś na Mazurach choć od kilku lat nie są organizowane. Chodzi o Zlot Jachtów Niedźwiedzie Mięso. To wydarzenie miało ponad dwudziestoletnią tradycję i było organizowane przez Hufiec ZHP w Węgorzewie na jeziorze Święcajty.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ